Egy kutyát sem altattak el
Nagy port kavart adatok és számok jelentek meg a közösségi oldalakon arról, miszerint a Polgármesteri Hivatal Gyepmesteri Telepén tucatszám altatnak el gazdira váró kutyákat. Az esetről dr. Sürü Renáta, városunk jegyzője és dr. Szlávik Ferenc főállatorvos beszélt a DO-nak. https://dunaujvaros.com/hirek/201707/egy_kutyat_sem_altattak_el
Az előző héten a figyelem középpontjába került a Polgármesteri Hivatal Gyepmesteri Telepe, miután a Szurkolók az állatkínzás ellen facebook csoport egy olyan képet osztott meg, melyen jól látható hány halott állat került a telepre és hány altatás történt az elmúlt évben. Az eset nagy felháborodást keltett a csoport tagjai között, de dr. Szlávik Ferenc főállatorvos, a Fejér Megyei Kormányhivatal Dunaújvárosi Járási Hivatala Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztálya vezetője elmondta, sem tavaly, sem pedig idén nem altattak el egy kutyát sem. A fotón is jól látható, hogy altatva mindössze két borz és három róka lett, az indulatokat a nyolcvannyolc hulla száma korbácsolta fel, melyről a főállatorvos elmondta, a telep feladatai közé esik az ebrendészeten kívül az állati hullák kezelése is, melyet minden esetben dokumentálnak. Ebbe beletartozik minden Dunaújváros közterületén talált tetem, legyen az borz, őz, vagy róka éppúgy, mint az elpusztult házi kedvencek, ha gazdáik a gyepmesteri teleptől kérnek segítséget a maradványok kezelésében. Tárolásukra pedig egy speciális, hűthető konténert alkalmaznak.
Ez a szám tehát minden esetben a kint elhullott állatokat jelzi, a telepen altatott állatok nem tartoznak ide, de erre másfél éve nem is akadt példa. dr. Szlávik Ferenc a telep adataira hivatkozva megjegyezte, a 2016-os évben 63 kutya került a telepre és tizenhat kivételével mind elhagyta azt még abban az évben. Azt is megjegyezte, hogy a legtöbb, nagyjából kétharmaduk a gazdájához kerül vissza, miután megszökött, vagy augusztus 20-án, esetleg szilveszterkor ijedtségében elszaladt. A többieket jórészt állatvédő szervezetek segítségével jutnak új gazdához, vagy közvetlenül a telepről kerülnek egy családhoz. Előfordul azonban az is, hogy kvázi átmeneti vendégként, mindössze egy tizennégy napos hatósági megfigyelésre érkezik az állat, ilyenkor pedig minden esetben visszakerül a gazdájához. A kennelből egyébként gyakran kiengedik a kutyákat, sokszor a szabadban töltik idejüket, egyik eb például már három éve lakik a dunaújvárosi telepen.
Az esetet azonban minden eszközzel kivizsgálják és ellenőrzik, hogy jogszerűen működik-e a telep, árulta el dr. Sürü Renáta, városunk jegyzője. Mint mondta, a gyepmesteri telep vezetője már 37 éve látja el feladatát és eddig sem probléma, sem panasz nem merült fel vele szemben, illetve a hatósági felügyeletet ellátó állatorvos is biztosította a hivatalt arról, miszerint minden a jogszabályoknak megfelelően működik a telepen. Hangsúlyozta azonban, hogy ez az eset is bizonyítja, igenis szükség van az állatok jogait védő egyesületekre, akik felléphetnek a jogszerűtlenül működő állattartók ellen. A vizsgálat tehát lezajlik, az önkormányzat által megszavazott hárommillió forintos felújítás pedig ősszel mindettől függetlenül el fog kezdődni.