Szociális szféra
Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata szociális és gyermekvédelmi feladatait a Polgármesteri Hivatal Szociális Osztályán keresztül látja el. Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata a jogosultak részére alkalmanként vagy havi rendszerességgel anyagi segítséget biztosít. Az anyagi támogatások jogosultsági feltételeit és a támogatási összegek nagyságát törvények és az önkormányzat által alkotott helyi rendeletek határozzák meg.
Dunaújváros Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Szociális Osztály
Osztályvezető: |
Dr. Deák Mária |
Telefon: |
06-25/544-248 |
E-mail: |
|
2400, Dunaújváros, Városháza tér 2. Polgármesteri Hivatal |
|
Szociális-igazgatási támogatási |
Lévay Katalin |
Telefon: |
06/25/544-268 |
E-mail: |
|
2400, Dunaújváros, Városháza tér 2. Polgármesteri Hivatal |
Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése megalkotta a szociális rászorultságtól függő pénzbeli és természetbeni szociális ellátásokról szóló 35/2015. (XII. 18.) önkormányzati rendeletét (továbbiakban: Rendelet), mely a törvényi előírásoknak megfelelően biztosítja a jogosultak részére az alábbi támogatási formákat:
A rendelet hatálya kiterjed a Dunaújváros közigazgatási területén lakóhellyel, ennek hiányában tartózkodási hellyel rendelkező, ott életvitelszerűen élő, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 3. §. (1)-(3) bekezdésében, valamint a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 4. §-ában meghatározott személyekre.
A szociális rászorultságtól függő pénzben és természetben nyújtott szociális ellátások iránti kérelmet Dunaújváros Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Szociális Osztályán kell benyújtani.
Helye: 2400 Dunaújváros, Városháza tér 2. „B” épület, földszint
Ügyfélfogadás rendje:
Hétfő |
8:00 - 12:00 |
Szerda |
8:00 - 12:00 |
Péntek |
8:00 - 12:00 |
A Rendeletben szabályozott valamennyi települési, illetve rendkívüli települési támogatás tekintetében a döntés a Közgyűlés által átruházott hatáskörében eljárva Dunaújváros Megyei Jogú Város Jegyzőjét illeti.
* A települési és a rendkívüli települési támogatások igényléséhez benyújtott kérelmekhez az alábbi mellékleteket kell csatolni:
Rendszeres jövedelmekről szóló mellékletek
- munkabérből származó jövedelem esetén a munkáltató által kiállított, 30 napnál nem régebbi, a kérelem beadását megelőző havi nettó jövedelemről szóló igazolást,
- a nyugdíjfolyósító szerv által a tárgyévben kiállított éves nyugdíjösszesítőt, vagy az ellátás megállapításáról szóló határozatot, amennyiben az ellátás megállapítására a tárgyévben került sor, valamint a kérelem beadását megelőző havi nyudíjszelvényt, vagy bankszámlakivonatot,
- egyéb rendszeres, a Járási Hivatal által folyósított, pénzellátásra vonatkozó, 30 napnál nem régebbi igazolást, valamint a kérelem beadását megelőző havi ellátás összegét igazoló postai szelvényt, vagy bankszámlakivonatot,
- a kérelem beadása idején regisztrált álláskereső esetén a Járási Hivatal által kiállított, 30 napnál nem régebbi igazolást - ellátatlan regisztrált álláskereső esetén az igazolásának tartalmaznia kell, hogy ellátásban nem részesül -, valamint amennyiben a regisztrált álláskereső ellátásban részesül, mellékelni kell a kérelem beadását megelőző havi ellátás összegét igazoló postai szelvényt, vagy bankszámlakivonatot,
- vállalkozásból származó jövedelem esetén a kérelem beadását megelőző 12 hónap 1 havi átlagjövedelem számításához szükséges, a lezárt adóévről szóló, az állami adóhatóság által kiadott jövedelemigazolást, a le nem zárt időszakra vonatkozóan a könyvelő vagy a kérelmező által kiállított jövedelemnyilatkozatot,
- az ösztöndíj összegét igazoló, a kérelem beadását megelőző havi bankszámlakivonatot vagy postai szelvényt.
Gyermekek ellátásához kapcsolódó jövedelmek
- gyermekvállalás támogatására nyújtott pénzbeli ellátás igazolásáról szóló határozatot, vagy jövedelemigazolást, valamint az ellátás összegét igazoló, a kérelem beadását megelőző havi postai szelvényt, vagy bankszámlakivonatot,
- családtámogatási ellátások igazolására a kérelem beadását megelőző havi postai szelvényt, vagy bankszámlakivonatot,
- családi pótlék szüneteltetése esetén az illetékes hatóság döntését a szüneteltetés okáról és időtartamáról,
- a gyermek elhelyezése és tartása tárgyában hozott bírósági ítéletet, végzést, vagy gyámhatósági jegyzőkönyvet, gyámság alá helyezett gyermek esetén a gyámkirendelő határozatot,
- a kérelem beadását megelőző havi gyermektartás folyósítását igazoló postai szelvényt, vagy banki átutalást, ennek hiányában a tartásra kötelezett nyilatkozatát a tartásdíj mértékéről két tanú igazolásával,
- a fizetett tartásdíjat megállapító végzést, és amennyiben a munkáltatói igazolás nem tartalmazza a levonás összegét, a kifizetést igazoló szelvényt, vagy banki átutalást,
Egyéb mellékletek
- 30 napnál nem régebbi igazolást a 16. életévét betöltött, nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató gyermek, fiatal felnőtt tanulói, vagy hallgató jogviszonyáról,
- gondnokság alatt álló kérelmező esetén a gondnokkirendelő határozatot és a bírósági ítéletet.
Nem jogosult támogatásra az a kérelmező, aki a gyermektartásdíj megállapítását nem kéri, arról lemond, vagy a meg nem fizetett gyermektartásdíj végrehajtását nem kezdeményezi.
Helyi lakásfenntartási támogatás
Helyi lakásfenntartási támogatás a szociálisan rászoruló háztartások részére a lakóingatlan fenntartásához kapcsolódó rendszeres kiadások csökkentése érdekében nyújtott hozzájárulás. A helyi lakásfenntartási támogatás iránti kérelmet a csatolt helyi lakásfenntartási kérelemnyomtatványon kell benyújtani.
A helyi lakásfenntartási támogatás iránti kérelemhez mellékelni kell a *-al jelölt bekezdésben meghatározottakon túl az alábbiakat:
Lakástulajdonos, haszonélvező esetén:
- a lakóingatlan tulajdonviszonyait igazoló okiratot (tulajdoni lap másolat vagy adásvételi szerződés, illetve egyéb hitelt érdemlő okirat),
- a közüzemi szolgáltató által a kérelmező nevére szóló igazolást vagy a közüzemi számlát vagy
- a társasházi igazolást a közös költségekről.
Bérlő, társbérlő, albérlő, szívességi lakáshasználó esetén:
- a bérleti, albérleti szerződést, szívességi lakáshasználatról szóló szerződést,
- önkormányzati bérlakás bérlője esetén a DVG Dunaújvárosi Vagyonkezelő Zrt. által kiállított igazolást, vagy számlát, vagy a közüzemi szolgáltató által a kérelmező nevére szóló igazolást vagy a közüzemi számlát.
A jogosultsági feltételek teljesülése esetén helyi lakásfenntartási támogatásban kell részesíteni azt a nagykorú természetes személyt, aki Dunaújváros közigazgatási területén lakcímbejelentéssel tulajdonosként, kiskorú gyermek mint lakástulajdonos törvényes képviselőjeként, haszonélvezőként, bérlőként, társbérlőként, albérlőként, szívességi lakáshasználóként életvitelszerűen lakik.
Helyi lakásfenntartási támogatásra jogosult az a személy, akinek:
- háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 270 %-át, jelenleg 76.950,-Ft-ot vagy
- egyedül élő esetében 300 %-át, jelenleg 85.500,-Ft-ot nem haladja meg.
Amennyiben a kérelmező lakcímére életvitelszerűen ott nem lakó személy(ek)is be van(nak) jelentve, úgy a csatolt „nyilatkozat helyi lakásfenntartási támogatáshoz” formanyomtatványon nyilatkozni köteles arról, hogy a lakóingatlanban csak a kérelmen szereplő személyek élnek életvitelszerűen. A nyilatkozatot a kérelemhez csatolni kell.
A támogatást - a jogosultsági feltételek fennállása esetén - a kérelem benyújtása hónapjának első napjától 6 hónap időtartamra kell megállapítani. Bérlő, albérlő, szívességi lakáshasználó esetén a szerződés lejártának hónapjáig, de legfeljebb 6 hónap időtartamra kell megállapítani a támogatást.
Amennyiben a támogatásban részesülő személy lakcíme a támogatás folyósításának időtartama alatt megváltozik, vagy a jogosult meghal, a változás, illetve a haláleset hónapjára járó támogatást teljes összegben kell folyósítani, azzal, hogy a támogatást a változást követő hónap első napjától kell megszüntetni.
A fenti bekezdésben foglaltaknak megfelelően kell megszüntetni a támogatását annak:
- aki azt kérelmezi,
- aki a támogatással érintett lakóingatlant értékesíti,
- aki a támogatással érintett lakóingatlanból elköltözik, vagy
- akire nézve olyan adat vagy körülmény merül fel, amely alapján támogatásban nem lett volna részesíthető.
A támogatás bármely komfortfokozatú lakóingatlanra megállapítható. A támogatást ugyanazon lakóingatlanra csak egy jogosultnak lehet megállapítani, függetlenül a lakóingatlanban élő személyek és háztartások számától, azzal, hogy külön lakásnak kell tekinteni a jogerős bírói határozattal megosztott lakás részeit.
A helyi lakásfenntartási támogatásra jogosult támogatása lejártát követő hónap első napjától nyújthat be új kérelmet.
A támogatás összege 6.000,- Ft/hó.
- A jogosult lakástulajdonos, haszonélvező részére megállapított támogatást az általa meghatározott közüzemi szolgáltatónak, társasháznak kell átutalni a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig.
- Önkormányzati bérlakás bérlője esetén a kérelmező részére a megállapított támogatást a kérelemben megjelöltek szerint a DVG Dunaújvárosi Vagyonkezelő Zrt-nek, vagy a kérelmező által megjelölt közüzemi szolgáltatónak kell átutalni a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig.
- Amennyiben az egyes közüzemi számlák havi összege, illetve a közös költség összege nem éri el a 6.000,- Ft-ot, a támogatás folyósítása a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig postai úton lakcímre történik.
- Bérlő, társbérlő, albérlő, szívességi lakáshasználó jogosult esetében a támogatás folyósítása a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig postai úton lakcímre történik.
Gyógyszerköltség támogatás
A gyógyszerköltség támogatás a szociálisan rászorult személy egészségi állapota megőrzéséhez és helyreállításához nyújtott hozzájárulás.
A gyógyszerköltség támogatás iránti kérelemhez mellékelni kell az *-al jelölt bekezdésben meghatározottakon túl a háziorvos igazolását arról, hogy az igénylő betegsége vagy tartós betegsége miatt rendszeres gyógyszer szedése indokolt.
A gyógyszerköltség támogatás iránti kérelmet a csatolt gyógyszerköltség támogatás kérelemnyomtatványon kell benyújtani. A kérelemnyomtatványon kell a háziorvos igazolását beszerezni.
Gyógyszerköltség támogatásra az a nagykorú személy jogosult aki:
- Dunaújváros közigazgatási területén lakcímbejelentéssel rendelkezik,
- betegsége vagy tartós betegsége miatt, a rendszeres gyógyszerszedést háziorvosa igazolta, és
- családjában az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 270 %-át, jelenleg 76.950,-Ft-ot vagy
- egyedülálló esetében 300 %-át, jelenleg 85.500,-Ft-ot.
Gyógyszerköltség támogatásra való jogosultságot kell megállapítani annak a kiskorú gyermeknek is, aki megfelel a fenti bekezdés első három pontjában előírt feltételeknek.
Amennyiben a támogatásban részesülő személy meghal, a haláleset hónapjára járó támogatást teljes összegben kell folyósítani, azzal, hogy a támogatást a változást követő hónap első napjától kell megszüntetni.
A fenti bekezdésben foglaltaknak megfelelően kell megszüntetni a támogatását annak:
- aki azt kérelmezi,
- aki más településre költözik, vagy
- akire nézve olyan adat vagy körülmény merül fel, amely alapján támogatásban nem lett volna részesíthető.
A támogatást - a jogosultsági feltételek fennállása esetén - a kérelem benyújtása hónapjának első napjától 6 hónap időtartamra kell megállapítani.
A gyógyszerköltség támogatásra jogosult támogatása lejártát követő hónap első napjától nyújthat be új kérelmet.
A gyógyszerköltség támogatás összege: 4.000,- Ft/hó.
Amennyiben a kérelmező havi rendszeres gyógyszerköltsége a 6.000,- Ft-ot meghaladja, ezt háziorvosa által a meghatározott formanyomtatvány mellékletén kell igazolni. Ebben az esetben a gyógyszerköltség támogatás összege: 6.000,- Ft/hó.
A jogosult részére megállapított támogatást lakcímére történő kiutalással kell teljesíteni, a tárgyhónapot követő 5. napjáig.
Időskorúak támogatása
A Közgyűlés évente 2 alkalommal támogatást nyújt azon dunaújvárosi bejelentett lakóhellyel, ennek hiányában tartózkodási hellyel rendelkező személynek, aki részére tárgyévben a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóság - a kiskorú árvaellátásban részesülő kivételével - ellátást folyósít (továbbiakban: ellátás), amennyiben ellátásának havi összege nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíjminimum hétszeresét, jelenleg 199.500,-Ft-ot.
A támogatás nyújtásának tervezett időpontjai
- Húsvét ünnepe és
- Karácsony ünnepe.
A támogatás pénzbeli szociális ellátás, melynek összege
- 8.000 forint, ha az ellátott ellátásának havi összege nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíjminimum kétszeresét, jelenleg 57.000,-Ft-ot vagy
- 5.000 forint, ha az ellátott ellátásának havi összege meghaladja mindenkori öregségi nyugdíjminimum kétszeresét, jelenleg 57.000,-Ft-ot és nem haladja meg annak hétszeresét, jelenleg 199.500,-Ft-ot.
A támogatási összeget – a közgyűlés döntésében meghatározott időpontig – postai úton kell folyósítani annak a személynek, akinek jogosultságát a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóság hivatalból igazolta és folyósítási címe megegyezik bejelentett lakóhelyével, ennek hiányában tartózkodási helyével.
A támogatás megállapítása a fenti bekezdésben foglalt személy esetében hivatalból történik.
Annak a személynek, akinek folyósítási címe eltér bejelentett dunaújvárosi lakóhelyétől, ennek hiányában tartózkodási helyétől, a támogatás ismételt megküldését kérelmeznie kell a szociális osztályon, a támogatásra való jogosultságot érvényes lakcímkártyája bemutatásával kell igazolnia.
Az az ellátásban részesülő személy, aki bármely ok miatt a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által megküldött listán nem szerepel, a támogatást kérelmeznie kell a szociális osztályon a csatolt időskorúak támogatása kérelemnyomtatványon.
A kérelemhez csatolni kell:
- a kérelem benyújtását megelőző havi nyugdíjszelvényt, vagy a banki kivonatot és
- a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által kiállított éves ellátásról szóló összesítőt vagy az ellátás megállapításáról szóló döntést, amennyiben az ellátás megállapítására a tárgyévben került sor.
Ebben az esetben a kérelem benyújtásának határidejéről a közgyűlés dönt.
A határidő elmulasztása jogvesztő.
Hátralékkezelési támogatás
A hátralékkezelési támogatás kizárólag a kérelmező saját tulajdonú, és általa életvitelszerűen lakott lakóingatlan fenntartásához, a lakhatás megőrzéséhez - a kérelmezőt vagy vele egy háztartásban élő közeli hozzátartozóját váratlanul érő átmeneti anyagi nehézségek leküzdéséhez nyújtott természetbeni támogatás. A támogatás ugyanazon lakóingatlanra csak egy jogosultnak kell megállapítani, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától. A hátralékkezelési támogatás iránti kérelmet a csatolt hátralékkezelési kérelemnyomtatványon kell benyújtani.
Hátralékkezelési támogatásban kell részesíteni azt a természetes személyt, akinek:
- a háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 280 %-át, jelenleg 79.800,-Ft-ot vagy
- egyedül élő esetében 300 %-át, jelenleg 85.500,-Ft-ot nem haladja meg, és
- a kérelem benyújtását megelőző 90 napon belül az igénylő vagy vele egy háztartásban élő közeli hozzátartozója munkanélkülivé vált, vagy
- a kérelem benyújtását megelőző 90 napon belül az igénylő vagy vele egy háztartásban élő közeli hozzátartozója
- betegsége miatt 30 napot meghaladó időtartamban táppénzre volt jogosult, vagy
- baleset miatt beállt keresőképtelenség, vagy
- haláleset miatt létfenntartását veszélyeztető élethelyzetbe került.
Hátralékkezelési támogatásba bevonható az a személy akinek:
- vezetékes gázdíjtartozása,
- áramdíjtartozása,
- távhőszolgáltatási díjtartozása,
- víz- és csatornahasználati díjtartozása,
- szemétszállítási díjtartozása, vagy
- társasházi közösköltség-hátraléka keletkezett.
A fenti bekezdésben meghatározott dokumentumok benyújtására fennálló határidő elmulasztása jogvesztő.
Hátralékkezelési támogatás iránti kérelemhez mellékelni kell a *-al jelölt bekezdésben meghatározottakon túl az alábbiakat:
- a lakóingatlan tulajdonviszonyait igazoló okiratot (tulajdoni lap másolat vagy adásvételi szerződés, illetve egyéb hitelt érdemlő okirat),
- a közüzemi szolgáltató által kiállított, a hátralék összegét igazoló dokumentumot, és
- a közüzemi számlát,
- a munkahely megszűnéséről szóló igazolásokat, vagy munkanélküli ellátást folyósító szerv által hozott ellátást megállapító határozatot,
- a létfenntartást veszélyeztető körülményekről szóló igazolást.
Nem jogosult hátralékkelési támogatásra az a kérelmező:
- aki nem abban a saját tulajdonú lakóingatlanában lakik életvitelszerűen, amelyikben a fenti bekezdésekben leírt hátraléka keletkezett,
- akinek a közüzemi díjhátralékainak teljes összege meghaladja a 200.000,- Ft-ot, vagy
- aki önkormányzati tulajdonú lakás bérlőjeként, a kérelem benyújtása napján lakbérhátralékkal rendelkezik.
A hátralékkezelési támogatást egyidejűleg többféle adósságtípus kezelésére is meg lehet állapítani. A támogatás legmagasabb összege 50.000,- Ft, ennél kisebb összegű hátralék esetében a támogatás legfeljebb a hátralék összegéig terjed.
A hátralékkezelési támogatásra irányuló kérelmet naptári évenként egy alkalommal lehet benyújtani.
A hátralékkezelési támogatásban részesülő köteles a támogatást megállapító határozat véglegessé válását követő 15 napon belül a hátralékkezelési támogatásba bevont adóssága 15 %-ának megfelelő összegnek a közüzemi szolgáltató vagy a társasház részére történő befizetését igazoló dokumentumot bemutatni a szociális osztályon. Ezt követően 15 napon belül kerül sor a támogatás folyósítására.
Amennyiben a jogosult fizetési kötelezettségét a fenti bekezdésben foglalt határidőig nem teljesíti, úgy a támogatás megszüntetésre kerül.
A jogosult részére megállapított hátralékkezelési támogatást az általa meghatározott szolgáltatónak vagy társasháznak egy összegben kell átutalni.
Gondozási támogatás
Gondozási támogatásra jogosult a gyermekét saját háztartásában nevelő szülő, törvényes képviselő amennyiben:
- legalább az egyik szülő, törvényes képviselő a gyermek születésekor és az azt megelőző 12 hónapban megszakítás nélkül dunaújvárosi bejelentett lakóhellyel, vagy ennek hiányában tartózkodási hellyel rendelkezik,
- a gyermek dunaújvárosi bejelentett lakóhellyel, vagy ennek hiányában tartózkodási hellyel rendelkezik, és
- a gyermeket nevelő családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át, jelenleg 85.500,-Ft-ot vagy
- gyermekét egyedül nevelő személy esetében 350 %-át, jelenleg 99.750,-Ft-ot.
A gondozási támogatást a születést követően - ugyanazon gyermek után - kizárólag egy alkalommal lehet igényelni.
A gondozási támogatás iránti kérelmet a gyermek születésétől számított 6 hónapon belül kell benyújtani. A határidő elmulasztása jogvesztő.
A gondozási támogatás iránti kérelemhez mellékelni kell a *-al jelölt bekezdésben előírtakon túl:
- a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát,
- a szülő, törvényes képviselő és a gyermek lakcímkártyáját, és
- a dunaújvárosi Egészségmegőrzési Központ területi védőnője által kiállított a csatolt „Igazolás születési, gondozási támogatására való jogosultság megállapításához” formanyomtatványon található igazolását.
A gondozási támogatást - a jogosultsági feltételek fennállása esetén - a kérelem benyújtása hónapjának első napjától 6 hónap időtartamra kell megállapítani.
Meg kell szüntetni a gondozási támogatás folyósítását annak a szülőnek, törvényes képviselőnek:
- aki azt kérelmezi,
- aki a gyermekkel más településre költözik,
- akinek gyermekét a gyámhatóság véglegessé vált határozattal családból kikerülést eredményező gyermekvédelmi gondoskodásban részesítette
A gondozási támogatás összege gyermekenként 5.000,- Ft/hó.
A szülő, törvényes képviselő részére a megállapított támogatást lakcímére történő kiutalással kell teljesíteni, a tárgyhónapot követő 5. napjáig.
A gondozási támogatás iránti kérelmet csatolt gondozási támogatás kérelemnyomtatványon kell benyújtani.
Rendkívüli települési támogatás
Rendkívüli települési támogatást - átmeneti segélyként - a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint tartósan vagy időszakosan létfenntartási gonddal küzdő nagykorú személy részére kell megállapítani az alábbi jogcímeken:
- krízissegély, melynek formái:
- kórházi krízissegély,
- elemi kár utáni krízissegély, vagy
- baleseti krízissegély,
- étkezési-ruházati támogatás, vagy eseti gyógyszertámogatás.
Az átmeneti segély iránti kérelmet a csatolt átmeneti segély kérelemnyomtatványon kell benyújtani, a kérelemhez mellékelni kell a *-al jelölt bekezdésben előírt dokumentumokat.
KÓRHÁZI KRÍZISSEGÉLY címén támogatásra jogosult az a nagykorú személy:
- aki a kérelem benyújtását megelőző 60 napon belül legalább 6 nap folyamatos kórházi fekvőbeteg szakellátásban részesült, és
- háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át, jelenleg 85.500,-Ft-ot vagy egyedülálló esetében 350 %-át, jelenleg 99.750,-Ft-ot nem haladja meg.
A kérelmet a kórházi ellátás befejező időpontjától számított 60 napon belül kell benyújtani, melyhez mellékelni kell a *-al jelölt bekezdésben előírtakon túl a kórházi ellátás időtartamát tartalmazó igazolást vagy a kórházi zárójelentést.
A kórházi krízissegély egy naptári évben legfeljebb négy alkalommal állapítható meg ugyanazon személynek, alkalmanként 10.000,- Ft összegben.
A fenti bekezdésekben meghatározott dokumentumok benyújtására fennálló határidő elmulasztása jogvesztő.
ELEMI KÁR UTÁNI KRÍZISSEGÉLY címén támogatásra jogosult az a személy:
- akinek saját tulajdonú, és általa életvitelszerűen lakott lakóingatlanát olyan mértékű elemi kár sújtotta, amely miatt lakóingatlana életvitelszerű használatra alkalmatlanná vált, és
- háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át, jelenleg 85.500,-Ft-ot vagy egyedülálló esetében 350 %-át, jelenleg 99.750,-Ft-ot nem haladja meg.
Az elemi kár utáni krízissegély iránti kérelmet a káresemény bekövetkeztétől számított 60 napon belül kell benyújtani, melyhez mellékelni kell a *-al jelölt bekezdésben előírtakon túl:
- a káreseménnyel érintett lakóingatlan tulajdoni lapjának másolatát, és
- a káresemény megtörténtét igazoló jegyzőkönyvet vagy közokiratot.
Az elemi kár utáni krízissegély összege 100.000,- Ft. A támogatást ugyanazon lakóingatlanban bekövetkezett elemi kár után egy naptári évben egy alkalommal lehet megállapítani.
A fenti bekezdésekben meghatározott dokumentumok benyújtására fennálló határidő elmulasztása jogvesztő.
BALESETI KRÍZISSEGÉLY címén támogatásra jogosult az a személy:
- aki olyan közúti vagy munkahelyi balesetben sérült meg, amely miatt a kórházi igazolás alapján legalább 30 napot meghaladó megszakítás nélküli kórházi fekvőbeteg szakellátásra szorult, és
- háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át, jelenleg 85.500,-Ft-ot vagy egyedülálló esetében 350 %-át, jelenleg 99.750,-Ft-ot nem haladja meg.
A baleseti krízissegély iránti kérelmet a baleset bekövetkeztétől számított 60 napon belül kell benyújtani, melyhez mellékelni kell a *-al jelölt bekezdésben előírtakon túl:
- a kórházi igazolást a fekvőbeteg ellátás várható időtartamáról, és
- a munkahelyi vagy közúti baleset megtörténtét rögzítő igazolást vagy jegyzőkönyvet.
A baleseti krízissegély összege 100.000,- Ft. A támogatást egy személy részére egy naptári évben egy alkalommal lehet megállapítani.
A baleseti krízissegély megállapítása nem érinti - a jogosultsági feltételek fennállása esetén - a kórházi krízissegélyre való jogosultságot.
A fenti bekezdésekben meghatározott dokumentumok benyújtására fennálló határidő elmulasztása jogvesztő.
ÉTKEZÉSI-RUHÁZATI TÁMOGATÁSban, vagy eseti gyógyszertámogatásban kell részesíteni a tartósan létfenntartási gonddal küzdő nagykorú személyt.
Tartósan létfenntartási gonddal küzd az a személy, akinek:
- családjában az egy főre jutó havi jövedelem összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 170 %-át, jelenleg 48.450,-Ft-ot vagy
- egyedülálló esetén 200 %-át, jelenleg 57.000,-ft-ot nem haladja meg.
A támogatás összege egy naptári évre vonatkozóan kérelmezőnként 10.000,- Ft.
A támogatás összege eseti gyógyszertámogatás esetén legfeljebb a gyógyszerköltség 1.000-, Ft-tal osztható összege, de az nem lehet több 10.000,-Ft összegnél.
Az étkezési-ruházati támogatás iránti kérelemhez mellékelni kell a *-al jelölt bekezdésben előírtakat.
Eseti gyógyszertámogatás esetén a kérelemhez csatolni kell a *-al jelölt bekezdésben előírtakon túl az orvosi vényen a háziorvos vagy bármely gyógyszertár által kiadott árkalkulációt a gyógyszerek bekerülési költségéről.
Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás
Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás az alábbi jogcímeken igényelhető:
- étkezési-,
- eseti gyógyszertámogatás, vagy
- kórházi krízissegély.
A rendkívüli gyermekvédelmi támogatást a gyermek nagykorúvá válása után is meg lehet állapítani, amíg a jogosult nappali munkarend szerinti tanulmányokat folytat, de legfeljebb 23. életévének betöltéséig, illetve ha a jogosult felsőfokú iskola nappali tagozatán tanul és a 25. életévét nem töltötte be. A rendkívüli gyermekvédelmi támogatásra való jogosultság megállapítása esetén a jogosult részé-re nem állapítható meg az étkezési-ruházati támogatás vagy eseti gyógyszertámogatás.
A rendkívüli gyermekvédelmi támogatás iránti kérelmet a csatolt rendkívüli gyermekvédelmi támogatás kérelemnyomtatványon kell benyújtani, melyhez mellékelni kell a *-al jelölt bekezdésben előírt dokumentumokat.
Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás éves keretösszege - étkezési jogcím alapján - gyermekenként 15.000,- Ft.
Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás éves keretösszege - eseti gyógyszertámogatás jogcím alapján - gyermekenként 10.000,- Ft. A támogatás összege legfeljebb a gyógyszerköltség 1.000-, Ft-ra kerekített összege, de nem lehet több 10.000,- Ft-nál.
A kórházi krízissegély egy naptári évben legfeljebb négy alkalommal állapítható meg ugyanazon gyermek után, alkalmanként 10.000,- Ft összegben.
ÉTKEZÉSI TÁMOGATÁSra jogosult az a gyermek, akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg
- az egy főre jutó havi jövedelem összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 170 %-át, jelenleg 48.450,-Ft-ot vagy
- egyedülálló esetén 200 %-át, jelenleg 57.000,-ft-ot.
ESETI GYÓGYSZERTÁMOGATÁSra jogosult az a gyermek, akinek:
- családja a gyermek eseti megbetegedéséből adódó gyógyszerköltségeit megfizetni nem tudja, és
- akinek családjában
- az egy főre jutó havi jövedelem összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 170 %-át, jelenleg 48.450,-Ft-ot vagy
- egyedülálló esetén 200 %-át, jelenleg 57.000,-ft-ot nem haladja meg.
Eseti gyógyszertámogatás esetén a kérelemhez csatolni kell a *-al jelölt bekezdésben előírtakon túl az orvosi vényen a háziorvos vagy bármely gyógyszertár által kiadott árkalkulációt a gyógyszerek bekerülési költségéről.
KÓRHÁZI KRÍZISSEGÉLY címén támogatásban kell részesíteni azt a szülőt vagy törvényes képviselőt, akinek kiskorú gyermeke a kérelem benyújtását megelőző 60 napon belül legalább 6 nap folyamatos kórházi fekvőbeteg szakellátásban részesült, és
- családjában az egy főre jutó havi jövedelem összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át, jelenleg 85.500,-Ft-ot vagy
- egyedülálló esetében 350 %-át, jelenleg 99.750,-Ft-ot nem haladja meg.
A kérelmet a kórházi ellátás befejező időpontjától számított 60 napon belül kell benyújtani, melyhez mellékelni kell a *-al jelölt bekezdésben előírtakon túl a kórházi ellátás időtartamát tartalmazó igazolást vagy a kórházi zárójelentést.
A fenti bekezdésekben meghatározott dokumentumok benyújtására fennálló határidő elmulasztása jogvesztő.
Születési támogatás
A születési támogatás a gyermek születésekor, a gyermek otthoni gondozásához nyújtott egyösszegű támogatás.
A születési támogatásra jogosult a gyermekét saját háztartásában nevelő szülő, törvényes képviselő amennyiben:
- legalább az egyik szülő, törvényes képviselő a gyermek születésekor és az azt megelőző 12 hónapban megszakítás nélkül dunaújvárosi bejelentett lakóhellyel, vagy ennek hiányában tartózkodási hellyel rendelkezik,
- a gyermek dunaújvárosi bejelentett lakóhellyel, vagy ennek hiányában tartózkodási hellyel rendelkezik, és
- a gyermeket nevelő családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 500 %-át, jelenleg 142.500,-Ft-ot.
A születési támogatást a születést követően - ugyanazon gyermek után - kizárólag egy alkalommal lehet igényelni.
A születési támogatás iránti kérelmet a gyermek születésétől számított 6 hónapon belül kell benyújtani. A határidő elmulasztása jogvesztő.
A születési támogatás iránti kérelemhez mellékelni kell a *-al jelölt bekezdésben előírtakon túl:
- a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát,
- a szülő, törvényes képviselő és a gyermek lakcímkártyáját, és
- a dunaújvárosi Egészségmegőrzési Központ területi védőnője által kiállított a csatolt „Igazolás születési, gondozási támogatására való jogosultság megállapításához” formanyomtatványon található igazolását.
A születési támogatás összege gyermekenként 25.000,- Ft.
A születési támogatás iránti kérelmet a csatolt születési támogatás kérelemnyomtatványon kell benyújtani.
Iskolakezdési támogatás
Iskolakezdési támogatásra jogosult az a gyermek, aki:
- az általános iskola első, a középiskola kilencedik osztályát először kezdi meg, és
- családjában az egy főre jutó havi jövedelem összege az öregségi nyugdíjminimum 300 %-át, jelenleg 85.500,-Ft-ot vagy
- gyermekét egyedül nevelő személy esetében 350 %-át, jelenleg 99.750,-Ft-ot nem haladja meg.
Az iskolakezdési támogatás iránti kérelmet minden évben egy alkalommal július 1. napjától szeptember 30. napjáig lehet benyújtani. A határidő elmulasztása jogvesztő.
Az iskolakezdési támogatás igénybevétele iránti kérelemhez mellékelni kell a *-al jelölt bekezdésben előírtakon túl a köznevelési intézmény igazolását a gyermek (tanuló) felvételéről vagy amennyiben a nevelési év megkezdődött az iskolalátogatási igazolást.
Az iskolakezdési támogatás megállapítása iránti kérelmet a csatolt iskolakezdési támogatás kérelemnyomtatványon kell benyújtani.
Az iskolakezdési támogatás összege gyermekenként 15.000,- Ft.
Rendkívüli iskolakezdési támogatás
Rendkívüli iskolakezdési támogatásra jogosult az a gyermek, aki
- az általános iskola 2-8. évfolyamán nappali rendszerű oktatásban vesz részt és
- családjában az egy főre jutó havi jövedelem összege az öregségi nyugdíjminimum 300 %-át, jelenleg 85.500,-Ft-ot vagy
- gyermekét egyedül nevelő személy esetében 350 %-át, jelenleg 99.750,-Ft-ot nem haladja meg.
A rendkívüli iskolakezdési támogatás iránti kérelmet minden évben egy alkalommal július 1-től szeptember 30-ig lehet benyújtani. A határidő elmulasztása jogvesztő.
A rendkívüli iskolakezdési támogatás igénybevétele iránti kérelemhez mellékelni kell a *-al jelölt bekezdésben előírtakon túl a köznevelési intézmény igazolását, hogy a gyermek az iskola tanulója.
A támogatás pénzbeli szociális ellátás, melynek összege gyermekenként 6.000,-Ft.
A rendkívüli iskolakezdési támogatás megállapítása iránti kérelmet a csatolt rendkívüli iskolakezdési támogatás kérelemnyomtatványon kell benyújtani.