Jelenlegi hely
Pentelei Kéknefelejcs Hagyományőrző Népdalkör
Települési érték: Pentelei Kéknefelejcs Hagyományőrző Népdalkör
Kategória: kulturális örökség
A települési érték leírása:
Kultúrtörténeti múlt
Pentele településről már 1238-ban említettek írásos emlékeket. A sokszínű történelmi múlt és viszontagság ellenére a település ma is fennáll.
Jelen korban; Dunaújvároshoz kapcsolódóan, a patakok szabdalta mélyebben fekvő részén helyezkedik el. A településen feltárt leletek azt bizonyítják, hogy ez a terület már az őskorban is lakott volt.
Pentelei Kéknefelejcs Hagyományőrző Népdalkör bemutatása
A Pentelei Kéknefelejcs Hagyományőrző Dalkört 2007. április 5-én, a település ezeréves fennállásának alkalmából az azóta Pro Pentele díjjal (2015.) kitüntetett Szabó Terézia alapította és 2022-ben bekövetkezett halálig vezette. Első nagy sikert 2007-ben, a megalakulás évében, a „Pentelei Napok” című rendezvényen aratták.
A dalkört a Pentele Sport - Kultúra - és Hagyományőrző Egyesület tagjai alkotják. Az Egyesület elnöke; a Pro Cultura Intercisae- és Dunaújváros Ifjúságáért- díjas Szabó Tamás.
Az énekkar elsősorban pentelei és magyar népdalok, továbbá Bartók- és Kodály művek megszólaltatását, megőrzését tűzte ki célul. A településen magyar, sváb, horvát és szerb népcsoportok élnek. Ennek köszönhetően a település zenei kultúrájában szláv zenei elemek is felfedezhetők. A népdalkör kíséretét az Oklevél Penteléért (2016.) kitüntetett Bölcsföldi Ferenc harmonikazenész szolgáltatja.
A felkészítő tanári feladatot a szintén az Oklevél Penteléért (2021.) kitüntetett Dr. Horváthné Lázár Gabriella pedagógus karitatív tevékenységként látja el.
A dalkör vezetője: Fáncsikné Hamar Éva egyetemi adjunktus.
A dalkör évente több alkalommal ad műsort: Dunaújvárosban - és környékén rendszeresen meghívást kapnak: Daruszentmiklósra, Kisapostagra, Nagyvenyimre, Szabadegyházára...., illetve a határon túli csantavéri testvértelepülésünk meghívásának eleget téve, ahol vendégként felléphettek a „Szárazfa Lelke” elnevezésű hagyományos tambura fesztiválon.
Tevékenységükben kiemelt szerepet tölt be a határon túli együttműködés ápolása. Testvértelepülésükkel, Csantavérrel, több éve sokrétű sport- kulturális- és hagyományőrzésen alapuló kapcsolatot ápolnak. A nemzeti identitás megerősítése céljából aktív művelődési- és baráti együttműködést tartanak fenn, amely a mai napig egyre inkább kiszélesedni látszik. Ezen kívül a népdalkör minden évben regionális - és országos megmérettetéseken vesz részt, ahol számos elismerésben részesült: BRONZ, EZÜST, ARANY, KIEMELT ARANY és KÜLÖNDÍJ.
A Pentelei Kéknefelejcs Hagyományőrző Népdalkör programjait a lelkes, pentelei hagyományőrző tevékenység jellemzi.
A dalkör 2017. évben ünnepelte fennállásának 10. évfordulóját. Ez alkalomból május 5-én a városvezetéstől az alapító tagok oklevelet, az énekesek pedig emléklapot kaptak.
A dalkör 2017-ben 31 hazai eseményen vett részt. Ezek között kiemelt hangsúlyt kapott a karitatív tevékenység. Ennek kapcsán több alkalommal adtak műsort a Pentele Hagyományőrző Egyesület rendezvényein, a Jószolgálati Otthonban, Szent Erzsébet Szeretetház kirendeltségeiben, az MMK által szervezett adománygyűjtő rendezvényeken és a Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata által megszervezett programokon: Pentelei Kolbászfesztivál, Halászléfőző verseny, Adventi forgatag, Pentelei Molnár János Emlékház koszorúzással egybekötött műsor, Jakó házaspár kopjafa avatása, Szt. István napi kenyérszentelés ünnepe, megemlékezés a Kálváriánál, Pentele Nap, Turinform keretében karitatív rendezvényen való szereplés, Nyugdíjas pedagógusok klubja, Versbarátok Klubja, Karitatív fellépés az Idősek Világnapja alkalmából...
Pentelei Kéknefelejcs Hagyományőrző Népdalkör eredményei
- A Népek Tánca Népek Zenėje fesztiválsorozat IV. évadjának döntőjén BRONZ minősítés
- A Népek Tánca - Népek Zenéje fesztiválsorozat VI. évadjának döntőjén EZÜSTminősítés
- Az MMK által szervezett KI MIT TUD Letíciáért adománygyűjtő rendezvényen I. helyezés
- A VII. Országos Nyugdíjas KI - MIT -- TUD döntőjén ARANY minősítés
- 2017. VII. Országos Népek Tánca - Népek Zenéje fesztivál döntőjén Micsey Lászlóné (a dalkör tagja) szóló ének kategóriában ARANY minősítésben részesült. Ebben az évadban a Dalkör is bejutott a döntőbe, de anyagi okok miatt nem tudtak elutazni, így azon nem vettek részt.
- KI-MIT-TUD Letíciáért adománygyűjtő rendezvény (MMK): - Dalkör I. helyezés VII. Országos Nyugdíjas KI-MIT-TUD döntő: Dalkör ARANY minősítés
- 2018. Fejér megyei Kor-Társ Nyugdíjas Ki-Mit-Tud Szóló Ének kategóriájában Micsey Lászlóné és Bölcsföldi Ferenc KÜLÖNDÍJ-at kapott. Micsey Lászlóné a rendezvény GÁLA műsorán a székesfehérvári Vörösmarty Színházban is bemutathatta produkcióját.
- 2018. Népek Tánca Népek Zenéje c. országos rendezvénysorozat VIII. évadján is részt vettek, ahol a Dalkör és 4 egyéni produkció bejutott a döntőbe, amely 2019 februárjában, Szegeden került megrendezésre. Itt a Dalkör, valamint Szabó Teréz egyéni produkciója EZÜST, továbbá Farkas Józsefné, dr. Horváthné Lázár Gabriella és Bölcsföldi Ferenc egyéni szereplése ARANY minősítésben részesült.
- 2019, Nagyatád Solár fesztivál: a dalkör KÜLÖNDÍJ-ban részesült. 2019. XIII. Vass Lajos Népzenei Verseny, EZÜST minősítés,
- 2022. Székesfehérváron rendezett Fejér megyei Nyugdíjas Ki Mit Tud? A dalkör KIEMELT ARANY minősítést szerzett a huszonöt nívós kórust felvonultató nagyszabású seregszemlén. Emellett szólóének kategóriában szintén ARANY minősítést szerzett Micsey Lászlóné, valamint harmonikaszóló kategóriában Bölcsföldi Ferenc. Szintén harmonika előadásáért EZÜST minősítést kapott Sebestyén Veronika.
- 2022. Rotary Club által adományozott jutalom, amit a „Szívmelengető, egységes hangzás szépségét kaptuk." ezekkel a szavakkal tolmácsolta a zsűri véleményét a penteleiek a megyei verseny döntőjében nyújtott teljesítményéről dr. Juhász Balázs.