Mérföldkő a hulladékgazdálkodásban
A jövőben mintegy tizennégy milliárd forint értékben végezhet fejlesztéseket a fenntartható és környezetbarát hulladékgazdálkodás érdekében a Vertikál Nonprofit Zrt. Forrás
Dr. Galambos Dénes, térségünk országgyűlési képviselője elmondta, immár második alkalommal szervezett a hulladékgazdálkodási közszolgáltatást végző Vertikál Nonprofit Zrt. az év vége apropóján egy olyan találkozót, amelyen a hulladékgazdálkodás jelenlegi helyzetéről, a jövőbeni tervekről, a fejlesztés irányairól tájékoztatták az együttműködő partnereiket, a térség polgármestereit. Kiemelte, hogy a Vertikál egy erős gazdasági társaság, amely stabil rendszert alkot a hozzá tartozó mintegy száznyolcvan településsel, együttműködő partnereivel. A közeljövőben pedig tizennégy milliárd forint értékben hajthat végre különféle fejlesztéseket.
A rendezvényen Ferencz Kornél, a Vertikál Nonprofit Zrt. igazgatósági elnöke tartott beszámolót az elmúlt időszak változásairól. Egyedülálló, a jövőt nagymértékben meghatározó átalakítás ment végbe a közszolgálati szférában 2012 óta, amelynek célja, hogy egy átlátható és fenntartható közszolgáltatás jöhessen létre. Például, míg korábban közel négyszáz különféle hulladékgazdálkodási szolgáltató volt, mára húsz nonprofit szervezet végzi el területi beosztás szerint, egységes műszaki tartalommal, a jogszabályoknak, a rezsitörvénynek megfelelően. Erre létrehoztak egy koordináló szervezetet, a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt-t (amely többek között az Európai Unió által előírt hasznosítási célok maradéktalan teljesítésére ügyel, beszedi a közszolgáltatási díjat, és kifizeti a közszolgáltatóknak a meghatározott szolgáltatási díjat).
A Vertikálhoz száznyolcvanegy település közszolgálati ellátása tartozik, mintegy hatszázezer ingatlanhasználó. Ehhez öt lerakóval, hét komposztálóval, négy szelektív válogatóművel rendelkezik. Előírás az is, hogy a közszolgáltató csak nonprofit alvállalkozókkal dolgozhat. Ilyen alvállakozóként végzi városunkban és környékén is a szolgáltatást a Dunanett Nonprofit Kft., valamint a Délszolg Kft. Ezekhez negyvenhárom település ellátása tartozik, három hulladékudvarral, két lerakóval, több mint százötven hulladékgyűjtő szigettel.
Már ebben az évben megérkezhet a Környezet és Energia Operatív Program által az a mintegy tizennégy milliárd forint, amellyel januártól fejlesztéseket hajthat végre a vállalat. Ilyen például több jármű beszerzése, egy komposztáló és egy multifunkcionális hulladékudvar létesítése Dunaújvárosban, egy komplex MBH kezelő Adonyban, hetvenezer darab edényzet a zöld és szelektív hulladékgyűjtéshez.
Dr. Dorkota Lajos, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke arról szólt a rendezvényen, hogy hivataluk érinti szinte valamennyi közszolgáltatást (gáz, áram, víz, hulladék), és olyan hatóságként kívánnak működni, amely nem hátráltatja, hanem együttműködik a szolgáltatókkal, segítve a feladatellátást. Felidézte, az átláthatóbb működtetés érdekében első körben a hulladékkezelési közszolgáltatói szférában ment végbe átalakítás. Ennek eredménye, hogy a megfelelő minőségű szolgáltatás mellett együttműködnek a szolgáltatók a településekkel is, és most pedig a fenntartható hulladékgazdálkodás elérése érdekében fejlesztéseket hajtanak végre, amelynek kitűnő példája a Vertikál Nonprofit Zrt.