Utcanévnapok II Verebély László utca

A már korábban indult Utcanévnapok-sorozatunk, amelynek célja hogy minél több dunaújvárosi utca névadójának történetét bemutassuk, most folytatódik. Június 27-én a Lászlókat ünnepeljük: Isten éltesse Őket! Dunaújvárosban a Verebély László utca is ezt a nevet viseli. A részletes életrajzot alább olvashatják.

Verebély László (helyesen Verebélÿ László) 1883. augusztus 27-én született Budapesten. A kegyesrendi gimnáziumi éveket követően tanulmányait a királyi József Műegyetemen végezte, ahol 1906-ban szerzett kitüntetéses gépészmérnöki oklevelet. Rövid németországi és angliai nyelvtanulási időszak után Pittsburghben dolgozott és tanult, ahol 1909-ben villamosmérnöki oklevelet szerzett, mellyel ő lett az első európai okleveles villamosmérnök. 1910-1911-ben a Karlsruhei egyetemen tanított, ezután tért haza Magyarországra, ahol a Ganz Villamossági Rt-nél kezdett mérnökként dolgozni.

1913-ban Kandó Kálmán hívására családjával Olaszországba költözött, ahol részt vett a két leghíresebb Kandó mozdony tervezésében. Az első világháborúban két évet töltött frontszolgálatban, majd az AEG vasútosztályára vezényelték, ahol a hadsereg számára készülő mozdonyok tervezésében és gyártásuk irányításában vett részt. A háború után a MÁV Vonatvillamosítási Osztályának vezetője lett, ahol megkezdte az ország vasútvillamosításának megszervezését. Verebély Lászlónak köszönhető a Budapest-Hegyeshalom vasútvonal villamosítása illetve a Bánhidai Erőmű építése.

1924-től oktató tevékenységet folytatott a Műszaki Egyetemen, a Gépész-és Vegyészmérnöki Karnak 1936-1937-ben dékánja, majd 1945-ben egy rövid ideig az egyetem rektora is volt. 1937-től a Magyar Tudományos Akadémia levelező, 1949-től tanácskozó, később ismét levelező tagja. Munkásságának elismeréseként 1953. március 15-én Kossuth-díjat vehetett át. 1957-ben megalázó módon nyugdíjazták, ezután már csak könyvei kiadásán dolgozott. 1959. november 22-én hunyt el, a Farkasréti Temetőben helyezték örök nyugalomra.

Dunaújvárosban bronz mellszobrát, mely Fodor Sándor alkotása, 1984-ben avatták fel az akkori DÉDÁSZ (Verebélyi László u. 11.) vállalat üzemigazgatósága előtt.

Az életrajz összeállításában közreműködött Buza Andrea, az Intercisa Múzeum muzeológusa. Köszönjük munkáját. 

módosítva
2020. július. 10.

facebook megosztás