Jelenlegi hely
Utcanévnapok II Árpád utca
Utcanévnapok sorozatunkban március 31-én az Árpádokat ünnepeljük, Isten éltesse Őket sokáig! Dunaújvárosban az Árpád utca is ezt a nevet viseli. Az Árpád régi magyar férfinév, jelentése: árpa. Az alábbi összeállításban Árpád fejedelemről olvashatnak. Utcanévnapok sorozatunk célja, hogy minél több dunaújvárosi utca névadójának történetét bemutassuk. Utcanévnapok sorozatunk célja, hogy minél több dunaújvárosi utca névadójának történetét bemutassuk.
Árpád életéről sajnos nincs sok hiteles adat, korabeli nyugati források nem említik, csak bizánci és jóval későbbi magyar forrásokban szerepel. Születésnek dátuma sem ismert, 845-855 körüli időpontra datálható. Apja Álmos fejedelem volt, anyjának nevét nem ismerjük. Neve az árpa magyar köznév –d kicsinyítő képzős származéka. VII. (Bíborbanszületett) Konstantin „A birodalom kormányzása” című művében azt írta, hogy Árpád a magyarok első fejedelme volt, akit Levedi – aki egyedül csak ebben a forrásban fordul elő, mint a magyarok vezére és vajdája – ajánlására a kazárok szokása és törvénye szerint emeltek pajzsra.
Más nézetek szerint apját, Álmost követte a fejedelmi tisztségben. Georgius Monachus Continuatus (György barát krónikájának folytatása) szerint 894-ben a bizánci császár követei, akik a bolgárok ellen kértek segítséget, a magyarok vezetőivel, Árpáddal és Kurszánnal tárgyaltak.
A honfoglalás idején minden bizonnyal ő volt a magyarok fejedelme, ezt támaszthatja alá az is, hogy az uralkodó dinasztiát róla nevezték el. Árpádhoz kapcsolódik a legteljesebben a 14. századi krónikakompozícióban megőrzött fehérló-monda. E szerint Árpád Szvatopluknak, aranyozott nyereggel és zablával felszerszámozott fehér lovat ajándékozott, ő pedig cserébe egy korsó Duna vizet, füvet és földet küldött, melyet a magyarok úgy értelmeztek, hogy átengedi számukra azt a területet, amin addig uralkodott. Szvatopluk nem nyugodott bele abba, hogy ily módon, békésen a magyaroké legyen a földje, ezért sereget gyűjtött, a csatában azonban vereséget szenvedett, és menekülés közben vízbefúlt.
Árpád feleségéről illetve feleségeiről nem maradt fenn adat, azonban a forrásokból több fia név szerint ismert: Tarkatzus, Liüntika, Jelekh, Jutotzas, Zaltas.
Halálának évéről és temetési helyéről semmit sem tudunk, a közel sem megbízható Anonymus 907-re teszi, és azt írja, hogy Óbudán temették el, ahol később a Boldogságos Szűz Mária tiszteletére emeltek templomot, azonban ez sajnos nem tekinthető hiteles információnak.