Az aradi vértanúkra emlékezett a város – Az egy örök igaz Isten tegye áldottá az emléküket!

Dunaújvárosban is megemlékeztek a 13 aradi vértanú és Batthyány Lajos miniszterelnök hősiességéről és bátorságáról. A ’48-as emlékműnél tartott eseményen fellépett Kiss Kálmán költő, tanár; beszédet mondott Farkas Lajos, az Intercisa Múzeum igazgatója.

Október 6-a az aradi vértanúk kivégzésének emléknapja, 2001 óta nemzeti gyásznap.

A függetlenség szimbólumai

Az 1848-49-es szabadságharc végét jelentő világosi fegyverletétel után a császári haditörvényszék ítélete alapján Aradon kivégezték a magyar honvédsereg 12 tábornokát és egy ezredesét, Pesten pedig Batthyány Lajost, Magyarország első miniszterelnökét. Ezen a napon a magyarok világszerte, így Dunaújvárosban is megemlékeztek a 13 aradi vértanú hősiességéről, bátorságáról.

A’48-as emlékműnél tartott megemlékezésen Kiss Kálmán költő, tanár szavalt verset, majd Farkas Lajos, az Intercisa Múzeum igazgatója mondott emlékező beszédet, amelyben egyebek mellett kiemelte, hogy az 1849. október 6-án Aradon történtek mély nyomot hagytak a magyar köztudatban.

– A honvéd tábornokok szimbólumok lettek, nemcsak egy nemzet szabadságharcának és  függetlensége kivívásának szimbólumává, de a megtorló hatalom bosszújának is. Annak ellenére, hogy elbukott a magyar szabadságharc, nemzetünk harca útmutatásul szolgált a történelem folyamán a többi, bilincseit lerázni igyekvő népnek.

A környező népek nemzeti öntudata ugyanis éppen a magyar szabadságharcból fakadt. A magyar nép küzdelme meghatározó volt Közép-Európa történelmében, és a szabadságharc bukása után az öreg kontinens élete már merőben más volt, mint azelőtt. A feudalizmus bástyái ledőltek, és a polgári demokrácia vette kezdetét. (…) de a magyar nemzet hosszú évtizedeken keresztül nem felejt, nem feledi a bukott szabadságharcot és nem felejti az aradi vértanúkat sem. Mint ahogyan mi sem! Az egy örök igaz Isten tegye áldottá az emléküket! – fogalmazott Farkas Lajos.

[node:title]

Az emlékezés virágai

Az emlékező szavak után megkoszorúzták az emlékművet. Elsőként Dunaújváros Megyei Jogú Város nevében Pintér Tamás polgármester és Dr. Molnár Attila jegyző közösen helyezték el az emlékezés koszorúját.

Majd a városban működő szervezetek, intézmények, szakmai közösségek helyezték el koszorúikat.

Koszorúztak egyebek mellett például a Rajta, Újváros! frakció képviselői, Dr. Mészáros Lajos országgyűlési képviselő, a FIDESZ helyi szervezetének elnöke, képviselői, a nemzetiségi önkormányzatok, a Dunaújvárosi Rendőrkapitányság, illetve a kulturális intézmények munkatársai, az oktatási intézmények, az óvodák intézményvezetői, valamint az egyesületek képviselői is. Az esemény a Szózat hangjaival zárult.

módosítva
2024. október. 14.

facebook megosztás