Az aradi vértanúkra emlékezett a város – Az egy örök igaz Isten tegye áldottá az emléküket!
Dunaújvárosban is megemlékeztek a 13 aradi vértanú és Batthyány Lajos miniszterelnök hősiességéről és bátorságáról. A ’48-as emlékműnél tartott eseményen fellépett Kiss Kálmán költő, tanár; beszédet mondott Farkas Lajos, az Intercisa Múzeum igazgatója.
Október 6-a az aradi vértanúk kivégzésének emléknapja, 2001 óta nemzeti gyásznap.
A függetlenség szimbólumai
Az 1848-49-es szabadságharc végét jelentő világosi fegyverletétel után a császári haditörvényszék ítélete alapján Aradon kivégezték a magyar honvédsereg 12 tábornokát és egy ezredesét, Pesten pedig Batthyány Lajost, Magyarország első miniszterelnökét. Ezen a napon a magyarok világszerte, így Dunaújvárosban is megemlékeztek a 13 aradi vértanú hősiességéről, bátorságáról.
A’48-as emlékműnél tartott megemlékezésen Kiss Kálmán költő, tanár szavalt verset, majd Farkas Lajos, az Intercisa Múzeum igazgatója mondott emlékező beszédet, amelyben egyebek mellett kiemelte, hogy az 1849. október 6-án Aradon történtek mély nyomot hagytak a magyar köztudatban.
– A honvéd tábornokok szimbólumok lettek, nemcsak egy nemzet szabadságharcának és függetlensége kivívásának szimbólumává, de a megtorló hatalom bosszújának is. Annak ellenére, hogy elbukott a magyar szabadságharc, nemzetünk harca útmutatásul szolgált a történelem folyamán a többi, bilincseit lerázni igyekvő népnek.
A környező népek nemzeti öntudata ugyanis éppen a magyar szabadságharcból fakadt. A magyar nép küzdelme meghatározó volt Közép-Európa történelmében, és a szabadságharc bukása után az öreg kontinens élete már merőben más volt, mint azelőtt. A feudalizmus bástyái ledőltek, és a polgári demokrácia vette kezdetét. (…) de a magyar nemzet hosszú évtizedeken keresztül nem felejt, nem feledi a bukott szabadságharcot és nem felejti az aradi vértanúkat sem. Mint ahogyan mi sem! Az egy örök igaz Isten tegye áldottá az emléküket! – fogalmazott Farkas Lajos.
Az emlékezés virágai
Az emlékező szavak után megkoszorúzták az emlékművet. Elsőként Dunaújváros Megyei Jogú Város nevében Pintér Tamás polgármester és Dr. Molnár Attila jegyző közösen helyezték el az emlékezés koszorúját.
Majd a városban működő szervezetek, intézmények, szakmai közösségek helyezték el koszorúikat.
Koszorúztak egyebek mellett például a Rajta, Újváros! frakció képviselői, Dr. Mészáros Lajos országgyűlési képviselő, a FIDESZ helyi szervezetének elnöke, képviselői, a nemzetiségi önkormányzatok, a Dunaújvárosi Rendőrkapitányság, illetve a kulturális intézmények munkatársai, az oktatási intézmények, az óvodák intézményvezetői, valamint az egyesületek képviselői is. Az esemény a Szózat hangjaival zárult.