Elismerések a közbiztonság területén végzett munkájukért
Ünnepélyes keretek között vehette át az idei elismerést: Dávid Béla a Dunaújváros és Környéke Közbiztonságáért Közalapítvány egykori kuratóriumi elnöke, Ladányi Lajos a Dunaújvárosi Rendőrkapitányság rendőr törzszászlósa és Bubelka Máté a Dunaújvárosi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság tűzoltó főtörzsőrmestere, szerparancsnoka.
Az elismerés azon személynek, hivatásos állományú rendőrnek, tűzoltónak vagy közösségnek adományozható, aki a város közbiztonságáért kiemelkedő tevékenységet folytatott.
A díjazott személyére a Dunaújvárosi Rendőrkapitányság vezetője, a Dunaújvárosi Vízirendészeti Rendőrőrs parancsnoka, a Dunaújvárosi Katasztrófavédelmi kirendeltség vezetője, a közgyűlés közbiztonsági ügyekkel foglalkozó bizottságának tagjai, valamint a közgyűlés tagjai tehetnek javaslatot. A díjazott személyéről a Közgyűlés dönt.
2025-ben a díjra jelölést kapott Dávid Béla a Dunaújváros és Környéke Közbiztonságáért Közalapítvány egykori kuratóriumi elnöke.
Dávid Béla 1994-2006-ig önkormányzati képviselőként a Közbiztonsági Bizottságban dolgozott, amelynek végül éveken át elnöke volt. 2000 októberétől 2005-ig pedig a Dunaújváros és Környéke Közbiztonságáért Közalapítvány kuratóriumi elnöki posztját is betöltötte. Irányítása alatt Dunaújváros közbiztonsága tovább fejlődött. Az 1998-tól megrendezett közbiztonsági napok, majd hónap szervezésében, irányításában nagy szerepet játszott.
Legfontosabb feladatának tekintette, hogy eredményesebbé, hatékonyabbá tegye a bűnmegelőzést Dunaújvárosban. Ráébressze a lakosságot arra, hogy hasznos együttműködnie a rendvédelmi, igazságszolgáltató szervezetekkel, például a rendőrséggel, a tűzoltósággal, a polgárőrséggel és más szervezetekkel. Abban az időben szemléletformálás érdekében a kezdeményezésére a helyi televízióban rendszeresen műsorra tűztek közbiztonsággal foglalkozó témákat a Dunaújváros és Környéke Közbiztonságáért Közalapítvány támogatásával.
Igyekezte felhívni minél több szülő és fiatal figyelmét a kábítószer használat következményeire, arra, hogy a lakosságnak mit érdemes tennie az élet- és vagyonvédelem érdekében. Az írott és az elektronikus média közvetítésével is igyekezett közzé tenni minél több közbiztonsággal kapcsolatos információt.
A közbiztonsági bizottság elnökeként az egyik legnagyobb eredménye az volt, hogy az általa vezetett közbiztonsági bizottság kezdeményezésére megtörtént az első térfigyelő kamerarendszer kiépítése. Azóta rengeteg közlés mutatta, hogy jó eredményeket produkált az akkori 8 kamerás rendszer, azóta az önkormányzat ezt már tovább fejlesztette, és a közterületeken nagyobb lett a biztonság.
– 2002 nyarán ismertem meg az akkori Önkormányzati felkészítőn, ahol képviselőjelölteknek tartott előadást. Tiszteltem Bélát, egyszer véletlenül Béla bácsinak szólítottam, de ő ezt kikérte magának. Közvetlen ember volt mindig éveken át dolgoztunk együtt. – emlékezett vissza Tóth Kálmán.
Amikor megismerkedtünk, ő már Dunaújváros és Környéke Közbiztonságáért Közalapítvány kuratórium elnöke, valamint a Közbiztonsági Bizottság elnöke volt. Ezt a Bizottságot akkoriban „százlábú” bizottságnak hívták, mert mindig sok szakértő kapott meghívást az üléseire.
Béla precízen és lelkiismeretesen odafigyelt a helyi közbiztonság szerepére és fontosságára. Nagyon nagy hangsúly fektetett a Rendőrséggel, a Tűzoltósággal és a civil szervezetekkel való kapcsolattartásra. A Bizottság tagjaival közösen szervezte a Közbiztonsági hónapok programjait, amelyek a figyelemfelkeltésről, a közbiztonságban dolgozók munkájának megismertetéséről szóltak. Vallotta, hogy a közbiztonság kérdése közös feladat és közös felelősség.
Az Ő irányítása alatt váltak rendszeressé a nyílt napok, amelyek részeként a városlakók ellátogathattak a Rendőrség, vagy éppen a Tűzoltóság épületeibe, színesítve ezzel a programokat. Kezdeményezésére számos fórum, kulturális és sportrendezvény került megrendezésre, amelyek széles rétegeknek szolgáltak hasznos információkkal a kikapcsolódási lehetőség mellett.
Jól emlékszem, amikor szóba került a térfigyelő rendszer kialakításának a lehetősége, mindig határozottan kiállt érte. A kezdeményezést és a megvalósítást teljes vállszéleséggel támogatta.
Béla hitvallása az volt, hogy a város és térsége biztonságáért közösen kell tennie mindenkinek.
Hosszú időn át a város közbiztonságáért kiemelkedő munkát végző Dávid Bélát Dunaújváros Megyei Jogú Város Közgyűlése Dunaújváros Közbiztonságáért díjban részesíti. Kérem, vegye át az elismerést Pintér Tamás polgármestertől.
2025-ben a díjra jelölést kapott Ladányi Lajos a Dunaújvárosi Rendőrkapitányság rendőr törzszászlósa.
Ladányi Lajos rendőr törzszászlós a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet állományából 2009-ben került áthelyezésre a Dunaújvárosi Rendőrkapitányság Közrendvédelmi Osztály Őr- és Járőrszolgálati Alosztály állományába, mint járőr. A Szabálysértési Előkészítő Alosztály állományában 2012 óta tölti be a referensi beosztást. Szolgálati feladatait részrehajlás nélkül, megbízhatóan, elkötelezettséggel, magas szakmai színvonalon látja el. Tudása, személy – és helyismerete, valamint megszerzett gyakorlati tapasztalata alapján a szabálysértési szakterület kiemelkedő alakja. Szolgálati feladatait lelkiismeretesen, elfogultság – és előítélet nélkül hajtja végre. A rendőrségi hierarchia szabályait elfogadja, tiszteletben tartja, szolgálati elöljáróival, kollégáival tisztelettudó. Szívesen és önként vállal többletfeladatokat, a fiatalabb kollégákat segíti.
Rendőri pályáján eltöltött évei alatt mindvégig közrendvédelmi szakterületen tevékenykedett, hivatás iránti elkötelezettsége töretlen, ugyanakkor nyitott az új szakmai kihívásokra. A hivatásos állomány tagjaként viselkedése, megjelenése, fellépése a fegyveres testülethez méltó, határozott, ugyanakkor türelmes, empatikus és segítőkész. Hivatását a rendvédelmi hivatás etikai alapelvei – és az esküjében vállaltak szerint gyakorolja nap, mint nap. Ladányi Lajos rendőr törzszászlós hosszú évek óta tevékenyen járul hozzá a város közbiztonságának fenntartásához, megerősítéséhez; példamutatása megbecsülésre, elismerésre érdemes.
Hosszú időn át végzett magas szintű szolgálatteljesítéséért Dunaújváros Megyei Jogú Város Közgyűlése Ladányi Lajost Dunaújváros Közbiztonságáért díjban részesíti. Kérem, vegye át az elismerést Pintér Tamás polgármestertől.
2025-ben a díjra jelölést kapott Bubelka Máté a Dunaújvárosi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság tűzoltó főtörzsőrmestere, szerparancsnoka.
Bubelka Máté 2011-ben szerelt fel tűzoltónak a Fővárosi Tűzoltóparancsnokság Csepeli Tűzőrség állományába, gépjárművezető beosztásba, majd 2012-ben áthelyezték a Szolnoki Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság állományába gépjárművezetőnek; 2016 óta a Dunaújvárosi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság állományában szerparancsnok. Ahogyan fogalmazott: a szerelem hozta ide, nem csak a tűzoltó felszerelése.
Az szakmai tudását folyamatosan gyarapította: 2021-ben a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tűzvédelmi diplomát, 2024-ben pedig munkavédelmi diplomát szerzett. 2021 óta a hivatásos katasztrófavédelmi szerv Becsületbíróságának tagja.
Szorgalmának és szaktudásának köszönhetően elöljárói rendszeresen bízzák meg többletfeladatokkal, amelyeket precízen és gyorsan hajt végre.
Részt vesz az új felszerelők szakmai tudásának fejlesztésében sokszor a napi képzési időn túl is, valamint segíti őket a beilleszkedésben, a rendszerben és a csapatban gondolkodásban. Rendszeresen tart oktatást az ifjúsági közösségi szolgálat részeként több témakörben, például a tűzoltó szakfelszerelésekről, az egységes szerelési szabályzatról vagy éppen a 112-es segélyhívón keresztül beérkező jelzések technikai útjáról a riasztásig. Munkája során több alkalommal vett részt nagyobb káresetek felszámolásánál. Legutóbb a Duna árterén lévő, vegetációs tűzesetnél, ahol több napon keresztül kellett helytállni a tűzoltóknak a tűz okozta hőterhelés és a nyári napsütés mellett a fokozottan veszélyes talajjal, amely bármikor beszakadhat a beavatkozók alatt.
A szakma iránt igencsak elhivatott, e mellett mindig igyekszik a kollégáival is jó kapcsolatot ápolni – hiszen nemcsak a káreseteknél, hanem a mindennapi életben is fontos, hogy számíthassanak egymásra.
Az évek során számos káreset felszámolásában vett részt, és úgy fogalmazott egy-két „emlékezetes pillanatot” is megéltem.
– 2022-ben például megégett a lábam a Dunaferr Halna területén tűzoltás közben – de, ez nem tántorított el a hivatástól! 2023-ban pedig szabadnaposként kezdtem el oltani egy ház tüzét a Temető utcában, amíg a kollégáim ki nem értek, amiért Hősies Helytállásért elismerésben részesültem. A jövőbeni célom, hogy tovább fejlődjek, és lehetőség szerint szolgálatparancsnoki beosztást töltsek be, hogy még többet segíthessek, és még több tapasztalatot gyűjtsek.
Elöljárói és beosztottjai sokszor kérik ki véleményét szakmai és magánjellegű kérdésekben, a szolgálati csoportjának aktív, meghatározó tagja.
Hosszú időn át végzett magas szintű szolgálatteljesítéséért Dunaújváros Megyei Jogú Város Közgyűlése Dunaújváros Közbiztonságáért díjban részesíti. Kérem, vegye át az elismerést Pintér Tamás polgármestertől.
A díjátadás után Orosz Csaba a Közbiztonsági és Környezetvédelmi Bizottság elnöke mondott pohárköszöntőt a díjazottak tiszteletére.