Ha elmondjuk az elvárásainkat és a sérelmeinket, előbbre léphetünk

Alig egy hónappal ezelőtt adtuk hírül, hogy városunkban újra mérgezik a kutyákat, az önkormányzat és persze a kutyások (meg minden jóérzésű ember) megoldást akarnak. Talán a nagy nyilvánosságnak is köszönhetően azóta nem volt mérgezés, viszont a megnyugtató megoldás érdekében az egyeztetések azóta is folynak.

Kutyákkal

Az elmúlt hetekben a felső Duna-parton több helyen találtak mérgezett eledelt, aminek következtében, állatorvosi vizsgálattal igazolva pusztult el négylábú kedvenc. A városban óriási felháborodást keltett az eset, akkor Barta Endre humán alpolgármester intézkedéseket ígért és összefogást kért.
Az összefogás segíthet
Az összefogás első kézzelfogható állomása egy lakossági fórum volt, ami azt a célt fogalmazta meg, hogy hosszú távú megoldás születhessen az ebek védelme érdekében, illetve, hogy a felelős állattartók megoszthassák javaslataikat egymással. Barta Endrével szerdán délelőtt a felső Duna-parton találkoztunk, ahol éppen kutyás gazdikkal találkozott, beszélgetett:
– A legutóbbi fórumon már szó esett arról, hogy a mérgezők ellen határozottabban szeretnének fellépni, a közösség is és az önkormányzat is. Akár a fórumnak is köszönhetően, azt tapasztalom, hogy gazdik is érzékelték ezt a rendkívüli helyzetet. Egyrészt történt egy feljelentés a rendőrségen, ott folyik egy nyomozás. Másrészt a gazdik is sokkal figyelmesebben sétáltatják a kedvenceiket. Az nem kérdés, hogy szeretnénk leállítani ezt a folyamatot, de legalább ugyanennyire szeretnénk a felelős állattartást úgy megvalósítani, ami mind a gazdiknak, mint pedig a nem kutyával rendelkezőknek is megfelelő. Ez pedig már a következő lépcsőfok, ahol elindulnak a zártabb egyeztetések. Én is pont ezért vagyok itt, hogy a gazdikkal egy kicsit így beszélgessek, hogy egymás között mik most a tapasztalatok.
A mérgezett ételek tekintetében nem lehet hátra dőlni, nem játék, éppen ezért az összefogás lehet az egyik leghatásosabb ellenszer. Ha elmondjuk az elvárásainkat és a sérelmeinket, előbbre léphetünk.
A kutyás oldal felelőssége
A felső Duna-parton sétált kutyájával Székely Tünde, aki nekünk is beszélt a kialakult helyzetről:
– Én már javasoltam, tüntessük fel pontosan, hogy hol vannak a városban hivatalosan kijelölt kutyafuttatók, mert ez már egy konfliktus elkerülése lehet kutyások és nem kutyások között.
A másik, a kutyatartóknak a felelőssége az is, hogy tanítsuk meg a kutyát arra, hogy első szóra engedelmeskedjen. Tehát ha elengedem és rászólok, első szóra jöjjön vissza. A másik, az én kutyáim mindig is meg voltak tanítva arra, hogy nem esznek fel semmit. Van a városban két kutyaiskola, akinek ez nehezebben megy, vagy magánúton nem tudja megcsinálni, akkor menjen el a kutyaiskolába, tanítsa meg a kutyának, hogy ne egyen fel semmit se. Ami néha nagyon nehéz, mert típusa válogatja, hogy melyik hogy tanulja ezt meg, de ez a mi felelősségünk. Mi vállaltunk kutyát, mi szeretnénk velük élni, tehát mi nekünk kell őket tanítani, ugyanúgy, mint a gyerekeinket is megtanítjuk arra, hogy nem eszünk fel a földről semmit. És összefogás.

Tünde szerint kellenek a megbeszélések, lesznek összejövetelek, lesznek oktatások, lesznek beszélgetések, annak érdekében, hogy megnyugtató megoldás szülessen és lépjünk egy határozottat előre a felelős állattartás tekintetében.
 

módosítva
2025. május. 12.

facebook megosztás