Visszanyeri régi fényét a Szentháromság tér – eredeti helyére kerül a Szentháromság-szobor

Újra régi fényében tündökölhet a dunaújvárosi kúria előtti tér: 20 millió forintos állami támogatásnak köszönhetően visszakerül eredeti helyére a Szentháromság-szobor, emellett a kistemetőben található Szitányi-kápolna is megújulhat. A beruházásról tartott sajtótájékoztatót Pintér Tamás polgármester, dr. Mészáros Lajos országgyűlési képviselő, Soltész Miklós egyházügyi államtitkár, valamint Baltási Nándor római katolikus plébános.

Sajtótájékoztató

Vissza a gyökerekhez – tér a közösségért
Pintér Tamás polgármester kiemelte: különösen fontos számára, hogy a tér ismét betöltheti eredeti közösségi és szakrális szerepét, ahogyan azt a penteleiek annak idején megálmodták:
– Örömmel jelenthetem, hogy a Szentháromság tér ismét visszakapja azt a funkcióját, amelyet eredetileg is terveztek. Ahol most állunk, ez a szobor 1891. június 24-én lett felszentelve, ez a tér volt Pentele vallási és kulturális központja. A második világháború után ide helyezett szovjet emlékmű ideológiai térfoglalás volt. Önkormányzatunk kezdeményezte államtitkár úrnál azt, hogy támogassa az állam ezt a törekvésünket és ennek a térnek adjuk vissza azt a funkcióját, amelyet eredetileg szántak neki az ősi penteleiek, most pedig lehetőségünk lesz elképzeléseinket megvalósítani. Köszönöm dr. Mészáros Lajos képviselő úrnak és Soltész Miklós államtitkár úrnak a támogatást, valamint az egyháznak az együttműködést.

Történelmi jóvátétel – a múlt sebeit gyógyítva
Dr. Mészáros Lajos országgyűlési képviselő a saját életútján keresztül világította meg a beruházás jelentőségét:
– Negyven évig éltem itt, a szocializmus alatt, amikor a szovjet hősi emlékmű állt ezen a helyen. Akkoriban azt tanították nekünk, hogy minden településen kell lennie egy ilyen emlékműnek. De én azt gondolom, hogy egy város főtere nem a méltó hely a háborús halottak nyughelyéül, fontos, hogy a temetőbe kerültek át ezek az emlékek, és most a tér visszakapja a nevét, funkcióját, szobrát. Sose gondoltam volna, hogy ez az én életemben megtörténik. Hálás vagyok ezért a közös munkáért.

Szentháromság-szobor

Történelmi örökség – új lehetőségek
Soltész Miklós államtitkár a kormány elkötelezettségét hangsúlyozta a keresztény kultúra és közösségek megőrzése mellett, elmondta, hogy ezt a kezdeményezést a kormány 20 millió forinttal támogatja. A Szentháromság-szobor pedig méltó, felújított formában térhet vissza eredeti helyére és reméli, hogy ez erősíti a közösséget, a hagyományt és a hitet is – fogalmazott az államtitkár. 
Baltási Nándor plébános beszédében elmondta, hogy a Szentháromság-szobor eredetileg a pestisjárványok idején terjedt el, mint védelmező jelkép:
– Ez a szobor is ilyen hitből született ajándék volt. Amikor a szovjet emlékmű miatt áthelyezték, a templom kertjében 40 éven át hívek gondozták, őrizték. Most lehetőség van arra, hogy újra központi helyre kerüljön.

A projekt nemcsak a szobor visszaállítását teszi lehetővé, hanem 2 millió forintos forrásból a kistemetőben található Szitányi-kápolna is megújulhat. A Szentháromság tér visszaállítása és a kápolna felújítása túlmutat egy egyszerű városrendezési projekten. Ez a kezdeményezés a város múltjához, hagyományaihoz való visszatérést jelenti, és egyúttal példát is mutat arra, hogyan lehet együttműködésben – állami, önkormányzati és egyházi szereplők közös erőfeszítésével – olyan értékeket újra életre kelteni, amelyek a város identitásának szerves részét képezik. A munkálatok hamarosan megkezdődnek, a dunaújvárosiak pedig hamarosan újra birtokba vehetik a megújult teret – immár nemcsak fizikai, hanem lelki-szellemi értelemben is.

módosítva
2025. július. 02.

facebook megosztás