Jelenlegi hely
Kőszeginé Csontos Éva
Kőszeginé Csontos Éva pedagógus családba született, így a tanári pálya iránt érzett szeretetét már egészen kisgyerekkorától magába szívta. Szüleit követve ő is ezt a hivatást választotta.
1983-ban a Szombathelyi Tanárképző Főiskolán ének – zene és népművelés szakon szerzett tanári diplomát. Pedagógusként munkáját a Dunaújvárosi Arany János Általános Iskolában (akkor Béke Városrészi II. számú Általános Iskola) kezdte, és egészen nyugdíjba vonulásáig itt dolgozott.
Pályakezdőként napközis nevelői, osztályfőnöki, csapatvezetői, ének – zene tanári feladatokat látott el. Rendszeresen szervezett iskolai-, osztály- és vándortáborokat. Munkájával jelentősen hozzájárult, hogy az újonnan indult iskola hamar elismert és keresett lett a városban.
A zene mindig fontos volt számára, amit igyekezett a gyerekekkel is megszerettetni. Tanítványaival számos városi és megyei népdaléneklési versenyen és az Éneklő Ifjúság vetélkedőin vett részt, ahol eredményesen szerepeltek és sorozatosan megkapták az Arany minősítést. 30 évig irányította az iskola énekkarát, sőt kollégáival is alakított egy kis kórust.
A komolyzene megismerésére is ösztönözte a diákokat, így, ha lehetőség volt rá, elkísérte őket különböző koncertekre. Szabadidejében a Dunaújvárosi Vegyeskarban énekel, jótékonysági rendezvényeken is részt vesz.
– (…)Az ének-zene tanítását soha sem feladatként élted meg, hanem arra törekedtél, hogy tanítványaidat varázsolja el a muzsika világa. Az énekkarosok számára az együtt dalolás örömforrás volt.
Kollégáidnak is szerveztél lehetőségeket a közös éneklésre. Védjegyed a gitárod volt.
Fontos volt számomra a személyes beszélgetéseink. Jó érzés nekem, hogy szüleiddel kapcsolatos emlékeimet megoszthattam veled.
Mindig szívesen emlékszem vissza a közös kirándulásokra, amikor az iskola falai közül kilépve személyiségünk szabadabb oldalát is megmutattuk egymásnak. – fogalmazott Horváthné Nagyszőllősi Magdolna, az iskola nyugalmazott igazgatója.
Második diplomáját 2008-ban szerezte a Kaposvári Csokonai Vitéz Mihály Pedagógiai Főiskolán gyógypedagógusként. Önfeláldozó munkája példaértékű. Mindig arra törekedett, hogy ezeknek a tanulóknak is legyen sikerélményük, és jobban tudjanak teljesíteni. Tanítványaival türelmes volt, bármikor fordulhattak hozzá a problémáikkal. Tanulóit felkészítette különböző iskolai és megyei versenyekre, ahol szép helyezéseket értek el. Kitartása, szorgalma, az emberekbe vetett hite és szeretete folyamatosan segítette munkáját a mindennapokban.
Az Arany-induló megírásával és megzenésítésével maradandót alkotott az utókor számára. Neve ezáltal bekerült az iskola történelmébe, hisz minden egyes iskolai megmozduláson ezt éneklik a gyerekek. Felejthetetlen emlék marad ez mindenki számára, hiszen a „miénk ez a suli…” sorával is bizonyítja, hogy mennyire fontos számára az iskola, a tanítás, a gyerekek.
Horváth Éva és Németh Márta szerint Kőszeginé Csontos Éva az ideális pedagógus: gyermekközpontú, empatikus, kreatív, segítőkész, aki kiáll másokért. Mindig lehet rá számítani. Igazi közösségi ember, akinek remek ötletei vannak.
Megszámlálhatatlan, számunkra nagyon emlékezetes műsor készítője, előadója, szervezője volt az elmúlt évtizedekben. Sok hagyományteremtő program kitalálójaként meghatározó pedagógussá vált, akinek ötletei, dalai tovább élnek az Arany iskolában nyugdíjba vonulása után is. Számunkra Ő az igazi ARANYOS pedagógus.
Hiányozni fog szakmai tudásával, fáradságot nem ismerő, lelkiismeretes munkájával. Nyugdíjba vonulásával értékes, nehezen pótolható személyiséggel lett szegényebb az iskola tantestülete.
Kőszeginé Csontos Éva tanárnőt sokoldalú és magas színvonalon végzett szakmai munkájának elismeréseként DMJV Közgyűlése Dunaújváros Oktatásügyéért díjban részesíti.