fő tartalom

Krausz István

Krausz István 1952-ben született Adonyban. Elmondása szerint a futást az ötvenes éveinek végén kezdte el, és az évek múlásával egyre nagyobb célokat és távokat tűzött ki maga elé. 2011 márciusában futotta le első tíz kilométeres versenyét Esztergomban.


Krausz István

Mint mondta: az első 10 km-es táv versenykeretek között történő teljesítése olyan lendületet adott számára, hogy sorra teljesítette az egyre hosszabb, félmaraton, maraton, majd a 6, 12 és 24 órás versenyeket.

Krausz István az elmúlt években számtalan nagy versenyen gyűjtötte kitartóan a kilométereket, sorra mérette meg magát számos hazai és nemzetközi versenyen is, kupák, érmek, oklevelek tanúsítják eredményeit.

A felkészülések és edzések néha azonban sérülésekkel és nehézségekkel járnak, és sajnos egészségügyi problémák is adódtak az életében, de kisebb kihagyás után újra felvette a futócipőt, és nekiállt az edzéseknek, hogy részt vehessen a 6 napos ultramarathoni világkupán, amelyen végül szenzációs teljesítményt nyújtva 596 kilométert teljesített.

– Amikor elmentem egy félmaratont futni 2019 környékén, akkor az egyik barátom felhívott, hogy vigyek el egy bácsit, aki szintén le szeretné futni ezt a távot – innen az ismeretségünk. A barátságunk ezalatt az út alatt köttetett: mesélt az életéről, pályafutásáról és a sporthoz való viszonyáról, amely példaértékű. Pár éve ismerem, de minden áldott nap látom, hogy a kilométereket rója a Duna parton. Pista bácsi igazán értékes, és ritka ember.

Kitartása, teherbírása példaértékű lehet mindenki számára, hiszen, ahogyan az idézet is szól: „a futás a legnagyszerűbb hasonlat az életre, mert annyit veszel ki belőle, amennyit beletettél.” – fogalmazott Petrás Gábor.

Krausz István távolabbi célkitűzései között szerepel, hogy korosztályában jó eredményt elérve teljesítse a  221 km hosszú Ultrabalatont és tervei között szerepel kvalifikációt szerezni a görögországi Spartathlonra. Ez a verseny azon felül, hogy 246 kilométer hosszú, komoly jelenlétet igényel nem csak fizikálisan, de mentálisan is, hiszen itt nem is elsősorban a táv, hanem a körülmények, az időjárás, a páratartalom, illetve a szintkülönbségek miatt tartozik a világ legnehezebb ultrafutóversenyei közé.

Teljesítménye, kitartása példaértékű lehet mindannyiunk számára.

– Évek óta az alsó Dunapart aszfaltján nem csak az autók gumijai, hanem rengeteg futócipő is elkopott már. Itt láttam először Pista bácsit. – emlékezett vissza Takács Eszter, a helyi futóközösség egyik tagja.  

– Sokszor köröztünk egymás mellett és mindig intett, köszönt, odaszólt egy “Hajrá”- t. Sokszor csak figyeltem, hogy ennyi idősen mennyit, és milyen tempóval fut. Futottunk együtt is, olyankor mindig mesélt. Elmondta, hogy annó még nem volt futóórája és oszloptól oszlopig mérte a távolságot, hogy meglegyen a 30-40-50 km. Szokták mondani, hogy a futók kissé “őrültek”, és lássuk be, ez így van. Valaki 70 felett nem a kertet kapálja vagy ül a fotelben, hanem azon gondolkodik, hogy el kellene indulni a Spartatlanon. Vékony, törékeny termete csalóka, mert bizony nagyon szívós és kitartó. Mindig azt mondja: „majd ha annyi idős leszel mint én, már nem számít mikor kezdtet. A lényeg, hogy elkezdted”. 

Krausz István sport iránti tisztelete, szeretete, alázata követendő példaként áll előttünk!

Példát mutat kitartásról, elhivatottságról, akaraterőről. Tudását és tapasztalatait szívesen osztja meg a futás kedvelőivel.

Szabó Andrea, a helyi futóközösség tagja szerint instant világunkban elveszett a kitartás jelentősége, mert minden azonnal kell, lehetőség szerint úgy hogy ne kelljen érte tenni.

Amikor már a feladás kapujában járunk, akkor jusson eszünkbe Pista bácsi, és az a rengeteg sok akadály, nehézség, fájdalom, sérülés, kimerültség, motiválatlanság, mérhetetlen fáradtság, amit ő mind legyőzött azért, hogy a saját futópályáján tovább haladhasson.


Krausz István

Dunaújváros futóközössége szereti, tiszteli és példaképként tekint rá. Városunk hírnevét már több hazai és nemzetközi versenyen is öregbítette, teljesítménye, kitartása példaként szolgál a fiatalok számára, akik nap, mint nap láthatják őt mozogni.

Kitartása motiváló és inspiráló azoknak is, akik életmódváltás előtt állnak, sportba vetett hite azt üzeni,  hogy mozogni sosem késő elkezdeni.

Krausz Istvánt a kimagasló sportteljesítménye és példaértékű kitartása, munkássága alapján Dunaújváros Megyei Jogú Város Közgyűlése Dunaújváros Sportjáért díjban részesíti.

  • Frissítve: 2023. február 15.
  • Létrehozva: 2023. február 15.