Jelenlegi hely
Müllerné Ódor Marianna
Müllerné Ódor Marianna 1991 óta tanít városunkban matematikát és fizikát. Tíz évig a Bánki Donát Gimnázium és Szakközépiskolában, majd 2002 óta a Széchenyi István Gimnáziumban, ahová az iskola akkori igazgatója hívta, és ahol ő maga is érettségizett annak idején. 2006-tól általános igazgatóhelyettes, majd 2013-tól 2018-ig igazgató lett.
Kiemelkedő pedagógus, mert szaktárgyai megkedveltetéséért évtizedek óta szakköröket, házi versenyeket, tematikus napokat, kis-fizikustábort, emelt szintű érettségit támogató fizikustábort szervezett. Érettségiző diákjainak átlagai matematikából kiemelkedően magasak, 80% felettiek.
Pedagógusmunkája során a kísérletezés fontosságát hangsúlyozza elsősorban: nap mint nap izgalmas, érdekes fizikai kísérleteket állít össze, gondolkodtató feladványokat talál ki, hogy ösztönözze diákjait, mindeközben megértően, szeretettel fordul az oktatás alanyához, tanítványaihoz. Személyiségüket alakítja: tanácsokkal látja el őket, támogatja törekvéseiket, kialakítja bennük az elhivatottságot, a precizitást, tudatosságot és a kreativitást. Mindezt érzik is diákjai, hálásan, szeretettel fordulnak tanáruk felé, mindig felkereshetik problémáikkal, nehézségeikkel, amelyekre igyekeznek közösen megoldást találni.
– Müllerné Ódor Marianna egyszer azt mondta, hogy szereti a hivatását, ő szeret pedagógusként dolgozni. Már gimnáziumban is tanító néninek készült, de fizikatanára lebeszélte a tanítópályáról, ráérzett, hogy a fizika tudományához különleges érzéke van Mariannának. Milyen jól tette! Ha ma visszatekintünk arra, milyen sok diákkal szerettette meg a fizika és a matematika tantárgyat, kár lett volna elherdálni tehetségét! – kezdte Vargáné Szujó Adél a gimnázium magyar nyelv és irodalom mestertanára.
– Marianna nem szakbarbár! A reál tantárgyak oktatása mellett a művészetek iránt is kivételes tehetsége van. Különösen a magyar népművészet tanulmányozása, hagyományozása szívügye. Élete a néptánc! Sok-sok iskolai műsor emlékezetes táncprodukcióját koreografálta és tanította be. Szabadidejében pedig a népi fazekasság mesterségének csínját-bínját igyekszik megtanulni. Munkahelyére, a Széchenyi István Gimnáziumra, amely egyben alma matere, mindig elhivatottan gondol. Iskolája is szívügye, szeretné, ha az itt tanuló diákok magabiztos, tudással felvértezett felnőttekként hagynák el az intézményt, és csak jóhírét vinnék középiskolájuknak.
Müllerné Ódor Marianna 2010-től mindkét tantárgyából érettségi elnöki feladatokat is ellát. Kilenc éven át megszervezte a Bendegúz Gyermek- és Ifjúsági Akadémia levelezős tanulmányi versenyét, akiktől a Tehetséggondozás Diplomás Nagykövete kitüntető címet kapta. Szaktanárként rendszeresen készíti fel diákjait, városi, megyei és országos versenyekre is.
Mindemellett mentortanári munkát is vállalt a Nyíregyházi Főiskola mestertanárképzésén, valamint rendszeresen szervez továbbképzéseket a megyei pedagógiai intézet számára.
2013-tól 2018-ig igazgatóként is tevékenykedett, és regnálása alatt a gimnázium regisztrált tehetségpont lett. A diákok örömére újraélesztette az iskola egyik régi hagyományát, az iskolai hajókirándulást, amelynek részeként négyévente 600 diák együtt utazott a Dunakanyarba. Osztályfőnökként személyes jelenlétével, bámulatos kisugárzásával, példamutató lelkesedésével a reál tárgyak iránt kevésbé érdeklődő gyerekeket is kiváló eredmények szerzésére ösztönzi.
– Nekünk van a legjobb osztályfőnökünk – ezt a mondatot rengetegszer kiejtettük már a szánkon ez alatt a lassan 6 év alatt, és nem akármiért: először is, Mariann néni egy kiváló tanár, akiről mind csak jókat tudunk mondani – kezdte a 10. E osztály egyik tanulója.
Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy nehéz jobb matek vagy fizikaórát elképzelni. Érthető, érdekes, illetve sokszor szórakoztató óráit még jobbá teszi az a nagy tolerancia és segítőkészség, amit minden egyes nap mutat felénk.
Emlékszem még Takács László tanár úr gondolataira: „Ő jobban fog ismerni titeket, mint a saját szüleitek.” Bátran kijelenthetem, hogy ez több osztálytársamnál talán így is van. De ami biztos az az, hogy hívhatjuk őt a mi „pótanyánknak”. Terelgetett az utunkon, támogatott és még ha le is szidott, azt is csak azért tette, mert szeret minket.
Az osztálykirándulások és a közös programok felejthetetlen élményeket nyújtottak, és ezek nem valósulhattak volna meg Marianna néni nélkül. Mindig összekovácsolta, és összetartotta ezt a vegyes érdeklődési körrel rendelkező csapatot. Azt mondják, hogy a pedagógia nem egy munka, hanem egy hivatás, amit szívből kell csinálni. Elmondhatom, hogy Mariann néni a tökéletes bizonyíték erre. Az biztos, hogy nem mondjuk elégszer, és kifejezni se tudjuk jól, de köszönünk mindent, és nagyon hálásak vagyunk az eddigi munkájáért. Egy, az osztálytól idézett gondolattal zárnám ezt a rövid kis fogalmazást: „Mariann néni egy főnyeremény.”
Müllerné Ódor Marianna több évtizeden át végzett elhivatott, sokoldalú és magas színvonalon végzett oktató-nevelő munkájának elismeréseként Dunaújváros Érdemes Pedagógusa díjban részesül.