Dunaújváros Megyei Jogú Város rendeleteinek tartalomjegyzéke
Csatolmány |
---|
Tartalomjegyzék |
Csatolmány |
---|
Tartalomjegyzék |
A European Urban Initiative (európai városfejlesztési kezdeményezés) egy eszköz a különböző méretű városok támogatásához, a kapacitás- és tudásépítéshez, az innováció támogatásához, valamint az uniós jelentőségű városi kihívásokra vonatkozó, átvihető és méretezhető innovatív megoldások kidolgozásához. A gyors urbanizáció idején Európa egyre inkább szembesül a súlyos városi kihívásokkal, amelyek a globális egészségügyi válságtól és a digitalizáció térnyerésétől kezdve a társadalmi egyenlőtlenségeken, a demográfiai változásokon, az éghajlatváltozáson és a környezetkárosításon át egészen a társadalmi egyenlőtlenségekig terjednek.
E sürgető kihívásokkal való szembenézéshez az EU városainak át kell alakulniuk és alkalmazkodniuk kell, és kreatív és innovatív lehetőségeik kibontakoztatására kell törekedniük, kompetenciáik, finanszírozásuk és kapacitásuk korlátain belül.
A városok ezen átalakulási perspektívája keretében az Európai Unió által finanszírozott Európai Városi Kezdeményezés (EUI) innovatív intézkedésekkel, kapacitás- és tudásépítéssel, valamint a fenntartható városfejlesztéssel kapcsolatos szakpolitika-fejlesztéssel és kommunikációval támogatja a különböző méretű városi területeket.
A program kedvezményezettjei lehetőséget kapnak arra, hogy kreatív, innovatív és fenntartható megoldásokkal kísérletezzenek, és a kohéziós politika keretében az új európai Bauhaus új generációjaként demonstráljanak a következő területeken:
ImperfectCity projekt
Az Imperfect City: Az épületek és az emberek tökéletlenségének elfogadása, hogy mindenki számára jó várost teremtsünk
Aarhus célja a városok örökös tökéletlenségének nyilvánosságra hozatala és olyan folyamatok és technikák létrehozása, amelyek lehetővé teszik a várost és lakóit, hogy elfogadják és dolgozzanak ezekkel a hiányosságokkal az esztétikai, fenntarthatósági és társadalmi kapcsolatok szempontjából.
A fiatalabb generációk körében növekvő stressz a kiválóság iránti törekvés közben növeli a mentális egészségügyi problémákat (szorongás, magányosság, depresszió), ami 18 000-24 000, 14-30 év közötti fiatalra van hatással Aarhusban. A Kulturhus Bunkeren, egy brutális épület, amelyet elkerültek a lerombolástól, klímavédelmi és vonzerőnövelési céllal fogják átalakítani, hogy a mentális egészségügyi problémákkal küzdő fiatalok számára szociális és munkaügyi szolgáltatásokat nyújtson, és helyi közösségi központként működjön.
A javasolt megoldás az építészeti és a mentális egészségi problémákkal kapcsolatos előítéletek és stigmák megváltoztatásán alapul. A brutális építészetet gyakran vonzótlannak tartják, ami a megőrzési támogatás hiányához vezet, míg a mentális egészségügyi pácienseket is stigmatizálják és marginalizálják, ami csökkenti részvételi esélyeiket a társadalomban és a munkaerőpiacon. Ez a gondolkodásmódváltás a Lego Serious Play módszerrel történő közös tervezési üléseken keresztül tovább erősödik, amelyek innovatív kombinációját jelentik az urbánus tervezés/engedélyezésnek és az önbecsülés/inklúzió építésének. Az ImperfectCity, a brutális épületek összekapcsolása az art brut és a mentálisan sebezhető fiatalok igényeivel, olyan jövőt teremt, amely befogadó, fenntartható és szép a szemnek, az elme és a lélek számára.
A partnerség
Dunaújváros, mint transzfer partner vesz részt a projektben, a szakmai megvalósításért a Kortárs Művészeti Intézet (KMI) felel. A KMI részéről Deák Nóra KMI igazgató és Zsinka Gabriella művészeti vezető vesznek részt a projektben.
További információk: https://www.urban-initiative.eu/
Az EU City Facility (EUCF) egy olyan új támogatási eszköz, amely segíti a városokat a fenntartható, energiahatékonyságot és a megújuló energia alkalmazását célzó beruházásokban rejlő lehetőségek kiaknázásában. Célja, hogy pénzügyi, technikai és jogi segítséget nyújtson a városoknak olyan beruházási koncepciók kidolgozásához, amelyek alkalmasak befektetői (vagy akár közvetlen és hazai EU-s) források bevonására az energiahatékonyság és a megújuló energia terén tervezett beruházásaikhoz. A projekt nyújtotta pénzügyi és szakértői támogatás a fenntartható energiaberuházásokkal kapcsolatos beruházási koncepciók kidolgozását szolgálják. Ezek a nemzeti nyelven elkészítésre kerülő beruházási koncepciók a későbbi, teljes körű üzleti és pénzügyi tervek felé vezető út első lépését jelentik, és céljuk elősegíteni a további finanszírozási forrásokhoz való hozzáférést is.
Az EUCF támogatást nyújt a fenntartható energia területén megvalósuló beruházási projektekhez, beleértve az energiaigény oldalán megvalósuló valamennyi beruházást, amelyek hozzájárulnak az energiateljesítmény javításához és az energiamegtakarítás eléréséhez. Az EUCF által megcélzott beruházási ágazatok közé tartoznak a középületek, lakóépületek és a tercier (nem önkormányzati) épületek, a berendezések/létesítmények hatékonyságának javítása, az épületekbe integrált megújuló energiaforrások fejlesztése és használata, a távfűtés korszerűsítése vagy a megújuló energiaforrásokra való átállás, az intelligens hálózatok, a fenntartható városi mobilitás (pl. tömegközlekedés, töltőállomások stb.) és az innovatív energetikai infrastruktúra (pl. polgári energiaközösségek, a közvilágítás innovatív megközelítései, szennyvíztisztító telepek stb.).
Beruházási koncepció kidolgozása
A nemzeti nyelven kidolgozott (és angol összefoglalóval rendelkező) befektetési koncepció elkészítésére legfeljebb tizenkét hónap ál a rendelkezésre (2023. február-2024. február), amely során a program támogatást nyújt az országszakértők és az EUCF csapata számára, technikai és pénzügyi szakértőkön, szabványos eszközök és dokumentumok biztosításán, valamint kapacitásnövelő események megszervezésén keresztül.
A beruházási koncepció megvalósítása
A befektetési koncepciók jóváhagyását követően az EUCF partnerkereső események, szakmai közösségek létrehozása és egyéb események szervezésével, valamint a végrehajtás nyomon követésével támogatja a beruházási koncepciók megvalósítását.
További információk: https://www.eucityfacility.eu/6th-call.html
A LIFE SeedNEB projekt célja, hogy bemutassa az új európai Bauhaus (NEB) és a természet alapú megoldások (SBN) együttes alkalmazásának előnyeit három európai ország három településének városi környezetében: Lorquí (Spanyolország), Potenza (Olaszország) és Dunaújváros (Magyarország). A projekt olyan városi stratégiákat és helyi szintű beavatkozásokat hajt végre, amelyek előmozdítják a biológiai sokféleséget, miközben átalakítják a környezetet és javítják a lakosok jólétét.
Különösen a Lorquí településen található Enrique Tierno Galván Kulturális Központot, a potenzai Leonardo Sinisgalli iskolát és egy 40 lakásból álló dunaújvárosi tömböt, valamint annak környékét fogják renoválni. Az elfogadott megoldások várhatóan hozzájárulnak a levegő-, víz- és zajszennyezés csökkentéséhez, az árvizek és hőhullámok elleni védelemhez, valamint az emberi és természeti kapcsolatok fenntartásához.
A LIFE SeedNEB arra is törekszik, hogy közelebb hozza a polgárokat a természethez azáltal, hogy bevonja őket a környezetük szépítésébe (részvételi kormányzás), valamint technikai és adminisztratív segítséget nyújt a természet alapú megoldások más területeken történő végrehajtásának előmozdításához.
Ennek érdekében minden településen Bauhaus polgári iskolát indítanak, ahonnan a megoldások kidolgozásában való együttműködés mellett képzési tevékenységeket is végeznek a polgárok számára.
Időtartam
2024. július 1. 2028. június 30.
Költségvetés
3 134 371,87 EUR
Disclaimer
Az Európai Unió társfinanszírozásával. A kifejtett vélemények és nézetek kizárólag a szerző(k) véleményét tükrözik, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy a CINEA véleményét és nézeteit. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem vonható felelősségre.
A projekt száma
101148064
Szépítés a természet beavatkozásával
A természetalapú intézkedések végrehajtásának célja a városrészek és a kísérleti épületek környezetének átalakítása esztétikai értékük növelése révén, a környezeti paraméterek – többek között a biológiai sokféleség – javítása mellett. Azok a tevékenységek kerülnek kiválasztásra, amelyek társadalmi értékeket hoznak a közösségbe.
A következő elemek kerültek kiválasztásra a beavatkozáshoz:
KÖZÖSSÉG |
PILOT TERÜLET |
PILOT ÉPÜLET |
NYILVÁNOS TERÜLET |
---|---|---|---|
LORKE |
VÁROSKÖZPONT |
Enrique Tierno Galván Kulturális Központ |
Szabadság tér és a szomszédos utcák. |
DUNAÚJVÁROS |
TECHNIKUM |
40 lakásos magánépület |
Környező zöldterületek |
TELJESÍTMÉNY |
POGGIO TRE GALLI |
Istituto Comprensivo "Leonardo Sinisgalli" |
Környező zöldterületek |
Biodiverzitási Hivatal
Az épületek és a közterületek fejlesztését a beavatkozási területeken a magánlakások átalakítása egészíti ki.
E célból minden településen létrehozzák a város-ökológiai rehabilitációval és a biológiai sokféleség javításával foglalkozó technikai irodákat.
A biológiai sokféleséggel foglalkozó hivatalok a következő feladatokat látják el:
Részvétel és közös irányítás
A kísérleti városrészek átalakulási folyamata polgári konszenzust igényel, amely a részvétel és a közös irányítás révén valósul meg. E célból közös alkotási folyamatot alakítottak ki, amelyben az egyes szomszédságok főszereplői megtervezik, végrehajtják és felügyelik a végrehajtott intézkedéseket.
Az első cél a környék társadalmi struktúrájának megerősítése egy képviselő, az új európai Bauhaus facilitátorának kiválasztásával, aki segít az egész folyamat irányításában. Ezzel párhuzamosan Bauhaus polgári iskolát hoznak létre a lakosság mozgósítása és a projekttel való összekapcsolása érdekében műhelytalálkozók és tevékenységek révén.
A szilárd részvételi struktúra kiépítésével párhuzamosan közös alkotási folyamatot hajtanak végre a Clever Cities projekt közös tervezési módszertana alapján, amely meghatározza a természetalapú megoldások tervezéséhez kapcsolódó munkafázisokat. Ez a tervezési folyamat a tervezési gondolkodási módszertant fogja használni, így az eredményeket az épület és az önkormányzat közös területeinek javítása során javasolják.
Emellett a közös alkotás során a polgárok különböző tevékenységekkel részt vesznek a megoldások végrehajtásában. A projekt a polgárokat is bevonja az eredmények nyomon követésébe, tanulási folyamatot kínálva annak érdekében, hogy eredményeket érjenek el az általuk értékelni kívánt különböző szempontok, például a biológiai sokféleség, a környezeti feltételek, a szomszédság megítélése vagy a társadalmi hatás javítása terén.
A projekteredmények nyomon követése
A projekt során a végrehajtás során elért eredményeket nyomon követik és elemzik olyan szempontok alapján, mint a biológiai sokféleség javítása, a környezeti értékek, a polgárok felfogása, a társadalmi hatás és más transzverzális értékek.
Ily módon a természetalapú megoldások (SBN) által a városi környezetben kínált fejlesztéseket az új európai Bauhaus, valamint annak fenntarthatósággal, szépséggel és befogadással kapcsolatos értékei szempontjából elemzik. E célból különböző mérési stratégiákat dolgoztak ki, amelyeket szintén a polgárokkal közösen hajtanak végre.
Kommunikáció
A kommunikációs stratégiát különböző szinteken dolgozzák ki: egy általános projektstratégia, amely az általános iránymutatásokkal és erőforrásokkal foglalkozik, egy másik helyi szinten az egyes városokban végzett munka támogatására, valamint a munka nemzetközi és technikai szintű terjesztésének végső szintjére, összekapcsolva más városokkal és projektekkel.
A projekt kommunikációja alapvető fontosságú, és nagyon fontos szerepet játszik a részvételi folyamat támogatásában. Ebben az értelemben olyan kezdeményezésekre kerül sor, mint például a kerítések, amelyeken keresztül közvetlen tájékoztatást nyújtanak az elvégzett munkáról, egy művészeti és kulturális fesztivál, amely előmozdítja a szomszédsághoz való tartozás érzését, valamint az informális párbeszéd tereit, ahol többek között a projekt ismeretét aktiválják.
Egy Bauhaus készletet is terveznek a polgárok számára, amely az információk mellett olyan elemeket is kínál, amelyek közvetlenül az otthonokban hajtják végre az intézkedéseket.
A projekteredmények fenntarthatósága, sokszorosítása és hasznosítása
A projekt célja többek között a műszaki szakemberek képzésének javítása a megvalósított természetalapú megoldások (SBN) fenntarthatóságának biztosítása érdekében, valamint a projekt tanulságainak átadása.
Az első esetében különböző képesítési tevékenységeket terveztek olyan területeken, mint a tervezés, az építészet, a létesítmények és a karbantartás.
Másrészt a LIFE SeedNEB módszertana korlátozott városi környezetet használ laboratóriumként annak igazolására, hogy a természetalapú megoldások különböző szinteken történő alkalmazása több szempontot is javíthat transzverzális módon, például a városi biológiai sokféleséget, a környezeti értékeket vagy a társadalmi befogadást.
Ez a három különböző városban alkalmazott laboratórium lehetővé teszi számunkra, hogy számos tanulságot vonjunk le a jövőbeli replikációkról és hatásokról más környezetekben. Ebben az értelemben az eredmények átadása alapvető fontosságú, és a projekt egyik fő célkitűzése. E megkettőzés biztosítása érdekében ki kell dolgozni egy hasznosítási tervet, valamint egy megkettőzési és átadási stratégiát, amely különböző intézkedéseket foglal magában, például a projekt eredményeit bemutató konkrét eredményeket és számos végrehajtott intézkedés végrehajtására vonatkozó iránymutatásokat.
Enrique Tierno Galván Kulturális Központ (Lorquí)
Lorquíban (Spanyolország) a kísérleti épület az „Enrique Tierno Galván” Kulturális Központ lesz, amely a településen zajló különböző kulturális témáknak szentelt tér. Közel két évtizeddel ezelőtt nyílt meg, verhetetlen helyen, a város központjában, néhány méterre a Santiago apostol templomától és a városházától.
Az épületben található a közkönyvtár, az önkormányzati előadóterem és a különböző többcélú helyiségek. 1985-ben épült, szerkezete betonoszlopokból és födémekből áll, tömb- vagy téglaburkolattal. Ebben a kulturális térben Lorquí fiataljai számos tevékenységet folytatnak egész évben. Ezenkívül kulturális programot fejlesztenek ki a létesítményekben, amelyek magukban foglalják a felnőttek és gyermekek színházát, koncerteket, koncerteket, tanfolyamokat, beszélgetéseket, kollokviumokat és konferenciákat. A többcélú termekben tánc-, aerob-, geronto-torna-, jóga- és zeneórák (zeneelmélet, hangszerek és ének) zajlanak.
A projekt keretében természetalapú megoldásokat tesztelnek 105 m2 tetőn és 50 m2falon a könyvtár és a nézőtér között. A tetőre várhatóan ültetett növényzet vízigénye alacsony (évi 50 589 l), mivel alkalmazkodik Murcia félszáraz éghajlatához, ahol az átlagos éves csapadékmennyiség körülbelül 270 liter négyzetméterenként. Az öntözési igények 44,83%-át (22,689 l) várhatóan esővíz fogja ellátni.
40 lakásos tömb (Dunaújváros)
Dunaújvárosban (Magyarország) a javasolt épület egy 40 lakásból álló magánlakástömb. A zöld homlokzat vagy tető telepítése egy kortárs épületben innovatív projekt.
A lakóépület tetőfelülete 285 m2, homlokzatfelülete 2.110 m2. A teljes meglévő területet lefedő zöld tetőt kell felszerelni, és a falra kevesebb ablakkal rendelkező zöld homlokzatot kell elhelyezni, amely a becslések szerint 167 m2 területet foglal el.
Ebben az esetben a zöld tető nem igényel öntözőrendszert. Dunaújvárosban az átlagos éves csapadékmennyiség 650 liter négyzetméterenként, így az esővíz többet fog biztosítani, mint amire a növényeknek szükségük van.
Leonardo Sinisgalli Iskola (Potenza)
Potenzában (Olaszország) a kísérleti épület a Leonardo Sinisgalli Iskola, egy iskolakomplexum, amely különböző oktatási szinteket foglal magában: óvoda, általános és középiskola.
A Poggio Tre Galli kerületben található, a város északnyugati részén, a közelmúltban épült szomszédságban. Elsősorban lakossági használatra emelték a földrengés miatt, amely sok belvárosi épületet használhatatlanná tett.
Az 1984-ben épült iskola három épületből, egyenként két szintből, valamint egy tornateremből áll. Minden emelet területe 2464 méter2 és az edzőterem 533 méter2. Az épület magassága 11 méter, térfogata körülbelül 16 200 köbméter.
Az épületet a maximális egyszerűség jellemzi, előre gyártott panelekkel, a homlokzatokat granulált betonpanelek alkotják, és a mennyezetek laposak, fémpaneles kivitelben.
Az első becslések alapján 360 m2-es zöldtetőt és 100 m2-es zöldhomlokzatot kell felszerelni az északi fekvésű falakra. A zöld tető várhatóan alacsony karbantartást igényel (315 360 l évente). Basilicatában az átlagos éves csapadékmennyiség körülbelül 800 liter/négyzetméter, így az öntözési igények 73,06 %-át (230 400 liter) fogják esővízzel ellátni.