Jelenlegi hely
A városok szépítése a természet által: biológiai sokféleséget támogató természetalapú megoldások megvalósítása az új európai Bauhaus keretében három kísérleti szomszédságban Spanyolországban, Olaszországban és Magyarországon
Információk
A LIFE SeedNEB projekt célja, hogy bemutassa az új európai Bauhaus (NEB) és a természet alapú megoldások (SBN) együttes alkalmazásának előnyeit három európai ország három településének városi környezetében: Lorquí (Spanyolország), Potenza (Olaszország) és Dunaújváros (Magyarország). A projekt olyan városi stratégiákat és helyi szintű beavatkozásokat hajt végre, amelyek előmozdítják a biológiai sokféleséget, miközben átalakítják a környezetet és javítják a lakosok jólétét.
Különösen a Lorquí településen található Enrique Tierno Galván Kulturális Központot, a potenzai Leonardo Sinisgalli iskolát és egy 40 lakásból álló dunaújvárosi tömböt, valamint annak környékét fogják renoválni. Az elfogadott megoldások várhatóan hozzájárulnak a levegő-, víz- és zajszennyezés csökkentéséhez, az árvizek és hőhullámok elleni védelemhez, valamint az emberi és természeti kapcsolatok fenntartásához.
A LIFE SeedNEB arra is törekszik, hogy közelebb hozza a polgárokat a természethez azáltal, hogy bevonja őket a környezetük szépítésébe (részvételi kormányzás), valamint technikai és adminisztratív segítséget nyújt a természet alapú megoldások más területeken történő végrehajtásának előmozdításához.
Ennek érdekében minden településen Bauhaus polgári iskolát indítanak, ahonnan a megoldások kidolgozásában való együttműködés mellett képzési tevékenységeket is végeznek a polgárok számára.
Időtartam
2024. július 1. 2028. június 30.
Költségvetés
3 134 371,87 EUR
Disclaimer
Az Európai Unió társfinanszírozásával. A kifejtett vélemények és nézetek kizárólag a szerző(k) véleményét tükrözik, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy a CINEA véleményét és nézeteit. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem vonható felelősségre.
A projekt száma
101148064
Hírek
Partnerek
Tevékenységek
Szépítés a természet beavatkozásával
A természetalapú intézkedések végrehajtásának célja a városrészek és a kísérleti épületek környezetének átalakítása esztétikai értékük növelése révén, a környezeti paraméterek – többek között a biológiai sokféleség – javítása mellett. Azok a tevékenységek kerülnek kiválasztásra, amelyek társadalmi értékeket hoznak a közösségbe.
A következő elemek kerültek kiválasztásra a beavatkozáshoz:
KÖZÖSSÉG |
PILOT TERÜLET |
PILOT ÉPÜLET |
NYILVÁNOS TERÜLET |
---|---|---|---|
LORKE |
VÁROSKÖZPONT |
Enrique Tierno Galván Kulturális Központ |
Szabadság tér és a szomszédos utcák. |
DUNAÚJVÁROS |
TECHNIKUM |
40 lakásos magánépület |
Környező zöldterületek |
TELJESÍTMÉNY |
POGGIO TRE GALLI |
Istituto Comprensivo "Leonardo Sinisgalli" |
Környező zöldterületek |
Biodiverzitási Hivatal
Az épületek és a közterületek fejlesztését a beavatkozási területeken a magánlakások átalakítása egészíti ki.
E célból minden településen létrehozzák a város-ökológiai rehabilitációval és a biológiai sokféleség javításával foglalkozó technikai irodákat.
A biológiai sokféleséggel foglalkozó hivatalok a következő feladatokat látják el:
- Tájékoztatja a polgárokat és a felhasználókat a projekt beavatkozási területeiről. A cselekvési területen érintett minősített csoportokhoz az alábbi módokon lehet fordulni: fejlesztők, szakemberek, építők, tulajdonosi szövetségek stb.
- Vezeti a magánfejlesztőket és a technikusokat az épületek és a magán nyílt terek honosítására szolgáló életképes műszaki megoldások használatában, mindig megfelelve a jelenlegi városi előírásoknak.
- Iránymutatás és tanácsadást ad a magántulajdonosok beavatkozásainak finanszírozásához.
Részvétel és közös irányítás
A kísérleti városrészek átalakulási folyamata polgári konszenzust igényel, amely a részvétel és a közös irányítás révén valósul meg. E célból közös alkotási folyamatot alakítottak ki, amelyben az egyes szomszédságok főszereplői megtervezik, végrehajtják és felügyelik a végrehajtott intézkedéseket.
Az első cél a környék társadalmi struktúrájának megerősítése egy képviselő, az új európai Bauhaus facilitátorának kiválasztásával, aki segít az egész folyamat irányításában. Ezzel párhuzamosan Bauhaus polgári iskolát hoznak létre a lakosság mozgósítása és a projekttel való összekapcsolása érdekében műhelytalálkozók és tevékenységek révén.
A szilárd részvételi struktúra kiépítésével párhuzamosan közös alkotási folyamatot hajtanak végre a Clever Cities projekt közös tervezési módszertana alapján, amely meghatározza a természetalapú megoldások tervezéséhez kapcsolódó munkafázisokat. Ez a tervezési folyamat a tervezési gondolkodási módszertant fogja használni, így az eredményeket az épület és az önkormányzat közös területeinek javítása során javasolják.
Emellett a közös alkotás során a polgárok különböző tevékenységekkel részt vesznek a megoldások végrehajtásában. A projekt a polgárokat is bevonja az eredmények nyomon követésébe, tanulási folyamatot kínálva annak érdekében, hogy eredményeket érjenek el az általuk értékelni kívánt különböző szempontok, például a biológiai sokféleség, a környezeti feltételek, a szomszédság megítélése vagy a társadalmi hatás javítása terén.
A projekteredmények nyomon követése
A projekt során a végrehajtás során elért eredményeket nyomon követik és elemzik olyan szempontok alapján, mint a biológiai sokféleség javítása, a környezeti értékek, a polgárok felfogása, a társadalmi hatás és más transzverzális értékek.
Ily módon a természetalapú megoldások (SBN) által a városi környezetben kínált fejlesztéseket az új európai Bauhaus, valamint annak fenntarthatósággal, szépséggel és befogadással kapcsolatos értékei szempontjából elemzik. E célból különböző mérési stratégiákat dolgoztak ki, amelyeket szintén a polgárokkal közösen hajtanak végre.
Kommunikáció
A kommunikációs stratégiát különböző szinteken dolgozzák ki: egy általános projektstratégia, amely az általános iránymutatásokkal és erőforrásokkal foglalkozik, egy másik helyi szinten az egyes városokban végzett munka támogatására, valamint a munka nemzetközi és technikai szintű terjesztésének végső szintjére, összekapcsolva más városokkal és projektekkel.
A projekt kommunikációja alapvető fontosságú, és nagyon fontos szerepet játszik a részvételi folyamat támogatásában. Ebben az értelemben olyan kezdeményezésekre kerül sor, mint például a kerítések, amelyeken keresztül közvetlen tájékoztatást nyújtanak az elvégzett munkáról, egy művészeti és kulturális fesztivál, amely előmozdítja a szomszédsághoz való tartozás érzését, valamint az informális párbeszéd tereit, ahol többek között a projekt ismeretét aktiválják.
Egy Bauhaus készletet is terveznek a polgárok számára, amely az információk mellett olyan elemeket is kínál, amelyek közvetlenül az otthonokban hajtják végre az intézkedéseket.
A projekteredmények fenntarthatósága, sokszorosítása és hasznosítása
A projekt célja többek között a műszaki szakemberek képzésének javítása a megvalósított természetalapú megoldások (SBN) fenntarthatóságának biztosítása érdekében, valamint a projekt tanulságainak átadása.
Az első esetében különböző képesítési tevékenységeket terveztek olyan területeken, mint a tervezés, az építészet, a létesítmények és a karbantartás.
Másrészt a LIFE SeedNEB módszertana korlátozott városi környezetet használ laboratóriumként annak igazolására, hogy a természetalapú megoldások különböző szinteken történő alkalmazása több szempontot is javíthat transzverzális módon, például a városi biológiai sokféleséget, a környezeti értékeket vagy a társadalmi befogadást.
Ez a három különböző városban alkalmazott laboratórium lehetővé teszi számunkra, hogy számos tanulságot vonjunk le a jövőbeli replikációkról és hatásokról más környezetekben. Ebben az értelemben az eredmények átadása alapvető fontosságú, és a projekt egyik fő célkitűzése. E megkettőzés biztosítása érdekében ki kell dolgozni egy hasznosítási tervet, valamint egy megkettőzési és átadási stratégiát, amely különböző intézkedéseket foglal magában, például a projekt eredményeit bemutató konkrét eredményeket és számos végrehajtott intézkedés végrehajtására vonatkozó iránymutatásokat.
Várható eredmények
- Legalább 3 épület felújítása zöldtetővel vagy zöldhomlokzattal.
- 3 közterület renaturalizációja.
- A városi biológiai sokféleség szempontjából kedvező SBN műszaki megoldások katalógusának megtervezése.
- Természetalapú megoldások beépítése legalább 30 magánépületbe a biológiai sokféleségre vonatkozó kritériumok alapján.
- A városrészek honosítására és város-ökológiai rehabilitációjára elkötelezett városi beavatkozás kultúrájának megszilárdítása a helyi közigazgatás technikai személyzete és általában a polgárok között.
- A valós igényekhez és a rendelkezésre álló erőforrásokhoz igazított konkrét megoldások megtanulása.
- Valódi közös alkotási folyamat kidolgozása, amelyben a szomszédok részt vesznek a beavatkozások tervezésében, végrehajtásában és nyomon követésében.
- 3 ötletbölcsőde létrehozása és üzemeltetése Lorquíban, Dunaújvárosban és Potenzában.
Kísérleti projektek
Enrique Tierno Galván Kulturális Központ (Lorquí)
Lorquíban (Spanyolország) a kísérleti épület az „Enrique Tierno Galván” Kulturális Központ lesz, amely a településen zajló különböző kulturális témáknak szentelt tér. Közel két évtizeddel ezelőtt nyílt meg, verhetetlen helyen, a város központjában, néhány méterre a Santiago apostol templomától és a városházától.
Az épületben található a közkönyvtár, az önkormányzati előadóterem és a különböző többcélú helyiségek. 1985-ben épült, szerkezete betonoszlopokból és födémekből áll, tömb- vagy téglaburkolattal. Ebben a kulturális térben Lorquí fiataljai számos tevékenységet folytatnak egész évben. Ezenkívül kulturális programot fejlesztenek ki a létesítményekben, amelyek magukban foglalják a felnőttek és gyermekek színházát, koncerteket, koncerteket, tanfolyamokat, beszélgetéseket, kollokviumokat és konferenciákat. A többcélú termekben tánc-, aerob-, geronto-torna-, jóga- és zeneórák (zeneelmélet, hangszerek és ének) zajlanak.
A projekt keretében természetalapú megoldásokat tesztelnek 105 m2 tetőn és 50 m2falon a könyvtár és a nézőtér között. A tetőre várhatóan ültetett növényzet vízigénye alacsony (évi 50 589 l), mivel alkalmazkodik Murcia félszáraz éghajlatához, ahol az átlagos éves csapadékmennyiség körülbelül 270 liter négyzetméterenként. Az öntözési igények 44,83%-át (22,689 l) várhatóan esővíz fogja ellátni.
40 lakásos tömb (Dunaújváros)
Dunaújvárosban (Magyarország) a javasolt épület egy 40 lakásból álló magánlakástömb. A zöld homlokzat vagy tető telepítése egy kortárs épületben innovatív projekt.
A lakóépület tetőfelülete 285 m2, homlokzatfelülete 2.110 m2. A teljes meglévő területet lefedő zöld tetőt kell felszerelni, és a falra kevesebb ablakkal rendelkező zöld homlokzatot kell elhelyezni, amely a becslések szerint 167 m2 területet foglal el.
Ebben az esetben a zöld tető nem igényel öntözőrendszert. Dunaújvárosban az átlagos éves csapadékmennyiség 650 liter négyzetméterenként, így az esővíz többet fog biztosítani, mint amire a növényeknek szükségük van.
Leonardo Sinisgalli Iskola (Potenza)
Potenzában (Olaszország) a kísérleti épület a Leonardo Sinisgalli Iskola, egy iskolakomplexum, amely különböző oktatási szinteket foglal magában: óvoda, általános és középiskola.
A Poggio Tre Galli kerületben található, a város északnyugati részén, a közelmúltban épült szomszédságban. Elsősorban lakossági használatra emelték a földrengés miatt, amely sok belvárosi épületet használhatatlanná tett.
Az 1984-ben épült iskola három épületből, egyenként két szintből, valamint egy tornateremből áll. Minden emelet területe 2464 méter2 és az edzőterem 533 méter2. Az épület magassága 11 méter, térfogata körülbelül 16 200 köbméter.
Az épületet a maximális egyszerűség jellemzi, előre gyártott panelekkel, a homlokzatokat granulált betonpanelek alkotják, és a mennyezetek laposak, fémpaneles kivitelben.
Az első becslések alapján 360 m2-es zöldtetőt és 100 m2-es zöldhomlokzatot kell felszerelni az északi fekvésű falakra. A zöld tető várhatóan alacsony karbantartást igényel (315 360 l évente). Basilicatában az átlagos éves csapadékmennyiség körülbelül 800 liter/négyzetméter, így az öntözési igények 73,06 %-át (230 400 liter) fogják esővízzel ellátni.