fő tartalom

Dunaújvárosi Központi Sportegyesület

Az egyesület 1951-ben alakult Dunapentelei Vasas néven, majd több névváltozást követően Dunaújvárosi Kohász SE, később Dunaferr Sportegyesület néven tevékenykedett egészen 2020. november 17-ig. Azóta a Dunaferr Sportegyesület jogutódjaként, Dunaújvárosi Központi Sportegyesület néven működik. Egyidősek Dunaújvárossal, ebben az évben ünneplik 70. jubileumukat. Az elmúlt 7 évtizedben kiemelkedő és egyedülálló eredményeket értek el egyéni és csapatsportágakban felnőtt, és utánpótlás szinten egyaránt.

Sportolóik számos olimpián, Európa bajnokságon, világbajnokságon, egyéb nagy nemzetközi megmérettetésen képviselték az egyesületet, városunkat és az országot. Nagymértékben hozzájárultak eredményességükkel ahhoz, hogy 1998-ban Dunaújváros megkapta a Sport Fővárosa címet. Korábban több versenyzőjük és edzőjük, valamint sportvezetőjük kapott Dunaújváros Sportjáért díjat.

Csapatsportágakban többszörös magyar bajnok és magyar kupagyőztes női kézilabda csapatuk volt, felnőtt jégkorongozóik is több alkalommal nyertek magyar bajnokságot és magyar kupát, férfi kézilabda csapatuk 1999-2000-ben a Veszprémet legyőzve nyert magyar bajnoki címet, valamint NB I-es labdarúgó csapatuk az 1999-2000-es bajnoki szezonban bajnokságot nyert. Volt olyan év, amikor négy csapatsportáguk nyert egyszerre bajnokságot.

Idén a Tokiói Olimpián a DKSE tornásza Kovács Zsófia egyéni összetettben a nagyon előkelő tizennegyedik helyet szerezte meg!

Az egyesület jelenleg öt szakosztályt működtet: birkózás, kajak-kenu és sárkányhajó, röplabda, torna, úszás.

A Sportegyesületek Országos Szövetsége által az egyesületeket a megszerzett olimpiai pontok alapján rangsoroló listán a 2020-as évben két nagy budapesti sportegyesület mögött a 3. helyen végeztek, a vidéki egyesületek közül senki sem előzte meg őket. Az olimpiai pontokat az adott évben rendezett Európa-bajnokságokon, Európa Játékokon, Világbajnokságokon és az Olimpiai-és Paralimpiai játékokon, olimpiai és paralimpiai versenyszámokban szerzett pontok adják.

A DKSE több mint 500 igazolt versenyzővel rendelkezik. Összességében az egyesület szakosztályai heti rendszerességgel több mint 1000 fő részére biztosítanak sportági oktatást, sportolásra és egészséges testmozgásra lehetőséget. Mint azt küldetésnyilatkozatukban is vallják: az egyesület elsődleges célja a helyi sportélet meghatározó sportegyesületeként lehetőséget teremteni a Dunaújvárosban élők számára a rendszeres szabadidős és versenyszerű sportolásra és ezáltal preventív módon hozzájárulni a lakosság egészségének fejlesztéséhez. Az egyesület emellett elkötelezett a tehetségek kiválasztásában és menedzselésében egészen a legmagasabb szintet jelentő olimpiai szereplésig, amelyet szilárd szakmai alapokon, a modern sporttudomány és sportegészségügy lehetőségeinek kihasználásával valósít meg.

Minden szakosztályukban jól megtervezett, hosszú évek alatt tudatosan felépített utánpótlás nevelő rendszer működik, amelyen célja, hogy Dunaújváros és környékén működő óvodákból, oktatási intézményekből minél több gyermekkel ismertessék meg sportágakat, biztosítsák részükre a rendszeres testmozgást egészségük fenntartása érdekében. Az elmúlt években ennek a rendszernek köszönhetően számos felnőtt válogatott sportolót neveltek, akik képviselték az egyesületet világversenyeken. Ezen saját nevelésű versenyzőket szeretnék megtartani, hiszen ők a gyerekek igazi példaképei, valamint szeretnék megőrizni a szakosztályokban kialakult remek közösségeket. Az egyesület több mint 30 főt foglalkoztat, akik mindennapos munkájukkal biztosítják működésüket.

A sportegyesület legfontosabb célja mindazonáltal a rendszeres sportolás által elsajátítható jellemformálás és egy sikeres életet megalapozó pozitív értékrend kialakítása, amelynek során a sportolók elsajátítják a céltudatos gondolkodásmódot, megértik a célok eléréshez szükséges hosszantartó és minőségi munka jelentőségét, kitartóvá, kudarctűrővé és elkötelezetté válnak egy sikeres és boldog élet megvalósításának irányában, ezáltal pedig tagjaivá válnak a társadalomnak.

A kimagasló színvonalon végzett példaértékű és elhivatott sporttevékenységük elismerésként Dunaújváros MJV Közgyűlése a Dunaújváros Sportjáért Díjat a Dunaújvárosi Központi Sportegyesületnek adományozta.

• Frissítve: 2022. január 12.
  • Létrehozva: 2021. augusztus 19.