Öt csapat áll folyamatosan csatasorban a fűnyírás frontján

Hiába az esős, csapadékos időjárás, Dunaújvárosban nem áll le a fűnyírás, legfeljebb lassul. A városüzemeltetési szakemberek folyamatosan azon dolgoznak, hogy rendben tartsák a közterületeket, parkokat és a zöld sávokat – még akkor is, ha az időjárás nem mindig kedvez a munkának.

Mezei Zsolt

Mezei Zsolt városüzemeltetésért felelős alpolgármester elárulta, öt csapat dolgozik szinte megállás nélkül azért, hogy a fű ne nőjön magasabbra a kelleténél. Tavasszal a fű úgy nő, mint a gomba. Egy esős májusi időszakban akár naponta több mint egy centiméterrel is magasabb lehet a fű. Ez rendkívül megnehezíti a munkát, de nem lehet hátra dőlni. Amint az idő egy kicsit is engedi, azonnal újra munkába állnak – hangsúlyozta az alpolgármester.
A 260 hektáros feladat
A város területén 260 hektárnyi zöldfelületet kell karbantartani, ami hatalmas kihívás. A tavaszi csapadék ugyan jót tesz a természetnek, de a fűnyírók dolgát jelentősen megnehezíti. Nedves talajon nem lehet megfelelően dolgozni, a fűnyírók csúsznak, a gépek elakadhatnak, a frissen nyírt fű pedig összeáll, nehezebben kezelhető. Ennek ellenére az idei évben már kétszer körbejárták a várost, levágva a füvet az összes közterületen:
– Most, május 6-án, kedden esik az eső, de a csapataink készen állnak, hogy újra indítsák a munkát. Ha kisüt a nap, indulunk. Mindenhol levágjuk a füvet, ha esik, lassabban, ha nem esik, gyorsabban – természetesen a munkát nem hagyjuk félbe.
Költséghatékony megoldással 
Sokan felvetik, hogy nem lenne-e érdemesebb kiszervezni a fűnyírást, és vállalkozókra bízni ezt a feladatot. Mezei Zsolt szerint azonban ez nem lenne gazdaságos: 
– Gondoltunk erre is, de értelmetlenül sokba kerülne. Vállalkozóktól kértünk be árajánlatot, a legutóbbi ajánlat alapján 35 forint plusz áfa volt a fűnyírás négyzetméterenként. Ha ezt felszorozzuk a 2,6 millió négyzetméterre, az azt jelenti, hogy egyetlen kör fűnyírás 75 millió forint plusz áfába kerülne. Évente legalább négy kör szükséges, így ez már 300 millió forint fölötti költséget jelentene. Így értelemszerű, hogy mi vágjuk a füvet. Haladunk, ahogy lehetséges. A város saját munkatársai és eszközparkja révén jóval költséghatékonyabban tudja elvégezni a munkát. Minden csapat pontos ütemezés alapján halad, és bízunk benne, hogy néhány héten belül teljesen rendbe tesszük a várost. Türelemre és megértésre kérünk mindenkit.
 

A cél az, hogy Dunaújváros minden szegletében rend és tisztaság legyen – természetesen a zöldfelületeken is. A csapatok folyamatosan dolgoznak, és a végére érnek majd – fogalmazott Mezei Zsolt.
 

A fű nő, az időjárás szeszélyes, de a városüzemeltetés nem áll meg – a fűnyírók időnként küzdenek, de előbb-utóbb végeznek. A város pedig, ahogy megszoktuk, újra rendezett és zöld lesz.
 

módosítva
2025. május. 12.

facebook megosztás