Önálló részleg a stroke betegeknek

Huszonöt ágyas stroke részleget hoznak létre a Szent Pantaleon Kórházban 2010 januárjától. A komplex ellátást és rehabilitációt, valamint az egységes terápia megvalósulását szolgálja a kórház stroke részlegének létrehozása, amelyre rendkívül nagy az igény, ugyanis a neurológiai betegek közel egyharmada friss stroke beteg.

A részleg kialakítása régi terve a neurológiai osztálynak, ahová szervezetileg tartozni fog. 2010 elején nyílik meg a tervek szerint a speciális részleg, helyileg a pszichiátria egyik szárnyán kap helyet (a pszichiátriai ellátást a fertőző osztály különálló épületébe költöztetik, míg a fertőző betegeket a volt gyermekosztály helyén kialakítandó osztályon helyezik el.) A betegek – akik gyakran magatehetetlenek – ápolását különböző eszközök, mozgatható ágyak, betegemelő berendezések segítik. A dunaújvárosi közgyűlés támogatja a kórház kezdeményezését, és hozzájárult az aktív fekvőbeteg szakellátási kapacitás részét képező 25 ágy átcsoportosításához.

Szélütés, agyi infarktus, agyvérzés, stroke
A szélütés a szív- és érrendszeri s a daganatos megbetegedések után a harmadik leggyakoribb halálok: évente 18 ezren halnak meg valamilyen agyi katasztrófában Magyarországon.Szélütéskor az agyi vérnyomás kórosan csökken, így az agy egyes részeinek vérellátása megszűnik (agyi infarktus), vagy vérzés (agyvérzés) lép fel. Sokan, ha a stroke kifejezést hallják, elsősorban az agyvérzésre gondolnak, az esetek jelentős részében azonban (80 százalék) agyi infarktusról beszélhetünk, és csak kb. 20 százalék az agyvérzéses esetek száma. Az agyi katasztrófák következtében az agy egyes részei elhalnak, ezek később nem regenerálódnak, ezért van nagyon nagy szerepe a prevenciónak. Az első stroke-on átesett betegek esetében másodlagos megelőzésről beszélhetünk, ugyanis az első szélütés után tízszer nagyobb az esélye egy újabb agyi katasztrófának. Szélütés akármelyik korcsoportnál előfordulhat, de idősebb felnőtteknél gyakoribb. Az esély akkor is nagyobb, ha valakinek magas a vérnyomása (hypertenzió), érkeményedése (ateroszklerózis), szívbetegsége vagy cukorbetegsége van. A betegnek a felépüléshez rendkívüli akaraterőre, lelkierőre van szüksége. Rendszeres gyógytorna segítségével a mozgások újbóli előcsalogatásával, a beszéd gyakorlásával jelentős javulás érhető el. Mind a stroke-os betegnek, mind pedig családjának azonban türelemre van szüksége, a javulás ugyanis nagyon lassú folyamat, de kitartó, rendszeres mozgással, és az orvosi utasítások betartásával van remény a normális életminőséghez közeli állapot elérésére.

Kampány a szélütés gyors felismeréséért
A Magyar Stroke Társaság április elsejétől országos kampányt indított, hogy felhívja a társadalom figyelmét a stroke veszélyére, az időfaktor fontosságára.
Tünetek és előjelek:
• hirtelen kialakuló féloldali végtaggyengeség, bénulás, ernyedt, zsibbadt arcfél (arcizmok, kar, láb bénulása az egyik testfélen)
• hirtelen kialakuló beszédmegértési zavar, szóformálási nehézség
• hirtelen bekövetkező látászavar: kettős látás, látótér kiesés, látásvesztés vagy csökkenő látásélesség
• hirtelen egyensúlyvesztés, szédülés, koordinációs zavarok
• a térérzékelés hirtelen elveszítése, hirtelen memóriazavar

Kapcsolódó linkek:
módosítva
2019. október. 25.

facebook megosztás