15 éves a Dunapack
Lesz-e Dunaújvárosban új papírgép, de úgy is feltehetjük a kérdést, hogy új papírgyár? A Dunapack elmúlt 15 esztendei tapasztalata szerint lesz, sőt Galli Miklós elnök vezérigazgató szerint „őrültség lenne itt nem beruházni”.
Bár Dunaújvárosban hosszú évtizedek óta folyik papírgyártás, ám maga a Dunapack név „csak” 15 éves, a jelenlegi tulajdonviszonyok pedig 10 éve állnak fenn. (100% Hamburger Konszern) A kerek évfordulót együtt ünnepelték szombaton a Cégcsoport magyarországi dolgozói a kisapostagi szabadidőközpontban. A dunaújvárosiak mellett Csepelről és Nyíregyházáról érkeztek a papírgyártók, összesen 1500-an. Ez a nap az ünneplésé volt – sport és szabadidő programok, koncertek – ám a sajtó képviselői megismerkedhettek a munkás hétköznapok hátterével is, azaz a Dunapack elmúlt 15 esztendejével. Sajtótájékoztatón Galli Miklós a Dunapack elnök-vezérigazgatója mutatta be cégüket. Galli Miklós szerint a 15 év önmagában nem egy hosszú időszak, de ha igazából belegondolunk, hogy mennyi minden történt körülöttünk a rendszerváltás óta, akkor jószerivel tartalmas évek állnak mögöttünk. Ezzel valahogy a Dunapack is így van, hiszen az 1990-es alapítás után ma a közép-kelet-európai térség egyik legnagyobb papír alapú csomagolóeszköz-gyártója. 1995-ban a Dunapack teljes egészében az osztrák érdekeltségű Hamburger Konszern tulajdonába került, tagvállalatként a tevékenységi köre a régió tíz országára terjed ki. És mielőtt a környék országaiban barangolnánk, nézzünk körül itthon és beszéljenek a számok, hiszen alkalmanként nagyon is sokat elárulnak az egyébként egyszerű adatok. A Dunapack az elmúlt 15 év alatt megőrizte piacvezető helyét, 5 külföldi és számos leányvállalatot alapított. 3 millió tonna papír, 3,7 milliárd négyzetméter hullámtermék, 1 milliárd darab zsák és 1 milliárd darab zacskó készült a gépsorokon, melyek együttes termelési értéke 557 milliárd forint. 15 év alatt 600 ezer tonna hulladékpapírt gyűjtöttek vissza, 55 milliárd forintot fordítottak beruházásokra, fejlesztésekre. Ma a Dunapack 1042 főt foglalkoztat Magyarországon. Az Alliabox vállalatcsoport résztulajdonosaként olyan, az Európai Unió összes országát, továbbá Romániát, Bulgáriát, Törökországot, Ukrajnát és Egyiptomot átfogó szervezet tagja, amely a térség minden részében azonos minőségű terméket és szolgáltatást nyújt.
Galli Miklós arra a kérdésre, hogy épül-e új papírgép Dunaújvárosban, a következőket válaszolta: „Lesz új papírgép! Ennek a városnak kitűnőek az adottságai, épül az autópálya és a híd is. Örültség lenne itt nem beruházni”. A mikor kérdése már nehezebb – hangsúlyozta az elnök-vezérigazgató, mivel óriási beruházásról lenne szó. Szándékuk az, hogy állami pénzeket is felhasználnának a beruházáshoz, folynak a tárgyalások a kormány és a tulajdonos képviselői között. Galli szerint – elvileg – az új papírgépnek 2008-ban üzemelnie kellene. Dunaújvárosban, persze máshol is, fontos kérdés, hogy egy újabb papírgép beállása milyen foglalkoztatási változásokat hozna? Az elnök-vezérigazgató szerint közvetlenül kb. 200 új munkahelyet jelentene az új gép, ám közvetett módon legalább még egyszer ennyi embert érinthetne a beruházás végeredménye.