Felújított nőgyógyászat

Nyugati színvonalú komforttal fogadja a betegeket a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház Kht. nőgyógyászati osztályának felújított része. A tizennégymillió forintos beruházást ünnepélyes keretek között adták át.

Egyre nagyobb a konkurencia a hazai szülészet-nőgyógyászati osztályok között, ez a vetélkedés a dunaújvárosi kórházat sem kerüli el: az egészségügyi szolgáltató nőgyógyászati osztálya számára főként Székesfehérvár és Budapest jelent vetélytársat. A kihívásokra tett válaszlépéseknek köszönhetően immár a dunaújvárosi szülészet-nőgyógyászatot is a jó szakmai minősítésű osztályok között tartják számon orvosi körökben – bizonyítja ezt az osztályvezető főorvosok tudományos országos kongresszusa, ahol a szakmai, tárgyi és személyi feltételeket jónak minősítették egy vizsgálat alapján. A dr. Bazsa Sándor főorvos által vezetett osztály szakmai teljesítménye, statisztikai mutatói kiemelkedően javulnak: egyre vonzóbb ugyanis a dunaújvárosi szülészet-nőgyógyászat a betegek körében, s ezzel együtt kisebb az elvándorlás más kórházakba szülés vagy más nőgyógyászati beavatkozás céljából.
Nagy arányú felújítási munkálatok folytak az elmúlt hónapokban az osztály D szárnyának város felé eső oldalán, hogy a betegek számára komfortosabb, kényelmesebb szobákat alakítsanak ki. A korábbi hatágyas kórtermek helyén háromágyas szobák állnak. Az egyiket úgy felezték meg, hogy a válaszfalhoz tolóajtót építettek. Két kiemelt komfortfokozatú szobát is berendeztek a betegek igényét figyelembe véve. Ez utóbbi szobákért a kórház szervezeti és működési szabályzatában rögzítettek értelmében fizetni kell az igénybevevőknek, s a bevételt az osztály műszer-, valamint kórtermeinek fejlesztésére fordítják.
Minden szobában hidraulikus, könnyen mozgatható ágyak állnak: a tizenhat ágy egy része vadonatúj, egy része pedig adományként érkezett az ambergi klinikáról. Az ágyak fej-, illetve lábrésze külön is emelhető, a fekhelyek infúziótartóval vannak ellátva. Nyoma nincs a régi fehérre festett vasszekrényeknek, itt már új éjjeliszekrények, bútorok teszik barátságosabbá a kórtermeket. Az erősen tűző déli naptól szalagfüggöny védi a bent tartózkodókat, s minden ablakra került szúnyogháló is. A kiemelt komfortfokozatú szobáknak saját vizesblokkjuk van, a másik három szobának pedig közös, folyosói vizesblokkja, amelyet nemrég újították fel. Mindenhol új a burkolat: kellemes tónusú járólapot tettek a folyosóra, a szobákba, illetve kicsempézték a helyiségeket. Az ebédlőt és a tartózkodót is felújították, s a folyosó végén kialakított helyiséget új, modern bútorokkal rendezték be.
A korszerűsítés tizennégymillió forintból valósult meg, nagyobb részt önkormányzati támogatásból: a város tízmillió forinttal segítette a felújítást, míg a hiányzó részt a kórház saját erőből, valamint alapítványi forrásból teremtette elő.
A dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház szülészet-nőgyógyászati osztályán évente nyolcszáz szülést vezetnek le. A szülések alig negyedét végzik császármetszéssel, ezzel az országos átlag – amely harmincszázalékos – alá sikerült szorítani a beavatkozást. Biztosítani tudják a fájdalomcsillapítással, vagyis epidurálással (népszerű nevén „szülésérzéstelenítéssel”) végzett szülést is, amit ma már minden harmadik szülő nő igényel, s a fájdalom elviselésében sokat segít az apás szülés, amely szintén népszerű az osztályon. A hatvanágyas szülészet-nőgyógyászati osztályon évente közel négyezer fekvőbeteget látnak el, 360-380 nagy műtétet végeznek, s közel kétszáz endoszkópiás (hajlékony száloptikával hatolnak a testüregbe) beavatkozást. Rákos betegek ellátását, gondozását, követését is felvállalja az osztály, amely a meddőség kivizsgálásával és a vizelettartási zavarok ellátásában is segíti a betegeket. Az osztályon a Svédországban kikísérletezett műtéti eljárással, a TVT és a TOT technikával végzik a beavatkozásokat.

A dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház Kht. regionális egészségügyi intézményként működik, százhúszezer ember egészségügyi ellátásáért felelős. Szolgáltatásai szinte minden területre kiterjednek, így a lakosság széles körű ellátását biztosítja az intézmény, amely a folyamatos nagy horderejű fejlesztéseknek köszönhetően modern diagnosztikai és terápiás módszerekkel egyre magasabb színvonalon képes gyógyító munkájának megfelelni.
Az egészségügyi intézmény 15 betegellátó osztállyal, 729 ággyal várja a régió betegeit az 1965-ben átadott, mára szinte száz százalékban felújított épületben. A kórházban évente körülbelül húszezer fekvőbeteg és mintegy hétszázezer járóbeteg ápolásával, gyógyításával kapcsolatos feladatokat látnak el a névadó, Szent Pantaleon ókorban élt orvos szellemisége jegyében: a betegek lehető legmagasabb szakmai színvonalú ellátását küldetésüknek tekintik.

módosítva
2019. október. 25.

facebook megosztás