Elkerülhetetlen a létszámleépítés – a kórház sajtóközleménye
A közgyűlés elvi támogatásával, az adósságspirál elkerülése érdekében mintegy nyolcvan dolgozójától kénytelen megválni a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház Kht. A kórház sajtóközleménye:
Hatszázmillió forintos bevételkieséssel számol a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház Kht. a megváltozott, áprilistól életbe lépett finanszírozás következtében. Mint ismeretes, az új szerződés alapján drasztikusan korlátozták a súlyponti szerepet kapott szolgáltató finanszírozandó teljesítményét, vagyis jelentősen csökkent a teljesítményvolumen-korlát (tvk), miközben ellátási kötelezettségét egyes területeken kiterjesztették.
A helyzet nem egyedi: megyei nagykórházak, kiemelt intézmények kényszerülnek jelentős megszorításokra, s mára világossá vált, hogy a budapesti kórházak is csőd előtt állnak, ha nem módosul a tvk - van olyan intézmény, amely nem tudja befizetni a dolgozói után a járulékokat. A volt egészségügyi miniszter, Rácz Jenő szerint jelenleg nincs olyan kórház Magyarországon, ahol a maximált bevételek fedeznék a kiadásokat.
Nem lehet késlekedni
A tvk csökkentése okozta bevételkiesés mellett már jelentősebb szállítói kinnlevősége is van a dunaújvárosi kórháznak, amelynek vezetése nem halogathatja a további megszorítások bevezetését. Mivel az intézmény az elmúlt időszakban folyamatosan kényszerült az állandóan csökkenő finanszírozás miatt költségcsökkentő lépésekre, és szigorú kontrolling rendszer szerint tevékenykedik évek óta, így ezen a területen jelenleg igazából jelentősebb megtakarítást nem tud felmutatni. A későbbiekben a járóbeteg-ellátás koncentrálásával – a kórház épületében járóbetegcentrum fog létesülni, ahová kiköltöznek az I. számú Rendelőintézetből, és hosszabb távon csökkentik jelenlétüket az úgynevezett zöldrendelőben is. Ezek a lépések azonban hosszabb távon eredményeznek megtakarítást, így a likviditás gyors romlásának elkerülése érdekében a létszámgazdálkodás áttekintése, a racionalizálás elodázhatatlanná vált.
Nyolcvan dolgozótól válik meg a kórház
Felmérték a veszteséges és nyereséges területeket, megvizsgálták, mely ellátásoknak kell prioritást élvezniük, s melyek azok, amelyek még képesek dolgozókat nélkülözni. Kiemelt területek: a sürgősségi ellátás (beleértve az intenzív ellátást), a traumatológia, a gyermekgyógyászat és a kardiológia.
Az úgynevezett „0” változat nyolcvanegy álláshely megszüntetésével számolt: ez elsősorban a betöltetlen állásokat, a nyugdíjasok foglalkoztatását és a részmunkaidősöket érinti. Azonban ez nem elegendő a kívánt cél eléréséhez, s így mintegy nyolcvan aktív dolgozó elbocsátásával is számolni kell. Az érintettek az egyműszakos asszisztensek, a műszaki és adminisztratív munkavállalók közül kerülhetnek ki, valamint a nyugdíj előtt állók közül, akiknek a nyugdíjba vonulásig semmiféle anyagi kárt nem okoz az elbocsátás.
A város közgyűlése az enyhébb és szigorúbb alternatívák közül a középső változatot támogatta, ugyanis ezzel a lépéssel fékezhető meg a likviditás gyors romlása, ugyanakkor az ellátásban még nem okoznak érzékelhető színvonalcsökkenést.
A leépítéstől háromszázmillió forintos megtakarítás várható, és a költségek fedezetére központi forrásokat fog igénybe venni a kórház a 2007. évi létszámcsökkentésének költségvetési támogatásáról szóló 64/2007. (IV. 3.) Kormányrendelet alapján. Az igénybejelentést a Magyar Államkincstár illetékes területi szervéhez legkésőbb 2007. július 2-áig kell megtenni.
A csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó szabályokat a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 94/A. § - 94/F. § határozza meg. A törvényben meghatározott kötelezettségeknek a kht. mint munkáltató eleget tett, a képviselettel rendelkező szakszervezetekkel, valamint a munkavállalók képviselőivel a konzultációt már kezdeményezte, a csoportos létszámcsökkentési szándékáról az állami foglalkoztatási szervet értesítette.
Remény a tvk felemelésére
Dr. Skaliczky Andrea szabaddemokrata képviselő tárgyalásokat kezdeményezett az egészségügyi tárca vezetőjével a tvk felemelése tárgyában. Az előzetes tájékoztatás alapján dr. Horváth Ágnes indokoltnak véli a korrigálást, miután a dunaújvárosi kórház ellátási feladata növekedett. A szakminiszter jövő hétre ígérte a választ a szóbeli és írásos megkeresésre. A kórház plusz kétszáz súlyszám finanszírozását szeretné elérni, amellyel nettó száznyolcvanmillió forintos többletbevételhez jutna 2007-ben. A remélt forrás valamelyest csökkentené az adósságállományt, ám mivel csak részben képes orvosolni a romló likviditást, ezért a létszámleépítés ennek ellenére is elkerülhetetlen és kényszerű lépés a kórház vezetése részéről.