Decubitus: megelőzhető és a makacs betegségre van segítség

A nyomási fekély megelőzésére, kezelésére, nyomon követésére és dokumentálására két éve decubitus teamet hozott létre a kórház. Ezt a tevékenységet most kiemelkedően jónak értékelte a minőségirányítás – kaptuk a tájékoztatást a kórháztól.

A csoport nemcsak a kórházi betegek ápolását, hanem a fekély kialakulásának megelőzését segíti. A sebészeti osztály ambulanciájának rendelésén fogadják az ellátási területhez tartozó felfekvéses betegeket is. A kórház decubitus tevékenységét kiemelkedően jónak minősítette a kht. minőségirányítási rendszerének auditora.

A makacs betegség kezelésére 2005 májusában szervezte meg a decubitus teamet az ápolási igazgatóhelyettes, Franyó Anna a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház Kht.-ban. A csoportot jelenleg Rádonyiné Ősi Márta, a sebészeti osztály megbízott főnővére vezeti, tagjai a sebészeti osztály kötözős nővérei, a belgyógyászati, az infectológiai főnővér, a kórház higiénés csoport tagjai, a vezető műtősnő. Ez évtől a dietetikusok is részt vesznek a team munkájában, mivel a fontos a betegek táplálkozási anamnézisének felvétele és megfelelő táplálása. A sebbel rendelkező betegeknek fehérjedúsan kell táplálkozniuk, mert ez nagy mértékben segíti a sebgyógyulást.
A team felméri, ellátja és nyilvántartja a kórházban fekvő betegek körében előforduló felfekvéseket, a decubitus ambuláns rendelésen (az általános sebészeti osztály ambulanciáján) pedig fogadják a kórházon kívülről érkező betegeket is kedden és csütörtökön 9 és 11 óra között
A decubitus team kiemelt feladatai közé tartozik a megelőzés lehetőségeinek ismertetése, a magas rizikójú betegek kiszűrése a bővített Norton-skála alapján, az aszepszis szabályainak megfelelő sebellátás, a modern kötszerek ismerete és alkalmazásuk elsajátítása, valamint az ellátás és megelőzés dokumentációjának folyamatos monitorozása, beleértve a lokalizációt, a stádium meghatározását, a seb felmérését és a kezelés gyakorlati kivitelezésének szempontjait.

Tavaly emelkedett az intézményben ellátott decubitusos esetek száma (473), a team segítségét több beteg ápolása során vették igénybe az osztályok, mint 2005-ben (375). A decubitus team tagjai a 2006-ban ellátott decubitusos esetek közel hatvan százalékát megtekintették és ápolásszakmai tanáccsal látták el. Átlagosan egy esetet háromszor kontrollált a team. A betegek hatvanöt százalékának felfekvése otthonában, illetve más intézményben alakult ki, tehát felvételekor már rendelkezett sebbel. A kórházba kerülő decubitusos betegek prevenciója és ellátása az intézményi protokoll szakmai szabályai szerint történik a felfekvés stádiumának megfelelően.
Az ápolás egyik legfontosabb indikátora a decubitusok száma és stádiuma. A kórházban ápolt betegek kezelésében sokat segít a tavaly és idén vásárolt (százötven darab) antidecubitor matrac is.

A decubitus megelőzése és szakszerű kezelése céljából a decubitus team kreditpontszerző előadássorozatot szervezett a dunaújvárosi egészségügyben, köztük a kórházban, az otthonápolásban és szociális területen dolgozók számára: a résztvevők a nyomási fekély megelőzésével, illetve kialakult decubitus kezelésével, valamint a lehetséges rizikófaktorok felmérésének legújabb módszereivel ismerkedhettek meg.

Modern kötszerek a kezeléshez

A hagyományos kötszerekkel szemben modern kötszerek – géles anyagok, szivacsréteget, fájdalomcsillapítót tartalmazó lapok – állnak a betegek rendelkezésére, amelyek a sebész szakorvos javaslatára szerezhetők be, ezért ajánlatos felkeresniük a betegeknek a kórház ambuláns rendelését. Ráadásul akár kedvezőbb feltételekkel is hozzájuthat a beteg a modern szerekhez.
A decubitus meg is előzhető. Ezért a dunaújvárosi kórházban minden osztályon felmérik a nyomási fekély rizikófaktorát a betegeknél az úgynevezett bővített Norton-skála alapján (amely például az inkotinencia, a mozgáskorlátozottság, a táplálkozási állapotot is számbaveszi). A felmérés célja, hogy ne alakuljon ki a decubitus, de ha már megjelenik, akkor a szakmai protokollnak megfelelően a leghatásosabb kötszerekkel, krémekkel, oldatokkal kezeljék a felfekvést. A kórházba kerülő betegek többsége úgy érkezik be, hogy már kialakult testén a nyomási fekély. Éppen ezért fontos, hogyha nem sikerült megelőzni a felfekvést, akkor minél előbb megkapja a beteg a sebének megfelelő a kezelést. Mindebben a háziorvosnak meghatározó szerepe van, hiszen az otthon fekvő beteg esetében a rizikó felmérésével a megelőzésben, illetve a kezelésben a családorvos tud elsőként segíteni.

Decubitus: makacs betegség

A felfekvés olyan helyi szövetkárosodás, amelyet a tartós fekvés, a bőrre gyakorolt nyomás, az oxigénhiány, az anyagcserezavar vált ki. A felfekvések leggyakrabban az alsó testfélen fordulnak elő, különösen a keresztcsont, a tompor, a csípőtaréj kiálló részein. Veszélyeztetett terület a könyök és a sarok is. A decubitus minden korosztályt érinthet, a legveszélyeztetettebbek azonban az idős emberek és a tartósan mozgásképtelenek. Fiatalabbaknál általában bénulás (szélütés, sclerosis multiplex, gerincvelő-sérülést szenvedett betegek, tolószéket használók) esetén alakul ki. Idős korban már néhány napos mozgásképtelenség (lábtörés, műtétet követő fekvés) esetén is kialakulhat, de egy rossz keringésű betegnél akár két óra alatt megjelenhet. A már kialakult felfekvés igen nehezen gyógyul. Jelentősen rontja a beteg életminőségét, növeli a további betegségek kialakulásának kockázatát (például fertőzés), és ezáltal jelentős hatással van a beteg életkilátásaira. A súlyos következmények miatt nagy hangsúlyt kell fektetni a decubitus megelőzésre, illetve, korai szakszerű kezelésére.
A lassú és nehéz a gyógyulás, gyógyítás, nagy türelmet, gondos ápolást igényel, ha már nem sikerült megelőzni a fekély kialakulását. A megelőzés legfontosabb eleme a fekvő beteg állandó forgatása, helyzetváltoztatása és a megfelelő bőrvédelem. Jó hatású a keringésfokozó készítmények és a bőrvédő krémek, kenőcsök alkalmazása. A széklet és vizelet azonnali eltávolítása a bőrről szintén hozzájárul a felfekvés kialakulásának elkerüléséhez. A veszélyeztetett területet tehermentesíteni lehet gyűrűkkel és párnákkal, de léteznek speciális eszközök, antidecubitor matracok is, amelyek felírását a sebész szakorvostól lehet kérni.

Kapcsolódó linkek:
módosítva
2019. október. 25.

facebook megosztás