Új endoszkópok: gyorsabb, pontosabb diagnózis

A betegségek gyors és pontos diagnosztizálásban nyújt nélkülözhetetlen segítséget a legmodernebb technikát megtestesítő két endoszkópos torony, amely a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház Kht. műszerfejlesztéseként valósult meg – kaptuk az információt a kórháztól.

A korszerű berendezésekkel együtt immár három endoszkópos torony és mintegy 15 endoszkóp szolgálja a betegellátást a Diagnosztikai Centrum endoszkópos laborjában. Rohamléptekkel fejlődik a diagnosztikus endoszkópia, vagyis a belső szervek – például a gasztroenterológiában a felső- és alsó emésztőtraktus – minél tökéletesebb átvizsgálása, valamint a mikroszkópos és más vizsgálatok céljából végzett lehető legpontosabb mintavétel, s mindezek mellett az operatív endoszkópia, vagyis a talált elváltozások kezelése. A dunaújvárosi kórház lépést tartva a technika korszerűsödésével, valamint szem előtt tartva a minél biztonságosabb, hatékonyabb betegellátást, jelentős fejlesztést valósított meg az egyébként is modernnek számító Diagnosztikai Centrumában, ahol két új endoszkópos torony segíti az orvosok munkáját.

Mit tudnak a „tornyok”?

A berendezések gyorsaságukkal nemcsak a növekvő igényeket képesek kielégíteni, hanem a minőségi előrelépést is szolgálják dr. Varga Szabó Lajos gasztroenteorológus, a Diagnosztikai Centrum vezető főorvosa szerint, aki be is mutatja az országban is csak elvétve található, legmodernebb műszereket. A zoom-technika a részletgazdagabb ábrázolással segíti az orvost a diagnózis felállításában. Korábban az endoszkópiában a fejlesztések elsősorban arra irányultak, hogy a megtekintett részletek jó megvilágításban, lehetőleg minél természetesebben kerüljenek megjelenítésre, míg az újabb eljárások a kisebb elváltozások könnyebb észrevételére, a látottak értékelésére is hangsúlyt fektetnek. Az úgynevezett NBI-technika (NBI: Narrow Band Imaging) is megtalálható az új tornyokban: a szöveti szerkezet pontosabb azonosítását teszi lehetővé úgy, hogy a természetes fehér fény spektrumát leszűkíti. A megváltozott fénynyalábot a különböző szöveti struktúrák másképpen verik vissza, illetve nyelik el, így teszik lehetővé a pontosabb megítélést. Az új berendezések mindezen túl videotechnikájukkal lehetőséget biztosítanak a látottak digitális rögzítésére is mind álló-, mind mozgóképek formájában. Mindez nélkülözhetetlen az utólagos konzultációban, a továbbképzéseken, és természetesen az archiválásban.

Céltudatos fejlesztések – súlyponti szerep

A jelentős volumenű, mintegy ötvenöt millió forintos beruházás közbeszerzési eljárással, előnyös lízingkonstrukció keretében valósult meg. Az anyagi feltételeket a Szent Pantaleon Kórház Kht. számára – az utóbbi évek más beruházásaihoz és felújításaihoz hasonlóan – a kézben tartott, feszes gazdálkodás biztosította.
Az eddigi céltudatos fejlesztések nyilván szerepet játszottak abban, hogy a Szent Pantaleon Kórház Kht. a súlyponti intézmények körébe került és – remények szerint – az új beruházás is hozzájárul ahhoz, hogy ezt a pozícióját megerősítse. A betegek számára a gyors, pontos diagnózis jelent előnyt, az intézmény számára pedig az ápolási idő lerövidülésében, a hatékony betegellátásban mutatkozik meg a haszna. A korszerű, minőségi és biztonságos betegellátást – az új eszközpark mellett – garantálja a napokban bevezetendő minőségfejlesztési rendszer is.

Három endoszkópos munkahely

Dunaújvárosban már 1971-ben – szinte azonnal követve az országban a legelsőket – megjelent az első flexibilis endoszkóp, jelezve, hogy az intézmény felismerte a korszerű diagnosztika jelentőségét, s azóta is mindig kiemelt figyelmet fordít az endoszkópia folyamatos fejlesztésére. Különösen igaz ez az utóbbi évekre: a száloptikás módszert felváltó videotechnika megjelenése, a felső- és alsó endoszkópia iránt egyre növekvő igény kielégítésére, az endoszópos park fejlesztésében hagyományosan jelen levő Olympus Hungary Kft. együttműködésével igényes diagnosztikai blokkot alakítottak ki, ahol helyet kapott a korszerű endoszkópos labor is. A három endoszkópos munkahelyen párhuzamosan folyhat az endoszkópia. A váróhelyiség és a betegelőkészítő, valamint a klimatizált vizsgálóhelyek egyaránt a páciensek és a dolgozók komfortját szolgálják. Az automata mosogatógépekkel felszerelt külön eszközfertőtlenítő helyiség is része a modern létesítménynek.

Az endoszkópiáról

Az endoszkópia az orvosi diagnosztika egyik legdinamikusabban fejlődő ágazata. A kezdeti merev eszközös korszak után a flexibilis (hajlékony, üvegszálas technika) endoszkópia megjelenése indította el a nagyléptékű fejlődést, amely napjainkra újabb lendületet vett a mikrotechnikának és elektronikának köszönhetően. Napjaink diagnosztikus és terápiás tevékenységének nélkülözhetetlen része a belső tükrözés, vagyis endoszkópia, amelynek során az orvos közvetlenül, egy optikai rendszerrel felszerelt cső segítségével megtekintheti a szerveket és az azokhoz vezető utakat. A műszert valamelyik természetes testnyíláson vagy egy kis bemetszésen keresztül vezetik be a vizsgálandó szervbe. A kapott képek rögzíthetők. Az eljárás során lehetséges a szövettani mintavétel, és egy sor kisebb műtéti beavatkozás.

A dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház Kht. súlyponti regionális egészségügyi szolgáltatóként működik, százhúszezer ember egészségügyi ellátásáért felelős. Szolgáltatásai szinte minden területre kiterjednek, így a lakosság széles körű ellátását biztosítja a kórház, amely a folyamatos, nagy horderejű fejlesztéseknek köszönhetően modern diagnosztikai és terápiás módszerekkel egyre magasabb színvonalon képes gyógyító munkáját elvégezni. A kórházban évente körülbelül húszezer fekvőbeteg és mintegy hétszázezer járóbeteg ápolásával, gyógyításával kapcsolatos feladatokat látnak el a névadó, Szent Pantaleon ókorban élt orvos szellemiségének jegyében: a betegek lehető legmagasabb szakmai színvonalú ellátását küldetésüknek tekintik.

Kapcsolódó linkek:
módosítva
2019. október. 25.

facebook megosztás