Csúcsra jár a kardiológia

Nemrégiben kialakított kardiológiai őrző, újonnan vásárolt modern szívultrahang, felújított osztály, képzett szakorvosok, felkészült szakdolgozók fogadják a nagy számban érkező betegeket a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház kardiológiai részlegén, amely kiváló szakmai kapcsolatokat ápol az infarktusos betegek kezelése érdekében.

A belgyógyászati osztály felújított kardiológiai részlegén harminchat akut és négy intenzív ágyon (kardiológiai őrző) látják el a betegeket. A részleg mellett, amelyet három éve dr. Szász Gyula főorvos irányít, kardiológiai diagnosztikát biztosító ambulancia is működik noninvazív diagnosztikai berendezésekkel. Az invazív ellátásokat országos centrumokban végzik, ahová a kardiológiai részleg irányítja betegeket.
A kardiológia ambulancia forgalmát nézve csúcsra jár: nemcsak a járó betegeket fogadja, hanem a kórházban fekvő betegeket is ellátja. 2007-ben és 2008-ban is hatalmas számú, mintegy 34 ezer vizsgálatot végeztek itt. A fekvőbeteg-részlegen növekszik a betegforgalom, 2007-ben 1758, tavaly 1937 beteget láttak el. Tavaly hozták létre a kardiológiai őrzőt, amely gyakorlatilag minden súlyos állapotban levő beteg ellátásra alkalmas – az őrző kialakításával a kardiológusok, szakdolgozók régi óhaja teljesült. Az elmúlt három évben felújították a számítógépes rendszert.

Vizsgálatok, berendezések
A betegek körében is jól ismert EKG, vagyis elektrokardiográfia nyilván nem hiányozhat egy kardiológiáról sem. A gyors, egyszerű és fájdalom nélküli eljárás során a szív elektromos impulzusait felerősítik, és papíron rögzítik. Az elektrokardiogram (EKG) segítségével az orvos a szív minden egyes ütését beindító ingerképző, valamint ingervezető rendszerét, a szívműködés frekvenciáját és ritmusát vizsgálja.
A részleg rendelkezik egy nemrégiben vásárolt modern szívultrahang berendezéssel. A vizsgálat során a szív funkcionális állapotáról kapnak információt, meg lehet határozni a szív üregeinek méretét, a falak mozgását, láthatóvá válik a vért irányító billentyűk mozgása, betegsége. Pontosan meg tudják határozni a szív pumpáló erejét, és azt is, milyen az izomzat rugalmassága. A funkcionális állapot mellett a veleszületett vagy szerzett rendellenességeiről, szerkezeti felépítéséről is képet kap az orvos. A képzéseknek köszönhetően immár öten tudnak szívultrahangozni a korábbi két orvos helyett.
Bevezették a transoesophagiális szívultrahang vizsgálatot is. A vizsgálófejet a beteg nyelőcsövébe dugják: mivel a szív és a nyelőcső fala egymáshoz közel fekszik, a szív bizonyos területeit jobban tudják vizsgálni. A kardiológiai ambulancián évente 130 ilyen vizsgálatot végeznek.
Felújították a terheléses EKG-t, új futópad, bicikli áll a betegek rendelkezésére.
A légzésfunkció vizsgálatát modern, számítógépes spirométerrel végzik.
Szintén rendelkezésre áll a folyamatos ambuláns EKG-vizsgálatot lehetővé tévő Holter: a kis elemes eszközt a betegre helyezik. Vannak ugyanis olyan EKG-elváltozások, amelyek nem mutathatók ki folyamatosan, mert csak pár percig, sőt, csak pár másodpercig tartanak, így hagyományos EKG-n nem láthatók. Ezt kombinálhatják a 24 órás vérnyomás monitorizálással (ABPM), amely megmutatja a vérnyomásproblémák sajátosságait.

Odaadó, jól szervezett csapat
A kardiológiai részlegen négy orvos látja el a betegeket, ketten kardiológusi szakvizsgával rendelkeznek, ketten belgyógyász szakorvosok. Az ambulancián öt kardiológus szakorvos dolgozik, akiknek két belgyógyász is besegít. A kardiológusok munkáját nyolc szakasszisztens segíti: öten kardiológiai szakasszisztensek, ketten idén vizsgáznak, az egyik szakdolgozó az EKG-laborban végez munkát.
A szakdolgozói team munkáját idén Dunaújváros Egészségügyéért Díjjal ismerte el Dunaújváros Közgyűlése. A díjátadó közgyűlésen a méltatásban többek között elhangzott, hogy más intézményekhez képest lényegesen rövidebb a betegek várakozási ideje egy-egy vizsgálatra, köszönhetően a szakasszisztensi gárda szervezettségének és odaadó munkájának. Az orvosokat részlegesen tehermentesítik az adminisztrációs feladatok alól, így a kardiológusok a tényleges gyógyítással foglalkozhatnak, szaktudásukat a lehető legnagyobb hatékonysággal vethetik be. A szakdolgozók feladatuk magas szintű ellátása érdekében rendszeresen részt vesznek kongresszusokon, tudományos továbbképzéseken, előadásokat és rendezvényeket tartanak.
A szakdolgozók végzik például a boka-kar index számítást. A diagnózis alapja egy egyszerű műszeres vizsgálat, az úgynevezett boka-kar index mérése, mely tünetmentes esetben is alkalmas az érszűkület megállapítására. Ennek során a vérnyomásmérő mandzsetta és az ultrahangos Doppler-mérőfej segítségével megmérik mindkét karon és mindkét lábon a boka magasságában, a vérnyomást. Amennyiben az alsó végtagban mért vérnyomás alacsonyabb, az érszűkület diagnosztizálható. Az index kiszámításának általánossá tétele a koronária szívbetegek körében tovább finomítja ezen betegek prognózisát.

A betegek érdekében kiváló szakmai kapcsolat
A magyarok több mint 50 százaléka szív- és érrendszeri betegségben hal meg. Az elmúlt 10-15 évben jelentősen csökkent a szívinfarktus okozta halálesetek száma, ez elsősorban azzal magyarázható, hogy a szív- és érrendszeri betegeket sokkal korszerűbb és gyorsabb eljárásokkal tudják megmenteni, mint például a szívkatéterezés. A dunaújvárosi betegek számára az eljárás egy kiváló szakmai kapcsolatnak köszönhetően gyorsan hozzáférhető.
A részleg ugyanis szoros munkakapcsolatban van a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézettel, amely a szükséges invazív eljárások hátterét biztosítja. A jó kapcsolatnak köszönhetően időablakon belül kerülnek a betegek koronarográfiára (a szívkatéter segítségével érfestő kontrasztanyagot fecskendeznek valamelyik koszorúérbe, a koszorúerek a képernyőn láthatóvá tehetők, sőt róluk film készíthető) és koronária tágításra. A szűkült koszorúereket szívsebészi beavatkozás helyett tágítják és a trombózist megszüntetik (PCTA). A műveletnek köszönhetően a koszorúér ürege újra szabaddá, átjárhatóvá válik. Szintén az országos kardiológiai intézetben végzik az elektív koronária műtéteket azokon a betegeken, akik dunaújvárosi kórház ellátási körzetéhez tartoznak.

Tervek, folyamatban lévő projektek
Mindig nagy kérdés, mennyi idő alatt jut el a beteg az életet mentő katéterezéshez. Erre egy olyan rendszert alakítana ki dr. Szász Gyula, amely egyre terjed a fejlett egészségügyi ellátással rendelkező országokban. A rendszer lényege, hogy a dunaújvárosi kórház ellátási körzetéhez tartozó mentőket transztelefonikus EKG-val látnák el. Így lehetővé válna, hogy a mentő ne a helyi kórházba hozza be a beteget, hanem azonnal katéterezésre szállítsa a fogadó centrumba. A rendszer kialakításával a szakirodalmi adatok szerint jelentősen csökkenteni lehet az acut myocardiális infarctus mortalitását.
A transztelefonikus EKG egy speciális, kisméretű, akár zsebben is hordozható EKG felvevő egység, melynek segítségével a szív elektromosan detektálható eseményei rögzíthetőek. Az adatokat telefonvonalon (mely lehet vonalas vagy mobiltelefon) keresztül továbbítják a beteget fogadó központba. Az így továbbított EKG adatokat a szakorvos kiértékeli, és a mentőegység tagjaival kölcsönösen együttműködve szervezi a beteg számára legmegfelelőbb ellátást biztosító betegutat.
A másik, már folyamatban lévő diagnosztikai eljárás bevezetése a terheléses szívultrahang, ugyanis amilyen hatékony diagnosztikus eszköz a terheléses EKG, ugyanolyan kiváló módszer a terheléses szívultrahang. Ilyenkor fizikai vagy gyógyszerrel elért terhelés hatására figyelik a kamrák mozgékonyságát.

Kapcsolódó linkek:
módosítva
2019. október. 25.

facebook megosztás