Urológia: megtartani a magas színvonalat
A legkorszerűbb berendezések birtokában és a legújabb műtéti eljárások bevezetésének köszönhetően a szakmai mutatók által is igazoltan javult az urológia szakmai színvonala. A jobb minőségű ellátást a betegek is értékelik: egyre többen keresik fel a helyi urológiát már intézmények helyett.
Jelentős műszerfejlesztés
Az osztály jelenét is a fejlődés, az orvostechnikai fejlesztésekkel, a legújabb műtéti eljárásokkal való lépéstartás igénye jellemzi. Az utóbbi egy évben nagyarányú műszerfejlesztés valósult meg a dr. Mészáros Lajos irányította osztályon, ahol új, fájdalommentes, a beteget minél inkább kímélő és gyorsabb gyógyulás eredményező műtéti eljárásokat vezettek be. A műszerpark rezektoszkópokkal, ureteroszkópokkal, Holmium lézeres kőzúzó berendezéssel gyarapodott, és nemrégiben érkezett egy olyan ultrahang-készülék, amely elsősorban a tűszúrásos műtétek célzását segíti (biopszia), illetve a diagnosztizálásban van fontos szerepe. Mobil, kéthetente az osztályra telepített géppel lökéshullámos kőzúzást (ESWL) is tudnak végezni.
Az osztály fő profiljába az endoszkóppal végzett műtétek, a prosztataműtétek, a vese-, húgyúti kövek eltávolítása, hólyagműtétek, a prosztata- és hólyagtumorok műtéti kezelése és gondozása tartozik és radikális műtéti technikákkal orvosolják a vesedaganatokat. Járóbeteg-ellátás keretében foglalkoznak többek között az erectilis diszfunkcióval is, vagyis a merevedési zavarokkal. Az okok kivizsgálása után a terápia az esetek kilencven százalékában gyógyszeres kezelés.
TUR – segítség a prosztatabetegeknek
Vannak olyan esetek, amikor a gyógyszeres kezelés már nem segít a prosztatabetegségben szenvedőnek, ilyenkor lehetőség van a műtéti beavatkozásra, amely a legtartósabb eredményt hozza, ugyanakkor a beteg szervezetét a lehető legkevésbé terheli meg, kisebb fájdalommal jár, és gyorsabb gyógyulást eredményez. Ez a leggyakrabban és legeredményesebben alkalmazott műtéti megoldás a TUR (transurethralis resectio), amelynek során érzéstelenítésben elektromos késsel endoszkópos úton a húgycső felől kis darabokban távolítják el a megbetegedett prosztataállományt.
Az eljárás úttörője dr. Tóth József volt – természetesen azóta sokat fejlődött a műtéti technika, és egyre korszerűbb eszközök állnak az orvosok rendelkezésére.
ESWL – lökéshullámos kőeltávolítás
Először alkalmaztak lökéshullámokkal végzett kőzúzást a Szent Pantaleon Kórház urológiai osztályán tavaly májusban. Az ESWL egy mobil géppel történt – a gépet időszakosan Dunaújvárosba telepítik –, így a vesekő miatt szenvedő betegek helyben is hozzáférnek a kímélő, műtéti beavatkozást nem igénylő eljáráshoz. Lényege, hogy külső keltésű, nagy energiájú lökéshullámmal a vesekövet folyamatos impulzusokkal széttörik. A beavatkozás után az apró kődarabok a vesevezetéken, majd azt követően a húgycsövön keresztül távoznak a szervezetből. A beavatkozás némi fájdalommal járhat ugyan, de, az esetek nagy százalékában semmilyen érzéstelenítést nem igényel, és rendkívül rövid a gyógyulási idő.
A testen kívül gerjesztett lökéshullámokkal végzett kőzúzás speciális módszerével leginkább egyetemi klinikákon, illetve néhány nagyobb város kórházában lehet találkozni. Ezek tükrében is a non-invazív eljárás fontos fejlődésként értékelhető a kórház és az ellátási területen élő betegek számára.
A speciális eljárás nem mindenfajta kő zúzására alkalmas, a kövek elhelyezkedése és nagysága is befolyásolja a módszer alkalmazását, ám mindezek ellenére a lökéshullámmal végzett kőkezelés az elmúlt évtized egyik legjelentősebb vívmánya, amely Németországból indult.
Lézeres kőzúzás
Szintén jelentős műszerfejlesztésnek köszönhető, hogy az országban az elsők között – több megyei és országos intézményt megelőzve – nyílt lehetőség a nagy pontosságú, minimális fájdalommal járó lézeres kőzúzásra az urológián.
A húgyutakban előforduló köveket (bármilyen típusú is) világszínvonalon tudják eltávolítani a Holmium lézeres kőzúzó segítségével. A berendezéssel a nehezen megközelíthető anatómiai helyen lévő, igen kemény és nagyméretű köveket is szét lehet zúzni a lehető legkisebb szövetkárosodással, ugyanis mind a kőzúzó fókusza, mind a lézer energiája és hullámhossza úgy van beállítva, hogy csak a köveken gyakorol erőteljes hatást.
A készülék az endoszkópos urológiai műtéti technikákkal együtt alkalmazva kiváló hatásfokkal és a szövődményeket minimalizálva dolgozik, és olyan köveket is szétzúz, amelyek a külső lökéshullámú zúzással (ESWL) nem porlaszthatók el.
A lézeres kőzúzónak köszönhetően a legritkább esetben van szükség sebészeti beavatkozásra, a kezelést gyorsan, akár egynapos ellátás keretei között is el tudják végezni.
Növekvő betegforgalom, csökkenő elvándorlás
Szép javulás mutatkozik az ellátáshoz kapcsolódó statisztikában: jelentősen nőtt a betegforgalom, ugyanakkor ezzel párhuzamosan csökkent a más intézményekbe elvándorlók száma. Csökkent az átlagos ápolási idő, hamarabb hazamehet a beteg, így kedvezőbb az ágykihasználtság. Az új eszközöknek, berendezéseknek, műtéti eljárásoknak köszönhetően tovább javult a szakmai színvonal – mindezt az osztály szakmai mutatói bizonyítják.
Előjegyzési rendszerben fogadják a járóbetegeket a szakrendelésen és a szakambullancián. Nagy hangsúlyt fektetnek a betegtájékoztatásra, a betegekkel való kommunikációra. A betegek a beleegyező nyilatkozatot az orvossal konzultálva írhatják alá, így lehetőségük van mindent alaposan megbeszélni az orvossal. A betegekkel való kapcsolattartásban a szolgáltatás- és vevőközpontúság a meghatározó, részletes, a laikus számára is jól érthető tájékoztatást kapnak a páciensek betegségükről, az előttük álló vizsgálatokról, műtéti beavatkozásokról.
Kialakítottak egy VIP-kórtermet, amely kétszemélyes és minden kényelemmel ellátott szoba, illetve egy új szakambulanciát hoztak létre az osztályon.
Összeszokott, egymást segítő, tanító csapat
Az urológia humánerőforrása megfelelő: négy szakorvos, egy rezidens, két diplomás ápoló és több szakápoló végzi a betegek ellátását.
A folyamatos szakmai továbbképzést kiemelt feladatnak tartják, ezért szakmai rendezvények, továbbképzések látogatását támogatják.
Szintén sokat adnak az adminisztrációs fegyelemre, amely a minőségirányítás egyik alapkövetelménye. A minőségirányítási rendszer a kockázatok csökkentését, a betegellátás színvonalának javítását szolgálja.
Nagyon összeszokott az urológia ápológárdája, humánus, jó hangulat uralkodik az osztályon, nincsenek felesleges stresszfaktorok, így a betegekre tudják fordítani energiáikat a nővérek. Az orvosi vonalon a közös munka jellemző, nincs szakmai féltékenység az orvosok között: az idősebb tanítja a fiatalabbat, a tudás, a tapasztalatok átadása természetes gyakorlat. Nagy hangsúlyt fektetnek a munka- és környezetvédelemre is az osztályon.
Jobb kapcsolatra törekszenek a háziorvosokkal
Kisebb ágyszámmal, de komfortosabb szobák kialakítását szeretnék megvalósítani az osztályon. Mivel hatalmas fejlődésen esett át az urológia az elmúlt időszakban, jelenleg legfőbb céljuk, hogy ezt a színvonalat tartani tudják.
Nyitni kívánnak a háziorvosok felé, jobb kapcsolatot kívánnak ápolni a betegekkel először találkozó orvosokkal.