Újabb elemekkel bővült a Települési Értéktár

Az Evangélikus Templom, a Pentele híd és Steixner István munkássága is bekerült a Települési Értéktárba, amelyet még 2016-ban hozott létre a közgyűlés. A bizottság feladata a helyi értékeket tartalmazó gyűjtemény létrehozása, legyen szó a város szempontjából meghatározó jelentőségű szellemi termékről, tárgyról,kulturális alkotásról, hagyományról, jelképről vagy természeti értékről. Az értéktárba bekerült újabb, a lakosság által javasolt elemekről Barta Endre, humán ügyekért felelős alpolgármester tartott sajtótájékoztatót közösen Szántó Péterrel az Oktatási, Kulturális és Társadalmi Kapcsolati Bizottság elnökével és Stermeczki András evangélikus lelkésszel az

Utóbbi épület "épített környezet" kategóriában került a TÉB - gyűjteménybe. A templom ünnepélyes alapkő letétele 1993. december 4-én, felszentelése 1996. május 25-én történt. Az épületegyüttes, amely templomtérből, kiállító helyiségből (galéria), ifjúsági házból és parókiából áll, világhírű építészeti alkotás, az Ybl - díjas építész, Nagy Tamás keze munkáját dicséri. Stermeczki András mint mondta: a város közkedvelt közéleti és művészeti tere.


Evangélikus Templom

- Azt gondolom, hogyha az Evangélikus Templomról van szó, akkor nem csak a szakrális élet kap hangsúlyt. A különféle koncertek, előadások, kiállítások, összejövetelek körében is ismert a mi épületegyüttesünk. Nem csak templomról és kulturális összegyülekezési helyről van szó. Ennek az épület együttesnek több helyisége van. Például ahol most ülünk a tojásnak a csírája, ez a kis jurtaház. Ez számos előadásnak, éveken keresztül rovás írás szakkörnek, a Magyarok Szövetsége gyűléseinek, és a SZEM Baráti kör találkozóinak, bibliaóráknak, gyerek foglalkozásoknak helyszínéül szolgált már. A templom fő terme a templom hajója, amely betölti minden várakozáson felüli funkcióját. Az istentiszteleti alkalmakon túl kiváló koncerteknek ad otthont, és abból nyílik a gyülekezeti terem, amelyben jelenleg is van egy kiállítás. Azt gondolom, hogy ez a fajta komplexitás és értékteremtés az elmúlt 25 évben a városunk részévé vált, és sokak számára ismert és örömteli helyévé emelkedett a Dunaújváros Evangélikus Templom épületegyüttese.

A sajtótájékoztatón jelen volt Csongor György újságíró, akinek javaslata alapján a Pentele híd is gazdagítja az értéktárat "épített környezet", illetve "ipari és műszaki megoldások" kategóriákban. Az építmény kapcsán Szántó Péter azt mondta, a híd nem csupán két települést köt össze, a Széchenyi díjjal kitüntetett Nagy Zsolt által tervezett acélszerkezeti híd tulajdonképpen összeköti a Dunántúl egy meghatározó településkörzetét, és a Duna túloldalán az Alföldet.


Pentele híd

Mint azt Csongor György kiemelte: a Pentele híd - a fővárosi hidakat leszámítva -  a legnagyobb kapacitású Duna híd. Az 1682 méter hosszú és 41 méter széles építmény valójában öt különálló acélhíd együttese.

Barta Endre elmondta, a harmadik kiválasztott érték "kulturális örökség" kategóriában Steixner István munkássága, a Steixner Leather Art. Steixner István egyedi, kézzel készített bőr termékeket gyárt. Alkotásai mindegyike teljesen kézzel készül; maga tervezi a mintát, szabja a bőrt, és varrja össze a darabokat. Nemes anyaguknak, aprólékos kidolgozottságuknak és egyedi mintázatuknak köszönhetően valódi értéket képviselnek. István különleges munkáit az elmúlt években 30-nál is több kiállításon és 650 rendezvényen tekinthette meg a közönség.


Steixner István

Az alpolgármester hozzátette: továbbra is várják a lakosság javaslatait, hogy Dunaújváros Települési Értéktára további elemekkel gazdagodhasson.

módosítva
2021. január. 27.

facebook megosztás