Szemészet: magas műtétszám, kiváló műszerezettség

Speciális berendezések, korszerű műszerek segítik a szakorvosok munkáját a dunaújvárosi kórház szemészeti osztályán, ahol széles körű ellátást biztosítanak betegek számára.

Két szakrendelés, az ambulancia, a glaucomagondozás és a gyermekszemészet tartozik a Szent Pantaleon Kórház Kht. szemészeti osztályához, amelyet nem érintett az egészségügyi reform részeként végrehajtott ágyszámleépítés, jelenleg is huszonhárom ággyal működik az osztály. A vizitdíj megszüntetése óta valamelyest megnőtt a járóbeteg-forgalom.

Átlag feletti műszerezettség
A szemészeti osztály 1965 szeptemberében nyílt meg, vezetője dr. Csernák Lajos volt, akit dr. Bíró András követett, majd 2003 ősze óta dr. Sebestyén Margit irányítja az osztály munkáját.
1981-ben indultak az első mikroszkópos szürkehályog-műtétek, majd 1985-ben végezték az első műlencse-beültetést, s később, 1989-ben huszonnyolc, hat év múlva pedig már közel háromszáz (287) implantációt hajtottak végre. 1995-ben bevezették az ultrahangos technikával végzett szürkehályog eltávolításokat, 2003-ban az amnion fedéseket, valamint a szemfelszíni (limbus) rekonstrukciós eljárásokat. 2003 óta a szürkehályog-műtéteket cseppérzéstelenítésben végzik.
Ma is jó felszereltséggel rendelkezik a szemészeti osztály a városi kórházakat nézve. Számos speciális műszer áll az orvosok rendelkezésére a betegek kivizsgálásához, a szükséges műtétek elvégzéséhez.
Két éve országosan is az elsők között vásárolták meg a közel tizennégy millió forintos TOPCON OMS 800 mikroszkópot, amely nélkülözhetetlen a szürkehályog-műtét és műlencse beültetés elvégzéséhez. Ezekhez a műtétekhez használják a Geuder Megatron S készüléket. Az automata kerato-refraktometerek és Ocuscan típusú biometriás készülékek segítségével végzik a szürkehályog-műtétek előtti lencsetervezést, és ezek a berendezések az optikai korrekció kivitelezésében is segítséget nyújtanak.
A glaukóma gondozó munkáját szintén modern eszközök segítik, mint például az Oculus Centerfield és KOWA AP 125 automata perimeterek.
A szemfenéki diagnosztikában Sonomed típusú A és B képes UH-készülék és Canon típusú fluorescein angiographiás készülékkel dolgoznak, a lézeres műtéteket YAG és ARGON gépekkel végzik.

Másfél ezer műtét
2007-ben összesen 1478 műtétet végeztek az osztályon. Az átlagos ápolási idő 2,8 nap volt. 1085 diabeteszes betegen végeztek szűrővizsgálatokat, 386 glaukómás gondozottat láttak el. A gyermekszemészeten évente 3000 vizsgálatot végeznek, ezer ultrahangos szürkehályog-műtétet és hátsócsarnok műlencse-beültetést végeztek, kilencven százalékban cseppérzéstelenítésben. A szemészeti szakrendeléseken és ambulancián tavaly közel húszezer beteg fordult meg.
A szürkehályog-műtéteken kívül végeznek glaucoma ellenes műtéteket, a szem felszíni betegségekben amnion és limbus transzplantációkat, szemhéj plasztikai műtéteket, lézeres beavatkozásokat.
A betegek körében is elismerten türelmesek szorgalmasak az osztályon dolgozók, akiknek munkájáról elismeréssel beszél dr. Sebestyén Margit.
Két üres orvosi állást nem sikerült betölteni, így öt orvos dolgozik a szemészeten, illetve van egy szakorvos, aki fél állásban a gyermekszemészeti rendelést és részben a glaukómagondozást végzi. Az osztály, az ambulancia és a két szakrendelés munkáját tizenegy nővér segíti.

Vitreoretinális sebészetet szeretnének
A szemészeti osztály vezetőjének is vannak elképzelései a jövőre vonatkozóan. Első helyen a vitreoretinális – üvegtest és üveghártya – sebészet irányában szeretnének tovább lépni. Az újabb beavatkozási lehetőséggel a cukorbetegek egy részének, illetve a rövidlátóknak tudnának segíteni. Jelenleg évente legalább hatvan-hetven ilyen betegek küldenek tovább más intézményekbe, miközben a páciensek egy részét – a kevésbé komplikált eseteket – itt helyben is meg lehetne operálni.

Kapcsolódó linkek:
módosítva
2019. október. 25.

facebook megosztás