Átszervezés után

Átvilágítás és átszervezés után – március elsejétől - új struktúrában dolgozik a Polgármesteri Hivatal. Erről és aktuális kérdésekről beszél Dr. Tóth István címzetes főjegyző.

A közgyűlése még a 2003. esztendő végén döntött arról, hogy át kell világítani a hivatalt, és a jelenleginél hatékonyabb munkamegosztást kell kialakítani. Az átvilágítás lebonyolítására a Horizont Holding Rt-t választotta ki a testület. A közgyűlés a január 13-i közgyűlésén, zárt ülésen tárgyalta és elfogadta az átszervezés tervezetét. Ezt követően kezdődött el a hivatalban az átalakítás előkészítése, annak érdekében, hogy március elsejétől már az új struktúrában tudjon működni a szervezet. A leglényegesebb változást bizonyos irodák összevonása jelenti. A teljes, új struktúra a következőképpen alakul: szervezési és jogi iroda, szociális és egészségügyi iroda, oktatási és kulturális iroda, városüzemeltetési és fejlesztési iroda, építésügyi és környezetvédelmi iroda, személyügyi és gondnoksági iroda, koordinációs iroda, pénzügyi és vagyonkezelési iroda, gyámhivatal, okmányiroda, közigazgatási iroda, ifjúsági és sport iroda. Ami az összevont „új” irodákat illeti, a szociális és egészségügyi irodát Bojtorné Nagy Katalin, a pénzügyi és vagyonkezelés irodát Horváth László, az oktatási és kulturálist Dr. Deák Mária, a városüzemeltetési és fejlesztési irodát Berzlánovits Mátyás vezeti márciustól. Az újonnan alakult koordinációs irodát az aljegyző, Dr Hőnigh Magdolna irányítja.

Az átszervezés utáni hivatalról és aktuális kérdésekről Dr. Tóth István címzetes főjegyző beszél.

- Főjegyző Úr! Milyen az „új” hivatal? Talán ma az a legfontosabb kérdés, hogy az átszervezéseknek köszönhetően hatékonyabb lesz-e a hivatali munka?
- A közgyűlés döntése, illetve a vizsgálati anyag kézhezvétele előtt, több hónapja foglalkoztatott az, hogy a vezetői szinteket központosítani kellene. Azért is, mert a hivatal működésének az egyik problémája a belső információáramlás akadozása, lassúsága. A vizsgálat abban erősített meg, hogy valóban szükséges az átszervezés. Nem pont abban a formában amelyet az átvilágító leírt, hiszen személyi kérdésekre is figyelemmel kellett lenni. Ön azt kérdezte, hogy hatékonyabb lesz-e a munka? Én azt gondolom, hogy igen. Ebben a szervezeti struktúrában olyan vezetők kaptak új feladatokat, akik alkalmasak az adott ágazatok kapcsán jelentkező munkák végrehajtására. A gazdasági ágazatoknál egy kézbe kerültek azok a szervezetek amelyek egybetartoznak. Ilyen például a városüzemeltetés és a beruházás, vagy a pénzügy és a vagyongazdálkodás. Az előző struktúra kibírt 15 évet, szerintem a jelenlegi is stabilizálni fogja a hivatal működését.
- A jövőt illetően lesznek-e még változások?
- Maga az elfogadott előterjesztés is tartalmazott olyat, amit a hivatal tervez megtenni. A számítástechnika területén szükségessé váló változásokat éppen a napokban egyeztettük Kovács Zoltánnal, aki ennek hivatali felelőse. Stratégiai informatikai tervekről, éves feladatokról tárgyaltunk. A tervezés során figyelembe fogjuk venni az átvilágítás ide vonatkozó megállapításait. A jövő kérdéséhez tartozik az is, hogy hangsúlyt szeretnénk fektetni a fiatalításra. Amennyiben a közgyűlés bizonyos számítástechnikai fejlesztésekre forrást biztosít, akkor további létszám leépítésekre kerülhet sor.
- Ön hogyan fogalmazná meg, mi ennek a hivatalnak az erőssége?
- Szerintem sokat köszönhet a hivatal a köztisztviselői, ügykezelői és fizikai állományának, az itt dolgozóknak. A személyi adottságokkal szorosan összefügg, hogy a hivatal nyitott az új megoldásokra. Csak egy példát említenék, az országban az elsők között vezettük be az ISO rendszert, ami mára, sok-sok munka után sorozatos elismerésekben részesül.
- Ha erősségről beszéltünk, akkor illik a gyengeségekről is!
- Nyilván van ilyen is, de ezt objektív körülményekkel magyaráznám. Egy karcsú, karcsúsított létszámmal kell ellátnunk a folyamatosan bővülő feladatainkat. Többek között két hetente a közgyűlést döntési helyzetbe kell hoznunk. Ez egy hatalmas önkormányzati feladat, ami miatt a dolgozók folyamatos időveszteséggel küszködnek. „ISO”kifejezéssel élve ez időnként nem megfelelőséghez vezet. De ez nem igazán gyengeség.
- És gyengeségnek számít a Fejér Megyei Közigazgatási Hivatal határozata, mely a fűtőerőművekkel kapcsolatban született?
- Az önkormányzat több tízezer döntést, határozatot hoz évente. Jelenleg eltérő szakmai álláspont alakult ki az I. fokú építésügyi hatóság és a közigazgatási hivatal között. Az én szakmai álláspontom szerint – az ügy fajsúlya miatt a hivatali szakeberek véleményére is alapozva – az I. fokú építésügyi hatóság nem hozhat intézkedést addig, amíg jogerős bírósági döntés nem születik az ügyben. A II. fokú építésügyi hatóság ezt másképp látta, ezért a Székesfehérvár MJV Jegyzőjének adta az intézkedési jogkört. Szeretném azt is hangsúlyozni, hogy ilyen eltérő szakmai álláspont nem ritka, nem egyedi a hivatali életben. Ha azt nézem, hogy sok államigazgatási határozat születik és ezeknek csak elenyésző százalékát változtatja meg a II. fokú építésügyi hatóság, akkor a hivatal államigazgatási tevékenysége jó színvonalúnak mondható. És ezt nem én állítom, hanem korábbi vizsgálatok megállapításai, melyek a hivatalunk működését elemezték.
- Maradjunk ennél a konkrét ügynél. Ha ma újra dönthetne, másként tenne?
- Nem. Az ügy érdemét tekintve nem változott az álláspontom. Az I. fokú hatóság – általam is elismert – hibái után levontuk a megfelelő, illetve szükséges konzekvenciákat. De ezek nem érdemi kérdések.
- Önt most sokan támadják...
- Az életemet és a helyzetemet a vaskohászathoz tudnám hasonlítani, időnként konjunktúra, aztán dekonjunktúra, illetve a kettő között bizonyos ciklikusság figyelhető meg. Kétsége ne legyen senkinek, most a dekonjunktúra időszakát élem meg. Az utóbbi időben át kell élnem bizonyos támadásokat, időnként személyesen is hallva, sőt nem ritkán ezek nemtelen kifejezésekkel is párosulnak. Tudomásul kell vennem, És tudomásul is veszem, hogy az általam végzett munka és a személyem is támadások célpontja lehet. A munkámban és az életemben is alapelvnek tekintem, amit Mindszenty bíboros mondott börtönéből kiszabadulva, amikor a forradalomról kérdezték. Csak annyit mondott: előbb tájékozódom. Én e szerint végzem a munkám. Mielőtt döntök megkérdezem mások véleményét, természetesen azokét, akik véleményére adok.

módosítva
2019. október. 25.

facebook megosztás