SÁNDOR FRIGYES DÍJ
A Sándor Frigyes Zeneiskola égisze alatt működő Dunaújvárosi Szonáta Zeneművészeti Alapítvány, Dunaújváros és térsége zenei életében végzett kiemelkedő munka, teljesítmény elismerésére díjat alapít. A díj adományozására bármely személy, illetve közösség tehet javaslatot. A javaslatot április 13-ig írásban kell eljuttatni Moravecz Attilához, a kuratórium elnökéhez (Sándor Frigyes Zeneiskola, Dunaújváros, Bartók Béla út 6/a). A borítékra kérjük ráírni: Sándor Frigyes Díj.
A díj a zeneiskola névadójáról, Sándor Frigyesről kapta a nevét.
Sándor Frigyes 1905. április 24-én született Budapesten. Hegedűművész, karmester, pedagógus. A Budapesti Zeneművészeti Főiskolán Mambriny Gyulánál és Waldbauer Imrénél tanult. 1926-tól a Budapesti Ének- és Zenekar-egyesületben hangversenymesterként, majd 1933-tól segédkarmesterként tevékenykedett. Az aktív hangszerjátékról karbántalmai miatt fokozatosan le kellett mondania. A harmincas évek derekán már elismert karmesterként számos együttest (pl. a Magyar Női Kamarazenekart) dirigált. Elsősorban a barokk zene, Haydn és Mozart, valamint századunk magyar muzsikájának bemutatását szorgalmazta, hazánkban elsőként adta elő Bartók 1939 nyarán írott vonószenekari Divertimentóját. 1945 után a Székesfővárosi Felsőbb Zeneiskolában és a Nemzeti Zenedében hegedűt és kamarazenét tanított. 1949-ben Járdányi Pál, Rényi Albert és Szervánszky Endre közreműködésével 5 kötetes Hegedűiskolát adott közre, amelyben a kodályi és a népdalon alapuló pentaton melodika játékmódját elsőnek publikálta az alapfokú oktatás számára. Ugyanebben az évben az újonnan megalakult Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola igazgatójává nevezték ki. Karmesteri tevékenységét ez idő tájt sem hagyta abba; az intézmény ének- és zenekarával számos produkciót adott elő. 1958-75 közt a Budapesti Zeneművészeti Főiskolán tanított kamarazenét. 1963-ban szervezte meg tanítványaiból a Liszt Ferenc Kamarazenekart, amelynek 1979. június 1-én bekövetkezett haláláig művészeti vezetője maradt. Iskolánk 1995. április 24-én vette fel Sándor Frigyes nevét.
A díj évente egyszer, két díjazottnak kerül kiadásra, a zenei életben kiemelkedő teljesítményt nyújtó egy felnőtt és egy gyermek számára.
A felnőttnek odaítélt díj, a "Sándor Frigyes Emlékérem", s annak adható, aki Dunaújváros és kistérsége zenei életében hosszú idő óta kiemelkedő teljesítményt nyújt(ott), mint kórusvezető, általános-vagy középiskolai énektanár, zeneiskolai tanár, illetve amatőr előadóművész, valamint tevékenységével öregbíti a város hírnevét, elismertségét jelentős mértékben gyarapítja, gyarapította. Ugyanakkor az alkotó légkör kialakításában és fenntartásában jelentős szerepet játszik, játszott. Az emlékérem odaítélésével tehát egy hosszabb életszakasz során bizonyított értékes munkásság kerül elismerésre.
Az emlékérem, amely Móder Rezső alkotása, egy 85 mm átmérőjű és kb. 8 mm vastagságú bronz plakett. Ennek első oldalán Sándor Frigyes domborművű arcképe, és a díj megnevezése, a hátoldalon a díjat alapító Szonáta alapítvány logója látható.
Az emlékérem mellé oklevél kerül kiadásra, amely a díjban részesülő nevére szól, s megnevezi azt a tevékenység, amelynek ellátása során a kitüntetett kiemelkedő teljesítményt nyújtott.
A gyermekeknek adományozott "Sándor Frigyes Díj" annak adható, aki a kimagasló zenei munkát végez, aktívan részt vállal a zenei életben.
A Sándor Frigyes díj kitüntetettje tárgyjutalomban részesül - amely Móder Rezső alkotása, egy 85 mm átmérőjű és kb. 8 mm vastagságú ezüstözött plakett, valamint ezzel együtt egy olyan oklevél kerül átadásra, amely a díjban részesülő nevére szól, s megnevezi azt a tevékenységet, amelynek ellátása során a kitüntetett kiemelkedő teljesítményt nyújtott.
Mindkét díj pénzjutalommal jár együtt, amelynek összege az első fokozat esetében 50.000 Ft, a második fokozat esetében 25.000 Ft.
A Sándor Frigyes díjat évente egy-egy személy kaphatja meg, és bárki, aki a díj megszerzésére jogosult, csak egy alkalommal részesülhetnek a kitüntetések első, illetve második fokozatában.
A kitüntetések felterjesztésére, indoklással és a javasolt fokozat megjelölésével együtt minden évben, a díj átadását megelőzően 30. napig van lehetősége a kistérség lakóinak. A felterjesztésekről az alapítvány kuratóriuma együttesen, szavazattöbbséggel dönt. Szavazategyenlőség esetén a kuratórium elnökének szavazata dönt.
A díj adományozására bármely személy, illetve közösség tehet javaslatot. A díjat egy személy csak egyszer kaphatja meg.
A javaslatnak tartalmaznia kell a díjra méltónak tartott személy nevét, címét, a tevékenységének általános ismertetését, továbbá az elismerni kívánt tevékenység méltatását.
A javaslatot április 13-ig írásban kell eljuttatni Moravecz Attilához, a kuratórium elnökéhez (Sándor Frigyes Zeneiskola, Dunaújváros, Bartók Béla út 6/a)
A borítékra kérjük ráírni: Sándor Frigyes Díj
A díjat 2012. április 27-én, 18 órakor a Sándor Frigyes hét záró momentumaként, Sándor Anna, Sándor Frigyes lánya, a díj fővédnöke adja át ünnepélyes keretek között. A rendezvény a Bartók Kamaraszínház és Művészetek Házában lesz, fellép a Liszt Ferenc Kamarazenekar.