(H)ARCOK. DUNAÚJVÁROSI MŰVÉSZEK - Mészáros Edit festőművész pályáját ifj. Koffán Károly és Zoi Florosz mutatja be

(H)ARCOK. DUNAÚJVÁROSI MŰVÉSZEK / Mészáros Edit festőművész pályáját ifj. Koffán Károly és Zoi Florosz mutatja be. Időpont: 2013. június 27. csütörtök, 18 óra. Helyszín: Kortárs Művészeti Intézet - Dunaújváros. MÉSZÁROS EDIT festőművész- Képes előadás.

  A XX. századra kulturális horizontunk minden korábbinál tágabbra nyílt. Egyre többet tudunk eleink viszonyáról az Őket körülvevő világgal, és szinte nem maradt a földön látókörünkön kívül eső nép - és azok kultúrái. A hagyomány és újraértelmezés rendkívüli sokfélesége közt választhatunk. Edit egyszerre kereste a megnyugtató biztonságot és a belülről fakadó dinamizmust, magában a táncban és ábrázolásában. Az ortodox keresztény ikonográfia és a Cézanne-nak tulajdonított kubizmus együttes értelmezése érződnek képein. Tánc-ábrázolásaiban pedig Marcel Duchamp statikussá transzformált mozgáselemzéseit mondhatjuk természetes rokonainak. Különös jelentőségűek csendéletei, amelyek furcsa kultúrahordozó elemeket társítanak egymáshoz. A világ művészetét bemutató könyvek társulnak népművészeti edényekhez és régészeti leletekhez. Edit nem választ egyet-egyet a lehetőségek közül, hanem magát a választás gazdag lehetőségét, sőt, a világkultúra részeinek szintézisét emeli mondandója lényegévé.  
Mészáros Edit főként – franciás szellemességgel – az egyszerű színes ceruzát  választja eszközül képeihez. A kis méretben is hallatlan részletgazdagságot csak így valósíthatta meg csendéleteiben, szobabelsőt és tájakat idéző munkáiban. Valósággal önálló életet élő kis egyenes, vagy a szépírás  szabályainak is megfelelő összetett görbéivel a bizánci ikonfestészet belső fegyelméhez, kikristályosított kánonokhoz való ragaszkodást társítja rendteremtő, kubisztikusan modern világához. Maga vall erről, amikor képeiben szerves részként – mint csendéleti tárgy – ikonok jelennek meg. A gótikus üvegablak világító erejével tüzelő színekben a Máriát a Gyermekkel idéző ikonrészletek mellé férjének különös, szoborigényű kerámiái társulnak munkáiban.

A mindent egybevető szelíd szemlélődés és a megvalósítás szerves egységéből a családi érzés szentséggé emelt, rokonszenves melege árad.

ifj. Koffán Károly festőművész (1991)

A sorozatról

Az Újpart Egyesület vetítéssel egybekötött beszélgetéssorozata keretében dunaújvárosi képző- és iparművészek beszélnek önmagukról, művészetükről, életpályájukról. Az érdeklődők minden hónapban első kézből ismerkedhetnek meg egy-egy helyi alkotó munkásságával, inspirációival.

Reményeink szerint az érdekesnek ígérkező egyéni történetekből kirajzolódik a dunaújvárosi művészek és így az egész szcéna jelenlegi helyzete, a művészpályában, alkotói életformában
rejlő lehetőségek és nehézségek. Ugyanakkor megismerhetjük a képzőművészek Dunaújvárossal kapcsolatos ötleteit, elképzeléseit; megtudhatjuk, hogy miként profitálhatna városunk az itt élő alkotók munkásságából, kreativitásából.

A díjtalan rendezvényre minden érdeklődőt szeretettel várunk.

A Kortárs Művészeti Intézet – Dunaújváros fenntartója a Modern Művészetért Közalapítvány, amelyet Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata alapított.

módosítva
2013. június. 25.

facebook megosztás