I. Projekt előkészítés
Megvalósíthatósági Tanulmány elkészítése
II. Projektmegvalósítás
Helyi klímastratégia kidolgozása helyi önkormányzatok részére
A helyi klímastratégia egy olyan dokumentum, mely megfogalmazza mindennapjaink környezeti problémáit, veszélyeit, felhívja a figyelmet a helyi értékeinkre és azok védelmére, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, megelőzés fontosságára szemléletformálási programokkal és azok megvalósíthatóságával. A stratégiaalkotást megelőzően lakossági kérdőíves felmérést végzünk. A megalkotása során harmonizáljuk a Fejér Megyei és az Országos klímastratégiával, célunk, hogy minél szélesebb körben népszerűsítsük és elfogadtassuk a helyi közösségekkel. A megvalósítás során workshopokat és ötletbörzéket tartunk.
A vírushelyzetre való tekintettel a célcsoport elérését elsősorban online módon kívánjuk megoldani, melyet a város honlapján követhetővé tesszük.
Klímakonferencia
Előadások megrendezése a klímavédelem tudományos, elméleti és gyakorlati kérdéseiről. Meghívottaink az ELTE, OMSZ, meteorológiával és klímakutatással foglalkozó előadói, DUE előadók, önkormányzati és vállalati előadók.
Klímavédelmi előadás
A Dunaújvárosi Egyetem által szervezett, minden évben megvalósításra kerülő Kutatók Éjszakája rendezvényhez kapcsolódóan klímavédelemmel kapcsolatba hozható kísérleteket bemutató előadás lebonyolítását tervezzük.
Zöld Nap klímavédelmi szekció
A program a Dunaújvárosi Egyetem Tudományos Hét c. rendezvényének keretein belül valósul meg. Témája a klímavédelem, klímatudatosság fogalomkörét célozza meg interaktív kiállítással és rövid bemutatókkal. Plenáris ülésen klímavédelemről szóló előadás neves előadóval, a szekcióüléseken önálló klímavédelmi szekció meghirdetése.
Klímavédelmi konferencia
A helyi klímastratégia részeredményeiről, állásáról az elkészült klímastratégia ismertetése konferencia keretében. Helyi „Klímavédelmi Szabadegyetem” a DUE Mindenki Egyeteme mintájára.
Klímavédelmi pályázat
Illusztrált pályaművekre pályázat meghirdetése, melyet szakmai zsűri döntése alapján értékelnek és díjaznak.
A vírushelyzetre való tekintettel a pályaműveket elektronikus úton fogadjuk és értékeljük.
Rajz –és plakát és/vagy fotópályázat
Az résztvevők érintettjei általános iskolák, középiskolák. A legszebb művek díjazásban részesülnek, melyekből időszakos vagy állandó kiállítást rendezünk.
Megvalósítás szintén elektronikus úton történik.
Jó gyakorlatok a klímatudatos életmód terén
Az Egyetem „P” épülete passzívházként működik, melyet a szemléletformálás egyik lehetséges jó gyakorlataként kívánunk bemutatni a lakosság számára.
A jelenlévők a passzívház működéséről interaktív kiállítást tekinthetnek meg, ingyenes tájékoztató füzetekben hasznos információkkal szolgálunk az otthon, saját életünkben alkalmazható klímavédelmi rendszerekről. A bemutató során és a tájékoztató füzetekben szereplő információk alapján a jelenlévők tesztet tölthetnek ki, a teszt kitöltését ajándékkal jutalmazzuk.
Városi Interaktív Klímavédelmi akciónap
Városi interaktív klímavédelmi akciónap megrendezése. Célcsoport a fiatal korosztály, akiket mozgásra kívánunk ösztönözni vetélkedővel, klímavédelmi totó kitöltésére kérjük fel a résztvevőket.
A résztvevők előzetesen a klímavédelemhez/környezetvédelemhez kapcsolódóan saját készítésű plakátokat vagy hulladékból készült ötletes szemléltető eszközök fényképét, leírását küldhetik meg.
A plakátokat/kiállítási tárgyakat díjazzuk.
„A klímavédelem házhoz megy” klímavédelmi napok
Oktatási és nevelési intézményekben klímavédelmi napok megrendezése.
III. Horizontális elemek
- horizontális tevékenységek (esélyegyenlőségi és fenntarthatósági vállalások)
- projekttel kapcsolatos tájékoztatás és nyilvánosság biztosítása (honlap stb.)
- esélyegyenlőség biztosítása
Az egyes helyszíneken tájékoztató anyagok, ingyenes kiadványok, plakátok, tesztek, totók, menetlevelek, kérdőívek kerülnek kihelyezésre.
Rendezvényeikről bővebb tájékoztatást találhatnak a honlapon, a helyi közéleti hetilapban, tv- és sajtó médiumokban.