fő tartalom

Megváltozott a szociális ellátások rendszere, a járásokhoz került az aktív korúak ellátása

Hírkép: Megváltozott a szociális ellátások rendszere,  a járásokhoz került az aktív korúak ellátása

A pénzbeli és természetbeni szociális ellátások rendszere 2015. március 1-jétől jelentősen átalakul, a járási hivatalok hatáskörébe kerül az aktív korúak ellátása. Az állam és az önkormányzat segélyezéssel kapcsolatos feladatai különválnak. A legfontosabb tudnivalókról tájékoztatta a médiát dr. Petrin László, a Fejér Megyei Kormányhivatal főigazgatója és dr. Tanárki Gábor igazgató, Takács Jánosné dr., a kormányhivatal szociális és gyámügyi hivatalának vezetője, Dancs Norbert, a Székesfehérvári Járási Hivatal vezetője, dr. Kovács Péter, a Dunaújvárosi Járási Hivatal vezetője és Simon János, a Sárbogárdi Járási Hivatal vezetője.

2015. március 1-jétől az aktív korúak ellátását – foglalkoztatást helyettesítő támogatás, egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatás – is a járási hivatalok állapítják meg a települési jegyzők helyett. A támogatás folyósítását is a kormányhivatalok végzik, minden hónap 5. napjáig. A 2015. február hónapra járó támogatást még a jegyző folyósítja március 5-ig, a március hónapra járó ellátást, április 5-éig már a kormányhivatalok folyósítják bankszámlára vagy postai úton, lakcímre utalással.

Az aktív korúak ellátására irányuló kérelmek, változás-bejelentések benyújthatók:

- a polgármesteri hivatalokban, közös önkormányzati hivatalokban,

- a településen hetente ügyfélfogadást tartó járási hivatali ügysegédnél,

- a kormányablakoknál,

- a járási hivatal munkaügyi kirendeltségénél,

- és a kérelmet elbíráló járási hivatalnál is.

A foglalkoztatást helyettesítő támogatásra való jogosultsági feltételek, illetve a támogatás havi összege (22.800,- Ft) nem változik. Az aktív korúak ellátásán belül megállapított rendszeres szociális segély helyett 2015. március 1-jétől egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatás kerül bevezetésre, vagyis az egészségkárosodott és a gyermekük felügyeletét megoldani nem tudó állás nélküliek a Szociális törvényben foglalt feltételek alapján válhatnak jogosulttá ilyen támogatásra.

A fotón (balról):

Dancs Norbert, dr. Petrin László, Tanárki Gábor, dr. Kovács Péter, Simon János, Takács Jánosné dr.

 

 

 

Azon személyeknek, akiknek rendszeres szociális segély került korábban megállapításra, ezt az ellátást a jegyzőnek kellett február 28-áig felülvizsgálnia, és a feltételek fennállása esetén egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatást kell megállapítania. Amennyiben a felülvizsgálatot a jegyző nem tudta befejezni, úgy azt a járási hivatal végzi el. Az egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatás nem fix összegű támogatás, annak összege függ a támogatásra jogosult személy családjának jövedelmétől.

A megyei kormányhivatalban március 2-án tartott sajtótájékoztatón dr. Petrin László főigazgató kiemelte azt is: nagy a helyi, települési jegyzők erkölcsi felelőssége, hiszen a polgármesteri hivatalok adatbázisok alapján utalja, illetve postázza majd a kormányhivatal az ellátást a jogosultaknak. 

Az államreform keretében az állami feladatok az önkormányzatoktól átkerülnek a járási hivatalokhoz, ez történik a szociális ellátórendszer esetében is -– vont párhuzamot dr. Tanárki Gábor, a kormányhivatal igazgatója. Takács Jánosné dr., a szociális és gyámhivatal vezetője arra hívta fel a figyelmet: a foglalkoztatást helyettesítő támogatás és az egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatások esetében nem csak az „egy fogyasztási egységre eső jövedelmet” kell vizsgálniuk, hanem a vagyoni helyzetet is. A lakás, amelyben az érintett életvitelszerűen él, az nem, de egy drágább autó már vagyontárgynak számít.

A fehérvári járási hivatal két munkatársat két hónapra „kölcsön kap” a fehérvári önkormányzattól, hogy zökkenőmentes legyen az átállás -– mondta el Dancs Norbert hivatalvezető. Dunaújvárosban ugyanazokban az irodákban, ugyanazok a szakemberek várják az ügyfeleket, mint eddig. Tudtak átvenni dolgozókat ugyanis a városi polgármesteri hivataltól, anélkül, hogy létszámot emeltek volna -– jelentette ki dr. Kovács Péter hivatalvezető. Sárbogárdon is sikerült feltölteni a járási hivatal üres státuszait, és átalakították az ügyfélfogadási időket –- tájékoztatott Simon János hivatalvezető.

A sajtótájékoztatón elhangzott: a Székesfehérvári Járásban 1657, a Dunaújvárosi Járásban 1815, a Sárbogárdi Járásban 1379, Fejér megyében összesen 7341 aktív korú ellátottról gondoskodnak. Felhívták a figyelmet arra is: azok a közfoglalkoztatottak, akiknek a szerződésük február 28-án lejárt, március 6-áig keressék fel a munkaügyi kirendeltséget.

Aktív korú ellátottak Fejér megyében

(2015. 01. 15.)

Járási Hivatal

Aktív korú ellátott

 

Bicske

536

Dunaújváros

1815

Enying

670

Gárdony

300

Martonvásár

705

Mór

279

Sárbogárd

1379

Székesfehérvár

1657

Fejér megye összesen

 

7341

 

- Fejér Megyei Kormányhivatal -

  • Létrehozva: 2015. március 5.