fő tartalom

Szorul a hurok a Pomázi-cégek körül

Hírkép: Szorul a hurok a Pomázi-cégek körül

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal után a Fejér Megyei Kormányhivatal is megerősítette, hogy a DVCSH Kft. nem rendelkezik engedéllyel. A Kormányhivatalhoz több fogyasztó is panasszal élt a DVCSH jogosulatlan számlái miatt, álláspontjuk szerint azonban a „szolgáltatást nem nyújtó, ugyanakkor számlát kibocsátó gazdálkodó szervezettel szemben” a Kormányhivatal nem jogosult eljárást folytatni. A sok információ és történés közepette most összefoglaljuk az eddig történteket.

Február első hétvégéjén a DVCSH a város jelentős részében karbantartásra hivatkozva korlátozta a fűtést, óvodákat, bölcsődéket zárt ki a szolgáltatásból. Az önkormányzat már akkor jelezte: elfogadhatatlan számára, hogy a DVCSH a fűtési időszakban korlátozza a fűtést. A botrányos eset miatt a Sárbogárdi jegyző és az Energiahivatal is vizsgálatot folytatott, mindkét hatóság azt állapította meg, hogy a DVCSH törvénytelenül járt el.

Ennek a vizsgálati jelentésnek a birtokában döntött úgy a város vezetése, hogy április végén felmondja a DVCSH-val való szerződést. Az tehát, hogy hirtelen, átgondolatlan lépés született volna, nem fedi a valóságot, hiszen a felmondásra majdnem három hónappal a fűtéskimaradás után került sor, miután a hatósági vizsgálat is megerősítette a DVCSH szabálytalan eljárását.

Az Energiahivatal ezt követően elvette a DVCSH Kft. szolgáltatási engedélyét és az állami tulajdonú MVM OTSZ-t jelölte ki helyette. Nekik július 1-jén kellett volna átadnia a DVCSH-nak a szolgáltatást, ezt azonban a Pomázi-cég megtagadta. Ez azért is érdekes, mert az a székesfehérvári ítélet, amire a DVCSH most nap, mint nap hivatkozik, csak július 6-án született, vagyis 5 nappal később, mindenképpen érthetetlen tehát, hogy július 1-jén miért nem adták át zökkenőmentesen a szolgáltatást.

Mivel a DVCSH ellenállása miatt az MVM nem tudott mit kezdeni a helyzettel, az Energiahivatal a DVG Zrt.-t jelölte ki szolgáltatónak, akik augusztus elején át is vették a szolgáltatáshoz szükséges hőközpontot a DVCSH-tól, amit azóta is a DVG üzemeltet.

Szorul a hurok a Pomázi-cégek körül

Ma már talán minden dunaújvárosi tudja, hogy a szolgáltató nem termel energiát, azt csupán megveszi a termelőktől és eljuttattatja a fogyasztókhoz. Dunaújvárosban azonban jól tudjuk, hogy a termelők is Pomázi Csaba kezelésében voltak, ezek az ominózus gázmotoros erőművek, amelyek körül már az előző ciklusban komoly anomáliák alakultak ki, miután kiderült, hogy az ott lévő vagyont a Pomázi-cégek az önkormányzat tudomása nélkül kivitték a cégből. Ez milliárdos nagyságrendű kárt okozhatott a városnak.

A DVG-vel az erőműveket üzemeltető Pomázi-cégek nem voltak hajlandók együttműködni, zavaros cégügyleteik miatt milliárdos kvótatartozást halmoztak fel, miközben még ügyvezetőjük sem volt. Ezért az Energiahivatal szeptember 15-el az erőművek működtetését is a DVG Zrt.-re bízta. A Pomázi-csoport azonban ezt sem volt hajlandó zökkenőmentesen átadni, sőt működésképtelenné tették azokat és ismét karbantartásra hivatkoztak.

A rendőrség azonban a Pomázi-cégek más telephelyein lefoglalta a kiszerelt alkatrészeket, a DVG Zrt. szakemberei pedig ismét működőképessé tették az erőműveket és október közepén el is indították azokat.

A Pomázi cégek tehát semmilyen szolgáltatást és semmilyen termelést nem végeznek, a számlákat azonban ennek ellenére kibocsájtják és fenyegetik a városlakókat. Az önkormányzat továbbra is arra hívja fel a figyelmet, hogy senki ne fizessen nekik. Az ügyben feljelentés is történt, a rendőrség pedig elrendelte a nyomozást.

  • Létrehozva: 2021. november 15.