fő tartalom

Gondozni kell a növényeket, locsolni és karbantartani

Hírkép: Gondozni kell a növényeket, locsolni és karbantartani

Nem esik az eső és nem nő a fű, de ezzel párhuzamosan ki is szárad nagyon sok növény. Ez pedig azt jelenti, hogy nem kell annyi füvet vágni, viszont locsolni igen. A vízelvezető csatornák tisztítása és karbantartása is most időszerű.

Ha hideg van, akkor melegebbet akarunk és fordítva, ha esik, akkor meg az a baj, szóval soha nincs jó idő. Akárhogy is, most egészen biztosan eshetne néhány napig az eső, mert szárazság van.

Szárazság van, locsolni kell!

Ezen a nyáron nem a fűnyíróktól hangos a város, ugyanis eső hiányában alig nő a fű, de láthatóan más növények is megsínylik a szárazságot. Mit tehetünk? Az egyébként roppant egyszerű kérdést Mészáros Lászlónak, a GESZ erdészeti és parkfenntartási vezetőjének tettük fel:

– A fű valóban nem úgy nő most, mint szokott, nekünk viszont sokkal jobban kell locsolnunk a fákat, a cserjéket, a virágokat és közben pedig gallyaznunk kell az elszáradt ágakat, ráadásul végeznünk kell a nyári a karbantartásainkat is. Nagyon sok csapadék hiányzik a talajból és ez látszik a növényeken is. Ennek a löszös területnek nagyon rossz a vízgazdálkodása, ami leesik, az hamar el is tűnik. Nagyon sok fánk pusztul el. Amennyit tudunk locsolunk. Én kérném is a városlakókat, ha el lett ültetve egy facsemete a környékükön, vagy van egy virágágyás a közelükben, egy bokor, egy cserje, ami az elmúlt időszakban lett ültetve, akkor locsolják meg egy vödör vízzel. Mi mindenhova nem tudunk odaérni, mert rengeteg a zöldfelület a városban. A növényeknek nagyon sok a 40 fok körüli hőmérséklet. Sokszor azt tapasztaljuk, hogy még locsolás mellett is elpusztulnak a növények, mert egyszerűen hőgutát kapnak. 

Gondozni kell a növényeket, locsolni és karbantartani

A csatornákat is tisztítani kell

A városban több tíz kilométer hosszúságban futnak a közmű csatornák, amik a lezúduló esővizet hivatottak összegyűjteni és a Dunába juttatni. Ezeknek a csatornáknak a tisztítása is városi feladat. Most, amikor lassan a feledés homályába vész, milyen amikor egyáltalán esik, kicsit fura erről beszélni. De persze kell. Mezei Zsolt városüzemeltetési alpolgármester szerint ebben a száraz időben könnyebb is takarítani ezeket, a várost átszelő csatornarendszereket:

– Dunaújváros löszre épült, műszakilag nagyon fontos, hogy a keletkezett csapadékvizet el tudjuk vezetni. Ha ez nem történne meg jól, abból akár baj is lehetne különböző bemosódások formájában. Dunaújvárosban nagyon sok olyan közmű csatorna van, ami látszik, vagy éppen nem látszik.  Három évvel ezelőtt a kormány a vízi társulatok kezéből kivette ezeket a feladatokat és az önkormányzatoknak adta, nyilván forrás nélkül. Persze a csatornákat működőképesen tartani nem csak jogszabályi feladat, hanem elemi érdek is. Az itt látható csatornaszakasz nagyjából Újtelep és Óváros csapadékvizeit hozza be ebbe a csatornába, innen folyik a Lebuki patakba, majd a Dunába. Itt most végeztünk felújítási, karbantartási munkálatokat és persze ki lett takarítva az egész. Tudom, hogy nem egy látványos munkáról beszélek, de higgyék el, ettől ez még nagyon fontos.

A csatornarendszerek, patakok tisztításának nagyjából a fele elkészült már, a munkálatok folytatódnak tovább.

 

  • Létrehozva: 2024. augusztus 9.