fő tartalom

Döntés a bölcsődei férőhelyekről

Hírkép: Döntés a bölcsődei férőhelyekről

Dunaújváros Megyei Jogú Város Közgyűlésének döntése szerint 2005. szeptember 1-jétől a bölcsődei férőhelyek száma 60 férőhellyel csökken. A feladatellátást a jövőben 5 tagintézmény biztosítja.

Dunaújváros Megyei Jogú Város Közgyűlése egy korábbi határozatában utasította az egészségügyi és szociális bizottságot, hogy tegyen javaslatot a bölcsődék gazdaságosabb működését elősegítő intézményi struktúrára és annak létszámigényére.

A bizottság javaslata kialakításánál megvizsgálta és figyelembe vette:

- a telephelyek városon belüli elhelyezkedését, műszaki állapotukat,
- a bölcsődék jelenlegi férőhelyszámát, a tagintézmények feltöltöttségi és kihasználtsági mutatóit,
- a demográfiai adatok közül a város lélekszám változási adatait, az el- és beköltözések tendenciáit, ennek kihatását, a lakosság korösszetételét, a szülőképes korcsoportok nagyságát, férfiak és a nők arányát, a születések számát, tendenciáját,
- a szakmai jogszabályok előírásait, az Országos Család- és Gyermekvédelmi Intézet módszertani levelét,
- a foglalkoztatottak számát, ezen belül a szakmai és egyéb álláshelyek számát,
- a szolgáltatás normatív támogatásának összegét, az intézményi térítési díj és egyéb bevételét, az önkormányzati finanszírozás összegét.

Megállapítások:
A bölcsődei tagintézmények városon belüli elhelyezkedése biztosítja, hogy azok tömegközlekedési eszközökkel gyorsan, könnyen megközelíthetőek a város egész területéről. Többségük a tágan értelmezett belvárosban található. Korábbi intézménymegszüntetések miatt, pl. a Kertvárosban, Béke I. városrészben bölcsődei tagintézmény már nincs. A teljes Béke városrész, Óváros, Újtelep, Kertváros kiszolgálására a Makk Marci bölcsőde alkalmas és képes férőhelyszáma alapján. Az épületek között a szocreál típusút és a pavilonos rendszert képviselőket egyaránt megtaláljuk. A stílusbeli eltérésekből adódóan az előbbiek két, az utóbbiak egyszintűek. A feladatellátás az egyszintű tagintézményekben könnyebben, biztonságosabban megszervezhetők, korszerűbbek, ennek ellenére a szülők többsége a szocreál típusú bölcsődéket részesíti előnybe. A bölcsődék műszaki állapota az elmúlt években romlott, mely a felújítás hiányára, a minimális karbantartási lehetőségre vezethető vissza. A legrosszabb műszaki állapotba a Zalka Máté utcai Napfény Bölcsőde került. Balesetveszélyesek az ablakok, a tető beázik, a világítótestekbe befolyó víz baleset- és életveszélyes. Rossz a kerítés állapota, az épület 1-es pavilonjában hiányzik a gyermek WC. Az évek óta jelzett, de elmaradt felújítások, fejlesztések miatt az épület további üzemeltetése jelentős ráfordításokat igényelne Szinte minden bölcsődére jellemző, hogy az udvaron fémmászókák kerültek elhelyezésre, melyek korszerűbbre történő cseréjéről 2008-ig a fenntartónak gondoskodnia kell. Tagintézményeink a fenti problémáktól függetlenül jelenleg határozatlan időre szóló működési engedéllyel rendelkeznek. A mutatószámokból megállapítható, hogy a bölcsődékbe beíratott gyermekek száma 2003 évhez képest 2004 évben kismértékben nőt (364 főről 376 főre), azonban a gyermeklétszám nem éri el a 2002 évit, attól 23 fővel kevesebb. A kihasználtsági adatok gyakorlatilag változatlanok, a mutató 71-72 % között mozog (252 fő) éves statisztikai átlagban. Jelenleg a legkevésbé feltöltött és kihasznált bölcsőde a 100 férőhelyes Makk Marci, amely a Béke városrészben található. Havi kihasználtsági mutatója 2004 évben 43,7 % és 84,4 % között mozog, 2004 évben átlagos kihasználtsága 60,63 % volt. Összegezve megállapítható, hogy az éves és a havi kihasználtsági mutatók a szolgáltatásban kapacitástöbbletet mutatnak.

Mindezeket figyelembe véve, Dunaújváros Megyei Jogú Város Közgyűlése 2005. szeptember hó 1-jétől a bölcsődei férőhelyek számát 60 férőhellyel csökkentette, a bölcsődei férőhelyek számát 2005. szeptember 1-jétől 290 férőhelyben határozta meg. A feladatellátást a BID önkormányzati intézménye 5 tagintézményében biztosítja.

  • Frissítve: 2019. október 25.
  • Létrehozva: 2005. február 14.