fő tartalom

Labdarúgás - Szeptemberre elkészül az új pályatest

Hírkép: Labdarúgás - Szeptemberre elkészül az új pályatest

A régi gyepnek már nyoma sincs a Dunaújvárosi Stadionban. A világítás és az eredményjelző kiépítése után, május 26-án a játéktér, a pályatest megújítása is elkezdődött. A nettó 169 millió forintos fejlesztés a szerződés szerint 120 napig tart- tudtuk meg beruházás menedzserétől, Csomor Sándortól. http://dunaujvaros.com/hirek/201506/labdarugas_szeptemberre_elkeszul_az_...

-  A munkálat az időarányos tervhez viszonyítva jó ütemben halad, így az is előfordulhat, hogy a négy hónapnyi kivitelezés helyett a füves pálya területe szeptember elsején már labdarúgásra alkalmas állapotban lesz. Addig azonban rengeteg feladatot kell elvégezni. Első lépésként a stadion teljes belső területén, ami közel 7400 négyzetméter, 35-40 centiméter mélyen kiszedték a földet, vagyis a régi pályatestet eltüntették.

Az elmúlt héten megkezdődött az automata locsoló berendezés szerelése, valamint az esővíz elvezetésére alkalmas dréncsövek lefektetésének előkészítése. Ez gépészeti és földmunkálatokat egyaránt jelent. A hét végéig mind a kivitelezési kiírás, mind a vállalkozóval kötött megállapodás szerint el kell jutnunk a vízelvezetéshez szükséges kavicsozásig. Ezt nyomáspróba követi, majd a vízvezetékeket földdel borítják.

Az új pályatest kétirányú bogárháttal rendelkezik majd, hogy a nagymennyiségű csapadék könnyen lefusson róla. Visszahordásra ugyanolyan vastag réteg kerül, mint amit kihordtunk. Ez körülbelül 20 centiméter vízelvezető, vízszűrő paplan rétegből, valamint ugyanilyen vastagságú termőrétegből áll majd, ami humusszal kevert homokréteg lesz. Ez szintén gyorsan átengedi a lezúduló vizet. Erre kerül a 3-5 centiméter vastagságú gyepréteg.

A kiépülő rendszer mennyire lesz korszerű?

- A nyugat-európai stadionokban található, a FIFA előírásainak megfelelő minőségű pályatest készül el Dunaújvárosban. Ez konkrétan azt jelenti, hogy a pályatestnek a gyorsan lezúduló vizet tudnia kell elvezetni. Kiépítésre kerül az automata öntözőrendszer, valamint az automata fűtés is, amelyet tavasszal vagy ősszel a kevés mennyiségű hó elolvasztásához lehet alkalmazni. A fűtőrendszert két nagyteljesítményű gázkazán működteti majd, melyek a Dunaújvárosi Sportcsarnok kazánházában lesznek elhelyezve.

Mindehhez el kell készíteni azokat a műveket is, melyek az áram felvételhez, vagy az esővíz elvezetéséhez szükségesek. Ezekkel hol tartanak?

- A stadionépítési program elején, 2001-2002-ben a közművek elkészültek. Két homokfogón keresztül fogunk bekötni a csapadékvíz elvezetési rendszerbe. Az áramellátás az ősszel, a világítótestek kiépítésekor elkészült. Tavasszal elkészült az új eredményjelző is.

Vannak-e Magyarországon referenciaként működő, a dunaújvárosihoz hasonló pályatestek?

- Vannak, de mérvadó, tiszta tapasztalatokkal nem rendelkezünk. Ezt arra értem, hogy volt, ahol akadtak problémák, amelyek a felépített rendszer bonyolultságából fakadtak. A pályakarbantartási munkálatokat meg kell tanulni, melyeket több helyen külföldről érkezett szakemberek oktatnak. Bízom abban, hogy mire a mi pályánk elkészül, addigra olyan gyakorlati készségekkel rendelkező magyar karbantartók lesznek, akik kellő esetben segítséget tudnak majd nekünk nyújtani.

http://dunaujvaros.com/hirek/201506/labdarugas_szeptemberre_elkeszul_az_...

  • Létrehozva: 2015. június 12.