fő tartalom

Múltidézés és jövőbe tekintés az államalapítás ünnepén

Hírkép: Múltidézés és jövőbe tekintés az államalapítás ünnepén

Még a kezdetben borongós, esős idő sem tántorította el az ünneplőket, sportolókat az Augusztális rendezvényétől. A Szalki-szigeten már 9 órakor elkezdődtek a sportos programok. Számos foci, kézilabda és röplabda csapat mérkőzött meg egymással a Szent István Kupán. http://dunaujvaros.com/hirek/201508/multidezes_es_jovobe_tekintes_az_all...

A kitelepülő vendéglátósok különféle gasztronómiai kínálattal várták a dunaújvárosi polgárokat A gyerekeket játszóház fogadta. Az Augusztális rendezvényéhez kapcsolódott a Csobbanj Európával elnevezésű országos roadshow. Ennek keretében felállítottak egy ingyenes légvárat és egy EU-sátrat, ahol több ügyességi feladat, illetve Európához kapcsolódó kérdések várták az érdeklődőket. A helyes megfejtésekért természetesen ajándék is járt. A délelőtti megnyitó után kezdetét vette a színpadi program. Ezen a napon mindenki megtalálhatta a kedvére való szórakozást.

Az Augusztális program megnyitója 11 órakor kezdődött Cserna Gábor polgármester köszöntőjével. A magyar államalapítás ünnepe egyaránt alkalmas a múltra való emlékezésre és a jövőbetekintésre- mondta ünnepi beszédében Cserna Gábor polgármester, majd arról beszélt, hogy több mint ezer esztendővel ezelőtt elődeink keresztény és független államot teremtettek. Keresztényt, mert érezték, csak a hitnek van teremtő ereje. Függetlent, mert tudták, a függetlenségében sérült állam nem tudja ellátni legfőbb feladatát.

- Amikor államalapító Szent István királyunkra emlékezünk, egy nagyszerű államférfi képét idézzük fel. A magyar felfogás azt az országvezetőt tartja államférfinak, aki túltekintve és túllépve az ország mindennapi kormányzásához szükséges küzdelmeken, taktikákon, olyan köteléket hoz létre a nemzet tagjai között, amelyek hosszú időn keresztül megtartják az országot, összekapcsolják az embereket, vagyis egyben tartják a magyar nemzetet- hangsúlyozta a polgármester, majd hozzátette, Szent Istvánban, államalapító királyunkban a magyar nemzet életútját kijelölő, minden idők legnagyobb formátumú politikusát tisztelhetjük.

- Amíg vannak céljaink, baj nem érhet minket. Jó céljainkban megerősít bennünket, ha tudjuk, nem vagyunk egyedül. Mert sokan vagyunk, akik Szent István örökségét követve nem csak érezzük, mi lenne jó az országnak, vagy mi lenne jó szűkebb hazánknak, Dunaújvárosnak, de tenni is készek vagyunk érte. Szent Istvánnak köszönhetjük azt a sziklaszilárd alapot, amely a legnehezebb, embert- és nemzetet próbáló időkben is megmaradt nekünk- mondta Cserna Gábor.

A folytatásban arról szólt városunk első embere, hogy a Szent István-i szilárd alapokon építhetjük újjá a magyar életet, amely építkezésben mindenkire szükség van. Szükség van országépítőkre, mert csak biztos alapokon fejlődhet a polgári Dunaújváros is. Mint mondta, az önkormányzat honlapjára számos  ötlet érkezett arra kérdésre, hogyan is képzelik el a város fejlődését. Ezen véleményeket figyelembe véve alakították ki azt a koncepciót, amely meghatározza városunk fejlődési pályáját a következő években. Cserna Gábor arról is beszélt, hogy 2020-ig 7,4 milliárd forint uniós támogatást használhat fel a város, amely kormányzati forrással is bővülhet. Ezt az összeget olyan fejlesztésekre fordítanák, mint például a tömegsport, az uszoda, a Szalki-sziget fejlesztése, az önkormányzati épületek, intézmények felújítása, az úthálózat és a tömegközlekedés fejlesztése, a déli ipartelep átalakítása logisztikai központtá, a hulladékkezelés és a közműhálózat fejlesztése, a Duna-parti löszfal rekonstrukció karbantartása.

- Az ország újjáépítése, Dunaújváros fejlesztése elkezdődött. Ehhez a munkához szükségünk van mindenkire, aki hittel, tudással, munkával, és ha kell, küzdelemmel- maradandó értéket, jövőt épít. Kívánom, adjon az Isten mindannyiunknak kellő hitet, bölcsességet erőt és akaratot ahhoz, hogy Szent István királyunk példája szerint megértsük és átérezzük azt a feladatot és küldetést, amelyre szüksége van ma nemzetünknek, amelyre szükségünk van nekünk, Dunaújváros polgárainak- hangzott a polgármesteri beszédben.

Ezután a helyi egyházak képviselői mondtak ünnepi áldást. Cserna Gábor polgármester és Gombos István, humán ügyekért felelős alpolgármester felszeletelte az ünnepi kenyeret, amelyből minden érdeklődőnek jutott kóstoló. A megnyitó után elkezdődött a színpadi műsor a Zenicai néptáncegyüttes fellépésével. 

A négynapos rendezvény folytatásaként augusztus 21-én lesz a Wandallz Minifesztivál 15 órától a Szalki-szigeten, ahol többségében hely zenekaroknak lépnek majd fel. Augusztus 22-én tartja meg Pentele városrész a kenyérünnepét, amelyen átadják a Pro Pentele díjat.

http://dunaujvaros.com/hirek/201508/multidezes_es_jovobe_tekintes_az_all...

  • Létrehozva: 2015. augusztus 20.